Imprezy

O, Holender! Festyn historyczny w Narodowym Muzeum Morskim

InfoGdansk
12 czerwca, 2024

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku  świętuje otwarcie jednej z najważniejszych  wystaw w historii: „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”.

Z tej okazji, w najbliższą sobotę, 15 czerwca 2024 r. na wyspie Ołowiance przygotowano sporo atrakcji: historyczne tańce, rzemiosło, pokazy musztry, dawną muzykę i żywe opowieści o morskich wyprawach. Imprezę „O, Holender! XVII-wieczny festyn na Ołowiance” zaplanowano od 12:00 – 20:00.

Huczne otwarcie wystawy w Narodowym Muzeum Morskim

Tego dnia o głośne okrzyki zaskoczenia i podziwu zadbają m. in. budzący postrach XVII-wieczni żołnierze, zuchwali marynarze, zmyślni rzemieślnicy i wszędobylscy mieszkańcy portowego miasta.

-Będziemy świadkami zarówno pełnych gracji tradycyjnych tańców, jak i portowych awantur najgorszego rodzaju. Odwiedzimy warsztaty garncarza, cyrulika i bursztynnika, a przy kupieckim kramie poznamy towary, marynarskie wyposażenie, morskie przesądy i opowieści o życiu na morzu – zapowiada Łukasz Grygiel z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Na najmłodszych czekać będą warsztaty malarskie inspirowane niderlandzkimi marinami, a wszystkich dorosłych entuzjastów sztuki czeka premierowe oprowadzania kuratorskie po wystawie, w godz. 13:00 i 15:00.

Festyn historyczny w Narodowym Muzeum Morskim

W programie wydarzenia znalazło się również spotkanie z marynarzami i kupcami ze statku handlowego. Będzie można zobaczyć jakie bogactwa przywożono statkami do XVII-wiecznych portów Europy. Co rusz, patrol portowy podejmować będzie interwencje wobec portowych utarczek, nie zabraknie pościgu za rzezimieszkami i werbunku do załogi.

-Oprócz tego przygotowaliśmy pokazy i warsztaty tradycyjnego garncarstwa, spotkanie z bursztynnikiem oraz pokaz rysunku na żywo. Będzie można dowiedzieć się jakie tajemnice skrywa malarstwo flamandzkie; dzieci i młodzież zapraszamy do spróbowania swoich sił przy sztalugach i stołach malarskich – dodaje Łukasz Grygiel.

 

Darmową, plenerową imprezę zaplanowano w najbliższa sobotę, 15 czerwca od godz. 12:00 – 20:00 na nabrzeży wyspy Ołowianki. W tym dniu wstęp na wystawę Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…” w specjalnej cenie 3 zł. Więcej na stronie nmm.pl.

INFORMACJE
O, Holender! Festyn historyczny w Narodowym Muzeum Morskim;
Nabrzeże Ołowianki przy Narodowym Muzeum Morskim;
15 czerwca 2024 r., godz. 12:00 – 20:00;
Wstęp wolny