Imprezy

10. urodziny Ośrodka Kultury Morskiej

InfoGdansk
8 kwietnia, 2022
Zdjęcie: 10. urodziny Ośrodka Kultury Morskiej. Źródło: Narodowe Muzeum Morskie.

24 kwietnia 2022 roku mija dokładnie dziesięć lat działalności Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku, wspomniana placówka jest jedną z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych destynacji na muzealnej mapie Gdańska.

Z okazji tej okrągłej rocznicy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na wyjątkowe urodziny swojego oddziału, podczas których będzie można poznać jego niezwykłe i na co dzień niedostępne przestrzenie.

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku

W ciekawym architektonicznie budynku działają wystawy adresowane zarówno do dzieci jak i starszych miłośników morskiej tematyki. Przez dziesięć lat Ośrodek Kultury Morskiej odwiedziło blisko milion gości!

Najważniejszą i świetnie pomyślaną atrakcją jest oblegana przez dzieci i rodziny wystawa interaktywna „Ludzie – Statki – Porty”. Z wykorzystaniem ponad 60 urządzeń i stanowisk edukacyjnych można między innymi poznać tajniki i ciekawe aspekty sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów, podwodnych podróży batyskafem czy powstawania fal tsunami.

Natomiast przeszklony hol z wiszącymi łodziami oraz wystawa „Łodzie ludów świata” stanowią jedyną w swoim rodzaju przestrzeń poświęconą etnologii morskiej. Unikatowa kolekcja prezentuje bogactwo i różnorodność tradycyjnych jednostek z różnych stron świata, od weneckiej gondoli po dalekowschodni sampan.

W Ośrodku Kultu Morskiej dzieje się znacznie więcej. Wśród przestrzeni na co dzień ukrytych przed wzrokiem zwiedzających znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Polsce warsztatów konserwacji zabytków, wyposażony w specjalistyczną aparaturę i niespotykane nigdzie indziej urządzenia. W oddziale działają również pracownie archeologów podwodnych i digitalizacji oraz przestrzenie edukacyjne przeznaczone dla młodych adeptów eksperymentów chemicznych i doświadczeń ze sztuką. Wszystkie wymienione miejsca zostaną 24 kwietnia otwarte dla gości.

10. urodziny Ośrodka Kultury Morskiej – program

Impreza odbędzie się w sobotę 24 kwietnia 2022 r.

11:00 – 12:00 Tajemnice pracowni konserwatorskiej, grupy do 15 osób
12:00 – 13:00

11:00 – 13:00 Burza w szklance wody, czyli morskie eksperymenty edukacyjne

12:00 Wielkie pamiątkowe zdjęcie

12:00 – 13:00 Łodzią do najdalszych zakątków świata. Oprowadzanie kuratorskie, grupy do 30 osób
13:00 – 14:00

13:00 – 15:00 Pod żaglami wyobraźni! Twórcze zajęcia plastyczne dla dzieci

13:00 – 14:00 Sekrety głębin. Spotkanie z archeologią podwodną i digitalizacją, grupy do 15 osób
14:00 – 15:00

11:00 – 15:00 Urodzinowe życzenia dla muzeum – multimedialne stanowisko

 

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza…

W pobliżu placówki znajdują się też inne ciekawe oddziały Narodowego Muzeum Morskiego, wizyta może stać się fascynującą wędrówką przez szerokie spektrum morskich historii i zagadnień.

Do Ośrodka Kultury Morskiej przylega doskonale kojarzony Żuraw – symbol Gdańska i największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie. Ze względu na trwające prace remontowe zwiedzanie tego zabytku nie jest aktualnie możliwe. Po zakończeniu prac na turystów czekać będzie zupełnie nowa aranżacja wnętrz i nowoczesna wystawa stała.

Zobacz więcej – Nowe wnętrze gdańskiego Żurawia

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza zo to na drugi brzeg Motławy (przeprawa promowa na wysokości Ośrodka Kultury Morskiej), gdzie działają dwa oddziały opisywanej placówki muzealnej.

Poczciwy parowiec „Sołdek” jest pierwszym statkiem zbudowanym od podstaw w powojennej Polsce, w jego ładowniach zobaczyć można ciekawą wystawę „Sołdek i jego czasy”. Natomiast w Spichlerzach na Ołowiance znajduje się najważniejsza muzealna wystawa stała oraz ciekawe wystawy czasowe, aktualnie – „Truso. Legenda Bałtyku” oraz “Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”.

INFORMACJE
10. urodziny Ośrodka Kultury Morskiej;
Narodowe Muzeum Morskie;
Tokarska 21/25, 80-888 Gdańsk’
24 kwietnia 2022 r. od godz. 11.00