Informacje

Misterium Męki Pańskiej w Wejherowie

InfoGdansk
27 marca, 2023
Zdjęcie: Inscenizacja religijna – dzieło Misterników Kaszubskich.

Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej każdego roku przyciąga wiele tysięcy wiernych, religijna inscenizacja odbywa się w zabytkowej przestrzeni Kalwarii Wejherowskiej i zawiera wysokie walory artystyczne i duchowe.

Połączenie uroczystości religijnej z inscenizacją teatralną ukazuje ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa.

Misterium Męki Pańskiej na ścieżkach Kalwarii Wejherowskiej

Oddziaływanie religijnego przekazu wzmacnia historyczne otoczenie, Kalwaria Wejherowska jest jednym z najstarszych i najcenniejszych takich zabytków w Polsce, wcześniej powstały tylko dwa podobne założenia – w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Pakości.

Fundację Kalwarii Wejherowskiej zrealizował Jakub Wejher – wybitnie zasłużony magnat pomorski, jego religijne dzieło wsparła rodzina oraz następcy przedwcześnie zmarłego fundatora..

Przy rozplanowaniu kalwaryjskiego założenia pomagali też cystersi z położonej w pobliżu Gdańska Oliwy, którym wejherowski zabytek zawdzięcza podobieństwo przestrzenne do jerozolimskiego pierwowzoru. Nieprzypadkowo więc Kalwaria Wejherowska określana jest mianem Kaszubskiej Jerozolimy.

W drugiej połowie XVII wieku powstały 24 kaplice, ostatnia (czyli 25-ta) została wybudowana w 1948 roku z fundacji Aleksandra Biangi jako wotum za ocalenie z koszmaru obozu koncentracyjnego w Stutthofie.

Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej w 2023 roku

2 kwietnia – Niedziela Palmowa.

godz. 11.00. Uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy Kaszubskiej.
Początek przy Bramie Oliwskiej – przemarsz do kościoła klasztornego.

godz. 15.00. Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej.
Początek przy Kaplicy Pałacu Piłata, Kalwaria Wejherowska.

6 kwietnia – Wielki Czwartek.

Godz. 15.30. Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej – Droga Pojmania.
Początek przy kościele klasztornym.

7 kwietnia – Wielki Piątek.

Godz. 10.00. Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej.
Początek przy Kaplicy Pałacu Piłata, Kalwaria Wejherowska.

 

Misternicy Kaszubscy – zasłużona grupa teatralna

Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej wystawiane jest od 2002 roku przez grupę teatralną „Misternicy Kaszubscy”, organizacyjnym wsparciem służy Wejherowskie Centrum Kultury.

Za reżyserię odpowiada Wojciech Rybakowski – nauczyciel i instruktor teatralny, który współpracując ze Wejherowskim Centrum Kultury prowadzi też wspomnianych „Misterników Kaszubskich”. W dorobku Wojciecha Rybakowskiego wiele znakomicie zrealizowanych przedstawień teatralnych: „Ławeczka”, „Śluby Panieńskie”, „Małe zbrodnie małżeńskie”, „Kartka z Katynia” i wiele innych.

Artystycznego wsparcia udzielają znane z zaangażowania postacie – muzyk Cezary Paciorek oraz Tomasz Pohl jako twórca refleksyjnych tekstów i rozważań.