Restauracje

Kubicki

InfoGdansk
6 marca, 2016

To najstarszy działający lokal w Gdańsku, o prawie stuletnich tradycjach. W 1919 roku powstał „Kubicki Cafe International”, restauracja funkcjonowała jako lokal nocny i była chętnie odwiedzana przez Polaków z obszaru Wolnego Miasta Gdańska.

Rodzina Kubickich była prześladowana podczas II wojny światowej, lata powojenne nie przyniosły odmiany, lokal został „upaństwowiony”, czyli zrabowany z polecenia ówczesnej władzy. Zatem w restauracji odniesienie do komplikacji polskich dziejów w gdańskiej przestrzeni.

Wielkim atutem restauracji jest lokalizacja, przy zakolu Motławy, w obszarze historycznego portu gdańskiego. Lokal działa w autentyczny budynku, takiej zabudowy w gdańskim centrum niezbyt wiele. Tuż obok historyczna gratka, to fragment gotyckiego muru, jedyna pozostałość po krzyżackiej fortecy. Zatem niezwykła kombinacja rodzinnych dziejów i szerszych wątków historii…

W pobliżu opisywanej restauracji od 2017 roku funkcjonuje kładka zwodzona przez Motławę, ruchomy most łączy Śródmieście z wyspą Ołowianka.

W Restauracji „Kubicki” chętnie pojawiają się grupy biznesowe i turyści zagraniczni. To lokal o renomie wykraczającej poza granice lokalności.

Przykładowe pozycje z menu:

Kaczka na kapuście czerwonej w sosie żurawinowym
Polędwica z dzika w sosie piernikowym
Schab gdański z kapustą i ziemniakami
Łosoś z borowikami zapiekany w kwaśnej śmietanie
Pstrąg gotowany w rosole szafranowym z warzywami

Restauracja Kubicki w Gdańsku – dane kontaktowe

ul. Wartka 5, Gdańsk
Tel. 58 301 00 50
Email: kontakt@restauracjakubicki.pl
www.restauracjakubicki.pl

Galeria