Niedaleko

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”

InfoGdansk
10 lipca, 2020
Zdjęcie: Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" w Dąbrówce koło Wejherowa.

Placówka muzealna działa na terenie dawnego 25. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Dąbrówce koło Wejherowa. Jej zwiedzanie jest niezwykłą wędrówką przez świat wojskowej techniki i nie tylko… Kolekcja zabytkowych samochodów przypomina na przykład o rozkwicie rodzimej motoryzacji w okresie Polski Ludowej.

Przygoda z techniką wojskową

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” powstało w 2013 roku jako prezentacja zbiorów zgromadzonych przez pana Mariana Koteckiego, dwa lata później placówka rozpoczęła działalność w obecnej lokalizacji.

W prezentowanych zbiorach ponad sto pojazdów wojskowych i zabytkowych samochodów, ponadto działa, rakiety, broń, umundurowanie i inne niezbędne wyposażenie wojskowe. Eksponaty są pogrupowane w czytelnie opisane kolekcje tematyczne.

W opisywanej placówce muzealnej działają dwie zasadnicze sekcje: Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” oraz Muzeum Saperskie „Explosive”.

W pierwszej z nich przegląd broni i uzbrojenia z czasów II wojny światowej i późniejszych.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest świetna replika niemieckiej „Pantery”. Czołgi tego typu miały być odpowiedzią na sowiecką przewagę w dziedzinie broni pancernej. Nie do końca udaną, bo pomimo technologicznego zaawansowania „Pantery” były początkowo bardzo awaryjne, pojawiły się zbyt późno i przede wszystkim poziom ich produkcji nie mógł odwrócić losów II wojny światowej. „Pantera” z opisywanego muzeum powstała na bazie czołgu mostowego BLG-67 zbudowanego na podwoziu czołgu T-55.

Interesującym eksponatem również T-34/85, czołg tego typu jest do dzisiaj doskonale kojarzony z serialem „Czterej pancerni i pies”.

Kolejnym ciekawym pojazdem jest czołg T-55A utrzymany w bliskowschodnim ubarwieniu.

W kolekcji motoryzacyjnej absolutnym unikatem jest pojazd motorowy firmy Holsman – prawdopodobnie najstarszy sprawny i zarejestrowany samochód w Polsce!

Traktor Lanz Bulldog z 1937 roku też bardzo ciekawy, pojazdy z tej rodziny były produkowane przez prawie czterdzieści lat i zrewolucjonizowały rolnictwo w niemal całej Europie.

Część tej kolekcji przenosi w czasy Polski Ludowej, na widok syreny, warszawy, wołgi, poloneza, czy nawet tarpana w niejednej głowie zakręci się od nadmiaru sentymentalnych wspomnień i emocji.

Sporo też wojskowych ciężarówek i pojazdów terenowych. Charakterystyczny Kübelwagen natychmiast nasuwa skojarzenia z Hansem Klossem, czy też dociekliwym Panem Samochodzikiem, zagranym zresztą przez tego samego aktora Stanisława Mikulskiego.

W Muzeum Saperskim „Explosive” wystawy opowiadające o tajnikach i niebezpieczeństwach saperskiej pracy. Zatem największe w Polsce zbiory bomb, min, granatów i amunicji artyleryjskiej. Ponadto omówienie tematyki niewybuchów i niewypałów oraz technik ich unieszkodliwiania.

Osobny wątek dotyczy polskich prac nad sposobami wykrywania min, warto pamiętać – wykrywacz Mine Detector Polish Mark 1 skonstruowany przez Józefa Kosackiego był jednym z najlepszych takich urządzeń podczas II wojny światowej, a jego wykorzystanie przyczyniło się na przykład do brytyjskiego zwycięstwa w kluczowej bitwie pod El Alamein.

Na terenie muzeum znajduje się również stanowisko dowodzenia 25 Dywizjonu Rakietowego OPL, zwiedzanie w wybrane dni podczas organizowanych imprez historycznych.

Aktywnie w Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”

Atrakcji i możliwości rzeczywiście sporo. Dla grupy zorganizowanej ciekawą propozycją jest poszerzony program pobytu w opisywanym muzeum. Zatem zwiedzanie wystaw pod opieką przewodnika, potem na przykład zajęcia w rzutni granatów i na polu minowym. Na koniec ognisko w ciekawym plenerze.

W ofercie również przejażdżki pojazdami wojskowymi: czołgami T-55A i „Panterą”, pojazdem gąsienicowym BAT-M, czy też emocjonująca wyprawa off-road Mercedesem G „Wolf”.
Ponadto zajęcia na strzelnicy sportowej oraz strzelnicy ASG.

Muzeum „Gryf” organizuje też ciekawe widowiska rekonstrukcyjne, w rozległym plenerze odbyły się między innymi widowiska: „Afganistan 1988”, „Pantera – ostatnie zwycięstwo”, „Militariada – Spacerem przez historię”, „Wrzesień 1939” oraz „Bitwa pod Lenino” w ramach Święta Wojska Polskiego.

Placówka angażuje się też w działania promujące historię w lokalnym i krajowym zakresie. Sprzęt z opisywanego muzeum został na przykład wykorzystany przy realizacji historycznych filmów fabularnych i dokumentalnych: „Miasto 44”, „Kamerdyner” i „Czas Honoru”.

Muzeum chętnie współpracuje z grupami rekonstrukcyjnymi i swoja działalnością wpisuje się w popularyzację wiedzy historycznej.

INFORMACJE
Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”;
Ppłk R. Lubowiedzkiego 2, 84-242 Dąbrówka;
muzeumgryf.pl
www.facebook.com/MuzeumGRYF
Galeria Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" - fotografie