Przyroda

Rezerwat Mewia Łacha

InfoGdansk
6 lutego, 2017
Zdjęcie: Rezerwat Mewia Łacha - na tej wysepce chętnie wypoczywają foki

Opisywany rezerwat został powołany w 1991 roku, jego obszar wynosi 150 hektarów. Wielkość umowna, bo powierzchnia w wyniku działalności wód wiślanych podlega dość częstym zmianom. Większa część rezerwatu (131 ha) znajduje się na terenie Mikoszewa, zatem po prawej stronie Przekopu Wisły. Na obszarze Wyspy Sobieszewskiej (lewy brzeg Przekopu Wisły) tylko 19 hektarów powierzchni.

Rezerwat chroni przyrodnicze otoczenie najważniejszego ujścia Wisły, zaobserwować w nim można lądotwórczą działalność najdłuższej polskiej rzeki – to mielizny, łachy i wysepki o zmiennej powierzchni. Kilkanaście kilometrów dalej i kilkaset lat wcześniej w podobnych okolicznościach powstały wysepki Westplatte i Ostplatte, a z nich półwysep Westerplatte wpisany w nurt światowej historii.

Focza ostoja

Przyrodniczych walorów znacznie więcej. Na obszarze piaszczystych wysepek chętnie odpoczywają foki szare. W maju 2013 roku zaobserwowano stado fok liczące aż 51 osobników. Takich obserwacji będzie z pewnością więcej, bo dzięki międzynarodowej współpracy (przy udziale m.in. Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego) w dziedzinie ochrony fok bałtyckich uzyskano spektakularne sukcesy.

W czerwcu 2011 roku na terenie rezerwatu zauważono samicę foki pospolitej z niewiele wcześniej narodzonym młodym – był to pierwszy w powojennej Polsce potwierdzony przypadek narodzin foki tego gatunku.

W głębi rezerwatu świetnie sobie radzą bobry – pomysłowe i podlegające ochronie ssaki. Nie brakuje rzadkich gatunków ptaków, na chronionym obszarze znajdują się jedyne w Polsce gniazdowiska rybitwy czubatej, rybitwy popielatej i sieweczki morskiej. Występują też chronione gatunki roślin – m.in. mikołajek nadmorski i kruszczyk rdzawoczerwony.

Wędrówka wyłącznie wzdłuż wyznaczonych ścieżek, to zupełnie inny rodzaj turystyki – nie należy się śpieszyć, dlatego na zwiedzanie okolic warto przeznaczyć cały dzień.

Od końca kwietnia do połowy października funkcjonuje przeprawa promowa przez Przekop Wisły, to też swego rodzaju atrakcja turystyczna umożliwiająca wizytę w obu częściach rezerwatu.

Galeria Rezerwat przyrody Mewia Łacha - fotografie
Komentarze
  • Jednak nalezy pamietac, ze rezerwat „Mewia Lacha” to nie tylko ptaki – jego ogromnym walorem jest rowniez bogactwo florystyczne. Wystepuje tu ponad 450 gatunkow roslin naczyniowych, sposrod ktorych 17 gatunkow podlega ochronie, a 70 to gatunki uznane za rzadkie i zagrozone wymarciem w Regionie Gdanskim lub w Polsce.
    1 lipca, 2017