Impreza już się odbyła

Informacje

W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda

InfoGdansk
28 stycznia, 2019
Narodziny nowego Gdańska... Z wystawy "W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda" w Gdańskiej Galerii Fotografii.
Zdjęcie: Narodziny nowego Gdańska... Z wystawy "W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda" w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Kolejna wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii prezentuje fotograficzne dokonania Marcela Grisarda, który w latach 1956-1960 pełnił funkcję konsula Francji w Gdańsku. W wolnym czasie ten nieprzeciętny francuski dyplomata żywo interesował się Polską i jej mieszkańcami, stąd wyprawy po regionie czy też dalsze wycieczki do Warszawy, Krakowa i Zakopanego.

Dyplomata z fotograficzną pasją

Konsul chętnie fotografował zabytki, architekturę i przyrodnicze pejzaże, w wielu ujęciach upamiętnił też swoją rodzinę na tle sielankowych plenerów. Marcel Grisard początkowo pracował z kliszami czarno-białymi, potem z wyczuwalnym entuzjazmem korzystał z diapozytywów firmy Kodak, których jakość i trwałość przeszły do historii fotografii.

Diapozytywy Marcela Grisarda przedstawiają między innymi powstający z ruin Gdańsk, szczególne zdjęcie pokazuje odbudowywany Żuraw i zniszczone spichlerze na Ołowiance. Na innym diapozytywie ujęcie zniszczonego kościoła św. Piotra i Pawła, w odbudowę tej świątyni mało kto wówczas wierzył. Czy można wyobrazić sobie widok Gdańska z Gradowej Góry bez charakterystycznego Zieleniaka? Patrząc na kolejne świetne ujęcie cofamy się w gdańską przestrzeń sprzed budowy tego wieżowca.

Obrazy potwierdzają obserwacyjny zmysł francuskiego konsula, wyczuwa się też jego zaangażowanie i taką nieobojętność wobec miejsca, w którym przyszło mu pracować.

Diapozytywy trafiły do Muzeum Narodowego w Gdańsku w 2016 roku jako dar Francoise Grisard-Bourbon, córki francuskiego dyplomaty, która do dzisiaj utrzymuje z Polską żywy i emocjonalny kontakt.

Do widzenia, do jutra…

W tej historii wymiarów rzeczywiście sporo, bo przecież Francois Grisard to pierwowzór dziewczęcej postaci z filmu “Do widzenia, do jutra” w reżyserii Janusza Morgensterna. Filmowa opowieść z udziałem niezapomnianego Zbigniewa Cybulskiego wzruszająco przedstawia młodzieńcze uczucie i płynące z niego smutki, rozterki i emocje. Nieśpieszna akcja rozgrywa się w coraz trudniejszej do odnalezienia przestrzeni gdańskiej, w akcję zostały wplecione występy teatrzyku studenckiego “Bim-Bom”, ten film to perła polskiej kinematografii, którą gdańszczanom po prostu wypada kojarzyć.

Zbigniew Cybulski rzeczywiście znał rodzinę francuskiego konsula i filmowa historia zapewne nie wzięła się z niczego…

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem Mieczysława Struka – Marszałka Województwa Pomorskiego, Ambasady Francji w Polsce oraz Alaina Momperta – Konsula Honorowego Francji w Gdańsku.

INFORMACJE
W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda;
Wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii;
Ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
Wystawa do 3 marca 2019 r.