Najstarszy z muzealnych spichlerzy (Oliwski) powstał już w XV stuleciu, solidny budynek był własnością cysterskiego klasztoru z Oliwy. Środkowy obiekt wzniesiono w XVI wieku, gdy miasto bogaciło się z pośrednictwa w handlu Rzeczypospolitej. Nazwa “Miedź” nawiązuje do płyt miedzianych, które w obszernych pomieszczeniach oczekiwały na nabywców. Najmłodszy budynek powstał w XVII wieku, jego elewacja zdradza wpływ prądów barokowych.
Podczas wojny zabytkowe spichlerze zostały poważnie zniszczone. Odbudowę zakończono dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Przestrzenne pomieszczenia od września 1989 roku służą celom muzealnym.
Muzealne wystawy
W trzech zabytkowych spichlerzach przedstawienie morskiej historii Polski od czasów zamierzchłych do okresu współczesnego. Z ważniejszych eksponatów warto wymienić:
Czółno wiślane z IX wieku;
Ładunek statku hanzeatyckiego z XV wieku;
Wyposażenie szwedzkiego okrętu wojennego ”Solen”;
Modele statków;
Makiety ilustrujące rozwój portu i stoczni w Gdańsku;
Narzędzia szkutnicze i bosmańskie;
Instrumenty nawigacyjne;
Malarstwo marynistyczne.
Szczególnie efektownie prezentuje się pokład działowy dawnego galeonu. W nowszej części m.in. symulacja podniesienia statku “Seeburg”. Wrak podniesiono z bałtyckiego dna w czerwu 1954 roku, po przeprowadzeniu prac remontowych jednostka pływała jako “Dzierżyński”.
Zwiedzanie placówki warto połączyć z wizytą na pokładzie rudowęglowca „Sołdek”.
Spichlerze na Ołowiance – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego
Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk
tel 58 301 86 11
email: sekretariat@nmm.pl
www.nmm.pl