Imprezy

Oblężenie Malborka 2023

InfoGdansk
2 lipca, 2023

Jedna z najsłynniejszych inscenizacji historycznych Oblężenie Malborka po raz kolejny w Malborku!

Jak za dawnych czasów pod zamkiem obóz rozbiją rycerze. Będą rycerskie pojedynki i pokazy konne. Możecie liczyć na widowiskowe elementy kaskaderskie. W końcu do Malborka przybędą najlepsi koniarze, a wojsko zaprezentuje się w pełnym, historycznym uzbrojeniu.

Dzielnych wojaków będzie można zobaczyć na terenach wokół zamku, a także na scenie. Przecież podczas oblężenia nie może zabraknąć scenek z pojedynkami rycerskimi.

Oblężenie Malborka 2023 – widowisko historyczne

Tradycyjnie na międzymurzu odbędzie się jarmark rzemiosła. Będzie można posmakować, zobaczyć i poznać różne tajemnice, do których na co dzień zwykły śmiertelnik nie ma dostępu. Kowale, kucharze, szewcy, krawcy będą dzielili się z Wami tajnikami swojego rzemiosła.

W dniach 21 i 22 lipca odbędą się inscenizacje ataku na krzyżacką fortecę.

Wielka impreza historyczna nawiązuje do wydarzeń z 1410 roku, kiedy to wojska polsko – litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię. Jaki był dalszy bieg wydarzeń tej niezapomnianej walki? Czy Zakonowi Krzyżackiemu udało się odeprzeć atak króla? Dowiedzmy się tego przy blaskach pochodni przenosząc się w średniowieczny klimat widowiska… Zapraszamy do Malborka!

Oblężenie Malborka – atrakcje

Ostatnia edycja tej organizowanej z rozmachem imprezy odbyła się w 2019 roku. Ze względu na pandemiczne ograniczenia w kolejnych latach organizacji widowiska zaniechano. Oblężenie Malborka wraca więc po dłuższej przerwie i z pewnością przyciągnie wielu zainteresowanych historią turystów.

Impreza odbędzie się w dniach 21-23 lipca 2023 roku, główne inscenizacje historyczne zaplanowane są na 21-22 lipca.

Na zwiedzających czeka więc mnóstwo atrakcji, które nie wiadomo jak i kiedy przeniosą gości w czasy gwarnego średniowiecza
Z pewnością warto odwiedzić Jarmark Rzemiosł Dawnych, gdzie wśród straganów kramarzy i rzemieślników poznać można bogactwo dawnych profesji i zawodów. Przy wielu stoiskach odbędą się prezentacje warsztatów i umiejętności rzemieślniczych.

Największych emocji i wrażeń dostarczą zorganizowane z rozmachem inscenizacje historyczne w których wojsko polsko-litewskie zaatakuje potężne mury zamku w Malborku.

Inscenizacje historyczne w Malborku – informacje

21.07.2023, piątek, godz.: 22:00
(wejście na trybuny od godz.: 21:00)
ceny biletów: 50, 60, 80 PLN, inscenizacja, pokaz fireshow

22.07.2023, sobota, godz.: 22:00
(wejście na trybuny od godz.: 21:00)
ceny biletów: 50, 60, 80 PLN, inscenizacja, pokaz fireshow

Bilety online do nabycia na stronie:

Bilety do kupienia online: https://www.eventim.pl/artist/oblezeniemalborka/

Punkt sprzedaży w Malborku:
Szkoła Łacińska, Stare Miasto 42
Bilety do nabycia w kasie na poziomie -1
Poniedziałek – piątek, w godzinach 9:00-15:00

Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, bez gwarancji miejsca siedzącego.

 

Na grupki rodzinne czeka jeszcze inna nietypowa i zapadająca w pamięć atrakcja turystyczna. Nocne zwiedzanie gotyckiej fortecy stanie się niezwykłym spotkaniem z historią z czasów Zakonu Krzyżackiego. Zamkowe wnętrza wypełnią się rycerzami, dostojnikami i innymi ciekawymi postaciami. Na zwiedzających czeka narada u Wielkiego Mistrza, odprawa posłańców oraz prowizoryczny szpital polowy. Zwiedzaniu towarzyszyć będą nastrojowe chorały gregoriańskie.

Nocne zwiedzanie zamku w Malborku – informacje

Termin: 21 i 22 lipca
Godziny: od 19.30 do 21.30 (wejścia co 15 minut w grupach do 30 osób)
Bilety: 50 zł ulgowy i 70 zł normalny – do nabycia w kasach muzeum lub na bilety.zamek.malbork.pl

 

Nieudane oblężenie Malborka w 1410 roku

Bitwa pod Grunwaldem przyniosła wielkie zwycięstwo wojsk polsko-litewskich i złamanie militarnej potęgi Zakonu Krzyżackiego. Skala grunwaldzkiej wiktorii jakby zaskoczyła polsko-litewskie dowództwo, może dlatego w kolejnych dniach zabrakło stanowczych decyzji i zdecydowanego działania.

18 lipca do Malborka przybył komtur Świecia Heinrich von Plauen, który z niebywałą energią zainicjował przygotowania do obrony krzyżackiej stolicy.
Tymczasem wojskom króla Jagiełły i księcia Witolda poddawały się kolejne zamki i miasta, marsz zwycięskich chorągwi w stronę zakonnej stolicy był jednak ostrożny i powolny.

Dopiero 25 lipca pod mury zamku w Malborku dotarły pierwsze chorągwie polsko-litewskiej armii. Następnego dnia Polacy przypuścili zaciekły szturm na miejskie umocnienia, po którym obrońcy wycofali się za potężne mury krzyżackiej fortecy.

Dobrze zaopatrzonego zamku broniło około 3 tysięcy znających się na wojennym rzemiośle ludzi, wśród których szczególną walecznością odznaczyć się miał kilkusetosobowy oddział gdańskich marynarzy.

Bitwa o polityczno-administracyjne centrum Zakonu Krzyżackiego rozgorzała na dobre…

Kolejne tygodnie upłynęły pod znakiem ataków wojsk polsko-litewskich, ciągłego ostrzału artyleryjskiego i zaskakująco skutecznych wypadów strony krzyżackiej.

Po stronie oblegających narastało poczucie zmęczenia i zniechęcenia. Grunwaldzkie zwycięstwo przyniosło przedwczesne przekonanie o wojennej wygranej, a szlachta z pospolitego ruszenia myślami była nie przy malborskim zamku, lecz przy czekających żniwach…

10 września z oblężenia wycofały się wojska litewskie, wkrótce potem chorągwie mazowieckie, następnie z obozowisk wymykały się oddziały podległe polskim wielmożom… 19 września oblężenie Malborka zostało zwinięte i reszta wojsk polskich rozpoczęła odwrót w stronę kraju. Zakon Krzyżacki przetrwał największy kryzys w swojej dotychczasowej historii…

Czego po polsko-litewskiej stronie zabrakło? Zapewne zdecydowania i szybkiego działania po oszałamiającej grunwaldzkiej wiktorii. Niemal dwutygodniowy marsz z grunwaldzkich pól pod mury krzyżackiej stolicy przyniósł utratę kluczowego w tamtych okolicznościach czasu. Zbiegiem okoliczności po krzyżackiej stronie ujawniły się organizacyjne i militarne talenty Heinricha von Plauena, który opromieniony chwałą obrony stolicy został wkrótce potem obrany wielkim mistrzem Zakonu Krzyżackiego.

Być może do niepowodzenia oblężenia przyczyniła się niechęć króla Jagiełły do całkowitej likwidacji Zakonu Krzyżackiego. Złamana potęga zakonnego rycerstwa nie stanowiła już większego zagrożenia, mogła się jednak przydać w chwiejnych i niełatwych rozgrywkach polsko-litewskich.

Niemal pół wieku później (1457 r.) na zamek w Malborku triumfalnie wkroczył król Kazimierz Jagiellończyk, ale to historia na zupełnie inne opowiadanie…

INFORMACJE
Oblężenie Malborka – inscenizacja historyczna;
Muzeum Zamkowe w Malborku;
ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork;
Data: 21-23 lipca 2023 r.;
Szczegóły: oblezenie.zamek.malbork.pl