Imprezy

Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej

InfoGdansk
6 maja, 2023
Zdjęcie: Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej.

Kolejna odsłona Europejskiej Nocy Muzeów coraz bliżej. Tegoroczna edycja odbędzie się w godzinach wieczornych 13 maja i bez wątpienia przyciągnie wielkie zainteresowanie zwiedzających.

Na gości czeka też Muzeum II Wojny Światowej, w którym na ten wyjątkowy wieczór przygotowano ciekawy program i wiele przyciągających uwagę wydarzeń.

Noc Muzeów 2023 w Muzeum II Wojny Światowej

Atrakcje w Muzeum:

– etiudy teatralne – czy rozpoznasz aktorów na wystawie głównej?,
– gra terenowa na przedwojennej ulice (wystawa główna),|
– poznaj działalność rtm. Witolda Pileckiego,
– rekonstruktorzy i zabytkowe samochody – Dodge, Willys i Krupp – plac przed budynkiem Muzeum,
– poznaj historię drugiej wojny światowej w liczbach i porozmawiaj z autorami bestsellerowej książki „Arytmetyka Wojny”,
– zabytkowy autobus Krupp z 1938r. zabierze Cię na Westerplatte (Godziny odjazdów: 18.45; 19.45; 20.45. Przejazd bezpłatny),
na koniec spróbuj dania z kuchni polowej (plac przed budynkiem Muzeum).

Wystawy w Muzeum II Wojny Światowej

Muzealna placówka działa od marca 2017 roku i niezmiennie cieszy się wielkim zainteresowaniem odwiedzających nadmotławskie miasto turystów.
W ciągu siedmiu lat wystawy w Muzeum II Wojny Światowej zwiedziło prawie 2,5 miliona osób, co stanowi znakomity sukces frekwencyjny i oznacza prezentację świetnej merytorycznie wystawy bardzo szerokiemu spektrum odbiorców.

Muzealna wystawa stała została zaaranżowana w stylu narracyjnym, zatem zwiedzający odbierają przedstawioną tematykę jako wartką i emocjonalną opowieść. Zaangażowanie i skupienie po stronie odbiorców też jest oczywiście potrzebne. Tematyka wojny doczekała się właściwego ujęcia, bo została przedstawiona z punktu widzenia zwykłych ludzi, a nie od strony polityków i dowódców przesuwających armie na światowej szachownicy.

Oprócz wystawy stałej zobaczyć też można ciekawe wystawy czasowe. W przestrzeni Muzeum II Wojny Światowej pokazywana była na przykład wystawa „Pancerne Skrzydła” opisująca losy polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, czy też „Hiroszima- Nagasaki. Bomba atomowa” – wielowątkowe przedstawienie dramatu użycia bomb atomowych pod koniec II wojny światowej.

Obecnie trwa Festiwal Kultury Utraconej z między innymi prezentacją dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W ramach działalności placówki odbędzie się również Noc Muzeów na Westerplatte – zatem w przestrzeni półwyspu, który stał się jednym z symboli wybuchu II wojny światowej.

INFORMACJE
Noc Muzeów 2023 w Muzeum II Wojny Światowej;
Plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk;
13 maja 2023 r., od godz. 19.00.