Inne

Zieleniak

InfoGdansk
9 marca, 2016
Zdjęcie: Zieleniak - ikona budownictwa biurowego Polski Ludowej

Ten charakterystyczny biurowiec od kilkudziesięciu lat dominuje w panoramie północnej części gdańskiego Śródmieścia.

Obiekt powstał w latach 1965-71 według nietypowej koncepcji prac budowalnych. Najpierw wzniesiono dwa przeciwlegle położone słupy szkieletu, potem od góry (!) stopniowo zabudowywano kolejne kondygnacje. Autorem tej koncepcji był Zbigniew Żebrowski, a projekt architektoniczny został opracowany przez Stanisława Tobolczyka i Jasnę Strzałkowską.

Zieleniak – potoczna nazwa siedziby Centrum Techniki Okrętowej

Budowa biurowca wpisała się w próby wprowadzenia nowoczesności w przestrzeń gdańskiego Śródmieścia, całkiem niedaleko powstały dwa inne wysokościowe obiekty. Do administrowanego przez Centrum Techniki Okrętowej budynku przylgnęło określenie „Zieleniak”, oczywiście to nieformalna nazwa, nawiązująca do koloru fasady. Poniżej kilka informacji o budynku:

wysokość do dachu – 72 m, całkowita 90 m;
17 kondygnacji;
18 300 m² powierzchni użytkowej;

Powierzchnię biurową w obiekcie wynajmuje ok. 90 firm, w tym Szkoła Wyższa Ateneum oraz redakcja popularnego lokalnego portalu Trojmiasto.pl. Na ostatnim piętrze (16) działa restauracja o bardzo adekwatnej nazwie „Panorama”, rzeczywiście atutem lokalu są kapitalne widoki terenów miejskich i portowo-stoczniowych.

Jaka przyszłość gdańskiego Zieleniaka?

Zieleniak wtopił się w otoczenie tej części Gdańska, to również swego rodzaju pomnik polskiej powojennej sztuki budowlanej i inżynieryjnej. Z drugiej strony to obiekt przestarzały, o mocno ograniczonej funkcjonalności wnętrz, stąd kategoria „B” w klasyfikacji obiektów biurowych.

Zobacz też – Daj się zauważyć przechodniom – jaką formę reklamy zewnętrznej warto wybrać?

Kilka lat temu poważnie rozważano temat przebudowy biurowca, po planach została tylko ciekawa wizualizacja. Nie powiodły się też podejmowane przez CTO próby sprzedaży obiektu.

Co dalej? Czas pokaże, być może pewnego dnia charakterystyczny „Zieleniak” zniknie z tej części gdańskiego krajobrazu.

Komentarze
  • To pokazuje że restrykcyjny charakter przepisów regulacyjnych praktycznie unieruchamia jakąkolwiek inicjatywę już na starcie niezależnie w którą stronę pójdzie, np Uchwała Krajobrazowa doprowadza do omijania przepisów a nie do jej przestrzegania. Powinno to zostać zliberalizowane.
    16 października, 2022