Muzea

Gdańska Galeria Fotografii

InfoGdansk
30 listopada, 2017

Placówka funkcjonuje w ramach Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jej historia sięga dekady lat siedemdziesiątych zeszłego stulecia, w 1977 roku powołano Galerię „G. N.” Związku Artystów i Plastyków w Gdańsku.

Niespełna dwadzieścia lat później (1995) placówkę włączono w struktury muzealne. Przez wiele lat zdjęcia wystawiano w lokalu u zbiegu ulic Grobla I i Św. Ducha, od 2015 roku galeria działa w budynku Zielonej Bramy.

Zbiory Gdańskiej Galerii Fotografii

W zbiorach opisywanej placówki ok. 9 tys. zdjęć z XIX-XXI wieku, które artystycznie dokumentują przeszłość Gdańska, regionu i obszarów kresowych. W bogatej kolekcji m.in. zdjęcia W. Gruszkowskiego, S. Kaczorowskiego, E. Kresaka, E. Kupieckiego, zatem postaci wybitnie zasłużonych  w funkcjonowaniu Gdańska i jego kulturze. Chlubą placówki archiwum Stanisława Filiberta Fleury, wybitnego pioniera fotograficznej w sztuki. W tej kolekcji  czterysta zdjęć dokumentujących historię i przestrzeń kresów II Rzeczypospolitej

W 2009 roku placówka zmieniła formułę działania i w kolejnych latach częściej nawiązywano do współczesnych kontekstów artystycznych.

Zobacz też – Czy depilacja laserowa jest dla mężczyzn?

Rocznie w Gdańskiej Galerii Fotografii odbywa się ok. 6-10 wystaw, placówka prowadzi też Studium Fotografii Artystycznej, organizuje również wykłady, warsztaty i lekcje dotyczące fotograficznej sztuki.

INFORMACJE
Gdańska Galeria Fotografii
Ul. Długi Targ 24, Gdańsk 80-828
www.mng.gda.pl