Niedaleko

Most Czterech Pancernych w Sztutowie

InfoGdansk
6 grudnia, 2021
Zdjęcie: Most Czterech Pancernych w Sztutowie.

Wspomniany w tytule most zwodzony powstał w latach trzydziestych ubiegłego stulecia i połączył brzegi Wisły Królewieckiej – odgałęzienia Szkarpawy i ważnego wtedy szlaku transportu wodnego. Wcześniej w tym miejscu funkcjonowała mało wydajna przeprawa promowa.

W mostowym filarze powstała komora maszynowni, most mógł być też podnoszony ręcznie z użyciem odpowiedniej korby.

Podobne konstrukcje zbudowano w pobliskich Tujsku i Rybinie, w tym czasie na terenie Wolnego Miasta Gdańska prowadzono programy inwestycyjne związane między innymi z unowocześnieniem żuławskich szlaków transportowych.

Czterej pancerni i pies – legendarny serial z czasów PRL

Opisywany most przetrwał schyłkowe i szczególnie destrukcyjne działania II wojny światowej, ale w kolejnych latach był pozbawiony właściwego nadzoru i z roku na rok jego stan był coraz gorszy.

Zdezelowany obiekt mostowy ciekawie zapisał się w lokalnej historii, a to za sprawą ekipy filmowej z doskonale kojarzonego serialu „Czterej pancerni i pies”. W odcinku pt. „Daleki Patrol” sztutowski most wystąpił w roli ważnej przeprawy blokującej marsz w kierunku Berlina. Podniesionego i niedostępnego obiektu broniła silna hitlerowska obsada, mimo to most został przez załogę „Rudego 102” niepostrzeżenie opanowany…

Wspomniany serial… Można podważać jego historyczne tło i konteksty, podkreślać ideologiczne zafałszowanie, z drugiej jednak strony – przygody sympatycznych pancerniaków zawładnęły wyobraźnią polskich widzów i do dzisiaj są wspominane z nutą sympatii i sentymentu.

W tym samym odcinku zobaczyć też można sceny wyzwolenia obozu koncentracyjnego Kreuzberg, gdy czołg „Rudy 102” między innymi z impetem taranuje obozową bramę.

Wspomniane ujęcia były kręcone na terenie pobliskiego Muzeum Stutthof, na tym obszarze przez niemal całą II wojnę światową działał niemiecki obóz koncentracyjny.

Filmowa ekipa kwaterowała wtedy na muzealnym terenie, a na serialowe potrzeby zbudowano wierną replikę stutthofskiej „Bramy Śmierci”.

Zatem wątków związanych z tym popularnym niegdyś serialem w przestrzeni obecnego Sztutowa nie brakuje.

Most Czterech Pancernych nad Wisłą Królewiecką

Określenie „Most Czterech Pancernych” już od dawna funkcjonowało w lokalnym nazewniczym obiegu.

W dniu 28 lipca 2020 r. Rada Gminy Sztutowo jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie oficjalnego wprowadzenia tej nieco żartobliwej nazwy. I tak też się stało, przy wyremontowanym moście ustawiono również tablicę informacyjną z opisem jego historii i prezentacją kilku serialowych fotografii.

W pobliżu mostu powstała przystań żeglarska z możliwością cumowania oraz wypożyczenia sprzętu wodnego. Sztutowo zyskało więc swego rodzaju atrakcję turystyczną, która rzeczywiście przyciąga uwagę odwiedzających okolicę gości.

Niedaleko mostu znajduje się wspomniane Muzeum Stutthof, które upamiętnia działanie obozu koncentracyjnego – pierwszego założonego poza przedwojennymi granicami państwa niemieckiego.

W Sztutowie kończą bieg wąskotorowe składy Żuławskiej Kolei Dojazdowej, w nieco dalej położonej Stegnie warto zobaczyć kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z unikatowym malowidłem sufitowym z końca XVII stulecia.

Most Czterech Pancernych w Sztutowie – harmonogram otwierania

W okresie od 1 maja do 31 sierpnia
godz. otwarcia: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00;
Nr tel. 784-933-175

Może Cię również zaciekawić:

Leasing lub najem jako korzystne formy finansowania samochodu: Już szukasz nowego samochodu i prowadzisz działalność gospodarczą możesz rozważyć takie formy finansowania jak leasing, najem długoterminowy, czy auta na abonament w takich firmach jak Carsmile, Masterlease, mLeasing (mauto) itp. W wielu przypadkach dzięki leasing lub najem będzie najkorzystniejszą formą finansowania zakupu samochodu. Na polskim rynku dużą popularność w ostatnich latach zdobył Carsmile, który ma dość dobre opinie. Tu możesz poczytać opinie o Carsmile.

Oczywiście nie wszystkie opinie o Carsmile będą pozytywne, ale tak samo jest w przypadku innych firm. Niewątpliwie Carsmile nie jest jedyną firmą tego typu z dosyć dobrymi opiniami. Również wspomniany Masterlease cieszy się dość dobrą opinią. Wiele banków posiada własne firmy leasingowe zarejestrowane pod osobnymi spółkami jak Santander Leasing. ING Lease, EFL banku Credit Agricole itp. Masterlease należy do PKO Leasing, z kolei wspomniany Carsmile jest niezależną firmą.

W leasing można brać również auta używane. W takim wypadku przed podpisaniem umowy warto dokonać sprawdzenia stanu technicznego. W Szczecinie można to zrobić w warsztacie samochodowym Pansamochodzik.

Galeria Most Czterech Pancernych w Sztutowie - fotografie