Imprezy

Dzień Jakuba w Wejherowie

InfoGdansk
21 maja, 2022

Tegoroczne święto Wejherowa odbędzie się w dniu 28 maja na placu Jakuba Wejhera. Zatem prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców na tradycyjne obchody Dnia Jakuba, które odbędą się na rynku po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Dzień Jakuba – święto Wejherowa

Świętowanie rozpocznie się już o godz. 13.00 przemarszem młodzieży Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera i przejazdem starych samochodów, motocykli, skuterów oraz Koła Młodych Cyklistów ulicą Sobieskiego na plac Jakuba Wejhera. O godz. 19.00 dla wejherowskiej publiczności zagra zespół Classic Brass Quintet z solistką Natalia Cepelik.

O godz. 20.15 salwa armatnia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie i Hejnał Miasta Wejherowa w wykonaniu trębaczy ogłosi rozpoczęcie oficjalnej uroczystości, na której zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Wejherowa.

Gwiazdą Wieczoru o godz. 22.00 będzie Andrzej Piaseczny. Imprezę poprowadzi Tomasz Podsiadły.

Jakub Wejher odegrał w dziejach Wejherowa rolę niemożliwą do przecenienia. Dzięki jego religijnej fundacji powstała Kalwaria Wejherowska – jedno z najstarszych takich założeń sakralnych w Polsce. Wraz z rozwojem zespołu kalwaryjskiego na znaczeniu zyskiwała też pobliska osada z założonym przez Jakuba Wejhera parafialnym kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy. Osada była początkowo określana jako Wejherowska Wola lub Nowe Miasto, prawa miejskie otrzymała w 1650 roku. Zatem aktywność tego magnata i pomorskiego wojewody dała początek wejherowskiej historii…

Dzień Jakuba 2022 – program imprezy

Godz. 13.00-14.00
Przemarsz młodzieży i przejazd starych samochodów, motocykli, skuterów oraz koła Młodych Cyklistów ulicą Sobieskiego na plac Jakuba Wejhera;

Godz. 20.15
Salwa armatnia Bractwa Kurkowego;

Godz. 20.20
Wręczenie nagród Prezydenta Miasta Wejherowa;

Koncerty od godz. 19.00
Classic Brass Quintet
Natalia Cepelik

Godz. 22.00
Andrzej Piaseczny