Imprezy

Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury

InfoGdansk
23 maja, 2023

Zapowiada się zacięta rywalizacja! Zbliżają się Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury!

Osiem załóg zmierzy się w XIII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Coroczne wydarzenie rozgrywane na wodach Motławy przyciąga nie tylko entuzjastów kultury i sztuki, ale także miłośników sportów wodnych i rywalizacji.
Mieszkańcy Gdańska i turyści z zapartym tchem dopingują ścigające się osady. W tym roku zawody zostaną rozegrane 26 maja. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 16.00.

Regaty Smoczych Łodzi – święto kultury na wodzie

Organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku regaty to nie tylko okazja do rywalizacji i sportowych emocji, ale także do nawiązywania nowych znajomości, wymiany doświadczeń i promocji kultury.

– Dwudziestoosobowe załogi rywalizują na dystansie ok. 250 metrów. Start zlokalizowany będzie przy Hotelu Hilton, a meta na wysokości Żurawia- mówi Brygida Sonnack, koordynatorka regat. Biuro zawodów i „strefa kibica”, z możliwością zakupu posiłku, zlokalizowane zostaną na nabrzeżu Ołowianki, przy Narodowym Muzeum Morskim; tam też nastąpi dekoracja zwycięzców. – Impreza tradycyjnie uświetnia obchody Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika, oczywiście liczymy na kibiców i głośny doping – dodaje Brygida Sonnack.

 

Muzealne załogi na start

Wydarzenie niezmiennie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Podczas XIII edycji na starcie zobaczyć będzie można: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Zamkowe w Malborku, Akwarium Gdyńskie, Hevelianum oraz  Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

– Wiemy, że treningi zgłoszonych załóg odbywają się regularnie. W tego typu zawodach liczy się siła, wytrzymałość, a przede wszystkim technika i synchronizacja wiosłowania. Cieszy nas fakt, że drużyny chcą osiągnąć optymalną formę i że nasze regaty wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych– mówi dr Marcin Westphal, z-ca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Regaty Smoczych Łodzi – niech wygra najlepszy

Nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest puchar przechodni ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które równocześnie jest patronem i mecenasem regat. Jak co roku w przygotowaniu wydarzenia pomaga Morski Robotniczy Klub Sportowy w Gdańsku pod przewodnictwem Prezesa – Włodzimierza Schmidta.

Sekcja Łodzi Smoczych Klubu zapewnia sprzęt oraz fachową obsługę podczas wyścigów, pomaga też w profesjonalnym przygotowaniu do zawodów. Patronat medialny nad XIII Regatami Smoczych Łodzi Instytucji Kultury objęło Radio Gdańsk, Zawsze Pomorze, TVP Gdańsk oraz portal Trójmiasto.pl.

Zobacz też – Słoik plastikowy: zastosowania i zalety w porównaniu do szklanych

Zapraszamy do kibicowania 26 maja od godz. 16.00!

Wyniki XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury z 2022 roku:

1. miejsce: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
2. miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku  + Gdańska Galeria Miejska
3. miejsce: Muzeum Zamkowe w Malborku
4. miejsce: Akwarium Gdyńskie
5. miejsce: Muzeum II Wojny Światowej
6. miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku
7. miejsce: Hevelianum
8. miejsce: Muzeum Gdańska
9. miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia