Impreza już się odbyła

Informacje

Wystawa “Wczoraj i dziś”

InfoGdansk
4 kwietnia, 2018
Wystawa Then&Now (Wczoraj I dziś) w Gdańskiej Galerii Fotografii.
Zdjęcie: Wystawa Then&Now (Wczoraj I dziś) w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Wystawa podsumowuje konkurs prac wykonanych przy użyciu historycznych metod fotografii. Takie sposoby, określane też mianem szlachetnych lub alternatywnych, zyskują na popularności i są chętnie wykorzystywane przez adeptów artystycznych nurtów fotograficznej sztuki. Wystawa jest też podróżą do korzeni fotografii, poszukiwaniem jej roli i znaczenia we współczesnym świecie.

Alternatywne nurty fotograficznej sztuki

Ambrotypia
Tworzenie srebrnych obrazów na szkle z wykorzystaniem płytek pokrytych cienką warstwą kolodionu i następnie uczulaną roztworem azotanu srebra. Obraz powstający w najsilniej naświetlonych miejscach jest tworzony czystym srebrem i przyjmuje białą kolorystykę.
Ciemne partie obrazu to kolor podłoża lub podłożonego pod przeźroczyste szkło czarnego materiału.

Dagerotypia
Wynalezienie i wprowadzenie tej techniki uznawane jest za oficjalny początek fotografii. W tej metodzie zdjęcie powstaje na polerowanej płytce miedzianej, pokrytej cienką warstwą srebra i uczulonej oparami jodu.
Wywołanie następuje dzięki użyciu oparów rtęci, powstają obrazy subtelne i unikatowe, bez możliwości ich powielania.

Odbitka albuminowa
Jedna z najdłużej stosowanych metod tradycyjnych, w której papier solny pokrywany jest dodatkową warstwą albuminy jajecznej. Dzięki temu uzyskiwana jest znacznie lepsza jakość obrazu. Papier albuminowy był produkowany aż do połowy XX wieku.

Technika olejna
W tej metodzie szlachetnej wykorzystuje się światłoczułość soli chromu oraz jej wpływ na naświetlaną żelatynę. W trakcie naświetlania żelatyna traci rozpuszczalność i zmienia lepkość powierzchni, przez co farba drukarska silniej przywiera do miejsc naświetlonych. Tak oto następuje artystyczne wydobycie widocznego obrazu.

Guma chromianowa
Najbardziej znana technika wykorzystująca światłoczułość soli chromu. Papier pokryty gumą arabską jest uczulany roztworem dwuchromianu potasu lub amonu. Pod wpływem światła guma traci rozpuszczalność, a obraz powstaje po wypłukaniu nienaświetlonych fragmentów. W tej technice spora swoboda manipulacji obrazem i możliwość uzyskiwania malarskich niemal rezultatów.

Fotografia otworkowa
W tej niezwykle prostej technice światło przez niewielki otwór pada na materiał światłoczuły. Aparat można wykonać z puszki czy nawet pudełka po butach, a w uzyskiwanych zdjęciach wielkie możliwości artystycznej ekspresji.

Przy użyciu historycznej metody ambrotypii wykonywane są sesje fotograficzne najbardziej znanych modelek. Z tradycyjnych technik korzystają też najwybitniejsi twórcy fotografii artystycznej: Ian Ruhter, Chuck Close czy Sally Mann.

Na wystawie prezentacja prac nagrodzonych w konkursie Then&Now (Wczoraj i dziś) 2018

Na wystawie prace nagrodzone w konkursie Then&Now (Wczoraj i dziś) 2018 i wybrane przez kuratorkę Małgorzatę Bardoń. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia Romana Barana, Witolda Biangi, czy Katarzyny Michalskiej. Natomiast seria ALL wykonana w technice mokrego kolodionu powstała według pomysłu Marzeny Kolarz i w niezwykły sposób opowiada o rodzicielskich zmartwieniach i emocjach.

Formułę wystawy poszerza ciekawy film dokumentalny o zapomnianych metodach fotografii.

INFORMACJE
Wystawa “Then&Now (Wczoraj I dziś)”
Gdańska Galeria Fotografii
Ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
Wystawa do 29 kwietnia 2018 roku.