W dniu 28 grudnia wnętrza wiekowej świątyni św. Katarzyny wypełnią dźwięki i melodie utworów kolędowych, których wykonanie będzie doskonale pasować do tego najstarszego parafialnego kościoła w Gdańsku.
W koncercie wystąpią znakomici śpiewacy Aleksandra Borkiewicz i Aleksander Kruczek, a odśpiewane kolędy przypomną o wpisanym w dzieciństwo domowym cieple i świątecznym nastroju. I pewnie też nasuną niemało refleksji, bo w z jednej strony otacza nas nowoczesność, z drugiej wielka i nieuświadomiona zazwyczaj tęsknota za tym co stałe, niezmienne i święte.
Kolędy w kościele św. Katarzyny
W trakcie koncertu odśpiewane zostaną najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Uczestnicy usłyszą więc m.in. „Lulajże Jezuniu”, „Bóg się rodzi”, „Cicha noc”, „Do szopy, hej pasterze”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Gdy śliczna Panna”, „Jezus malusieńki”, „Mizerna cicha, stajenka licha”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Oj maluśki maluśki”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Triumfy Króla Niebieskiego”, „W żłobie leży”, „Wśród nocnej ciszy”.
Wykonaniu towarzyszyć będzie akompaniament skrzypiec i fortepianu. Przed wybranymi kolędami soliści przybliżą słuchaczom historię powstania utworów i tradycję ich śpiewania. W finale koncertu najmłodsi uczestnicy wspólnie z artystami zaśpiewają „Przybieżeli do Betlejem”.
W kolędowym koncercie wystąpią wybitni śpiewacy o znakomitym dorobku artystycznym.
Aleksandra Borkiewicz występuje jako solistka w Teatrze Wielkim w Łodzi i jest między innymi laureatką XVI i XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. W 2019 roku otrzymała I nagrodę w kategorii voice na międzynarodowym konkursie Music in the Vineyards w Serbii.
Aleksander Kruczek jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, między innymi Międzynarodowego Konkursu im. Imricha Godina na Słowacji.
Zapowiedziani artyści współpracują również z Opera Da Camera Di Roma, z którą koncertują w Rzymie i innych miastach europejskich.
Kościół św. Katarzyny w Gdańsku
Wnętrza tej świątyni będą świetną oprawą kolędowego koncertu. Historia sakralnego zabytku sięga XIII stulecia, kościół św. Katarzyny jest więc najstarszą zachowaną świątynią parafialną w Gdańsku.
Wewnątrz kościelnej wieży znajduje się carillon – instrument muzyczny zbudowany z aż 50 dzwonów. Z jego wykorzystaniem w dniu 30 grudnia 2022 roku odbędzie się Świąteczny Koncert Carillonowy.
W wieży i w przestrzeni kościelnego poddasza działa też Muzeum Nauki Gdańskiej, którego wystawy ciekawie opowiadają o dorobku gdańskich uczonych z dawnych stuleci. Jedną z takich postaci był Jan Heweliusz. Jako wybitny astronom zadziwił między innymi angielskich uczonych i wkrótce potem stał się członkiem elitarnego londyńskiego Royal Society. I właśnie w tym kościele gdański uczony został pochowany, na miejsce jego wiecznego spoczynku wskazują okazałe epitafium i płyta nagrobna.
Zobacz też – Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę jazdy w Gdańsku?
Świątynia była kilkukrotnie niszczona przez pożary. Ostatni z nich wybuchł w maju 2006 roku, ogień zniszczył dach, wnętrze ocalało dzięki ofiarnej akcji wielu oddziałów straży pożarnej z Gdańska i okolic.
W takim wielowiekowym i dostojnym wnętrzu odbędzie się kolędowy koncert świąteczny.
Kolędy Polskie w kościele św. Katarzyny;
ul. Profesorska 3, 80-856 Gdańsk;
28 grudnia 2022, godz. 20:00;
Wstęp – biletowany.