Imprezy

Koncert kolęd w kościele św. Katarzyny

InfoGdansk
22 grudnia, 2023

W dniu 28 grudnia wnętrza wiekowej świątyni św. Katarzyny wypełnią dźwięki i melodie utworów kolędowych, których wykonanie będzie doskonale pasować do tego najstarszego parafialnego kościoła w Gdańsku.

W koncercie wystąpią znakomici artyści polskich scen teatralnych i operowych, a odśpiewane kolędy przypomną o wpisanym w dzieciństwo domowym cieple i świątecznym nastroju. I pewnie też nasuną niemało refleksji, bo w z jednej strony otacza nas nowoczesność, z drugiej wielka i nieuświadomiona zazwyczaj tęsknota za tym co stałe, niezmienne i święte.

Kolędy w kościele św. Katarzyny

W trakcie koncertu odśpiewane zostaną najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Uczestnicy usłyszą więc m.in. „Lulajże Jezuniu”, „Bóg się rodzi”, „Cicha noc”, „Do szopy, hej pasterze”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Gdy śliczna Panna”, „Jezus malusieńki”, „Mizerna cicha, stajenka licha”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Oj maluśki maluśki”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Triumfy Króla Niebieskiego”, „W żłobie leży”, „Wśród nocnej ciszy”.

W wyjątkowych miejscach, a więc kościołach i katedrach polskich miast, w otoczeniu bożonarodzeniowych szopek, najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zaprezentują wybitni soliści operowi przy akompaniamencie fortepianu.

W koncercie wystąpią sopraniska i tenor będący solistami największych polskich oper i teatrów takich jak m.in. Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki Opery Narodowej, Teatr Muzyczny w Gliwicach.

Koncert realizowany przez agencję artystyczną Copernicus we współpracy z Prestige Concerts i Opera da Camera di Roma.

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku

Wnętrza tej świątyni będą świetną oprawą kolędowego koncertu. Historia sakralnego zabytku sięga XIII stulecia, kościół św. Katarzyny jest więc najstarszą zachowaną świątynią parafialną w Gdańsku.

Wewnątrz kościelnej wieży znajduje się carillon – instrument muzyczny zbudowany z aż 50 dzwonów. Z jego wykorzystaniem w dniu 26 grudnia 2023 roku odbędzie się Świąteczny Koncert Carillonowy.

W wieży i w przestrzeni kościelnego poddasza działa też Muzeum Nauki Gdańskiej, którego wystawy ciekawie opowiadają o dorobku gdańskich uczonych z dawnych stuleci. Jedną z takich postaci był Jan Heweliusz. Jako wybitny astronom zadziwił między innymi angielskich uczonych i wkrótce potem stał się członkiem elitarnego londyńskiego Royal Society. I właśnie w tym kościele gdański uczony został pochowany, na miejsce jego wiecznego spoczynku wskazują okazałe epitafium i płyta nagrobna.

Zobacz też – Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę jazdy w Gdańsku?

Świątynia była kilkukrotnie niszczona przez pożary. Ostatni z nich wybuchł w maju 2006 roku, ogień zniszczył dach, wnętrze ocalało dzięki ofiarnej akcji wielu oddziałów straży pożarnej z Gdańska i okolic.

W takim wielowiekowym i dostojnym wnętrzu odbędzie się kolędowy koncert świąteczny.

INFORMACJE
Kolędy Polskie w kościele św. Katarzyny;
ul. Profesorska 3, 80-856 Gdańsk;
28 grudnia 2023, godz. 20:00;
Wstęp – biletowany.
Komentarze
  • Organizacja koncertu tragiczna. Bilety w różnej cenie natomiast siadało się gdzie kto chciał a w zasadzie kiedy przyszedł jak wcześniej miał lepsze miejsca. Po co w takim razie różnicować cenę biletów. W kościele i zimno niesamowicie zimno organizacja niestety do niczego. Zapłaciłem 75 zł aby zobaczyć dwóch artystów i trzecią panie grającą organach. Lekka przesada. Więcej już tam nie pójdę Pozdrawiam
    29 grudnia, 2022