Impreza już się odbyła

Imprezy

Wernisaż wystawy „Włochy w Gdańsku”.

InfoGdansk
7 września, 2018
Wenecki motyw w nagrobku Nataniela Schrödera w kościele św. Jana w Gdańsku.
Zdjęcie: Wenecki motyw w nagrobku Nataniela Schrödera w kościele św. Jana w Gdańsku.

Wystawa „Włochy w Gdańsku” jest pierwszą próbą ukazania dziedzictwa włoskiego w Gdańsku od XIV do końca XVIII wieku. Jest efektem projektu badawczego i konserwatorskiego, który był realizowany od 2014 roku pod kierunkiem prof. Marcina Kalecińskiego w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W przestrzeni Gdańska zobaczyć można sporo nawiązań do włoskiej kultury

Zdecydowana większość wybranych na wystawę obiektów nigdy nie była dotychczas eksponowana. Dokumentują one kontakty gdańsko – włoskie i sposób postrzegania Italii nad Motławą. Eksponowane rękopisy, inkunabuły i starodruki z dawnej Biblioteki Senatu Miasta Gdańska, zwłaszcza z donacji Giovanniego Bonifacia, hrabiego d’Oria są świadectwem zainteresowania gdańszczan ustrojem miast włoskich, papiestwem, literaturą i muzyką włoską.

Na wystawie znajdą się pochodzące z kościoła Mariackiego w Gdańsku znakomite paramenty liturgiczne wykonane z włoskich tkanin (XIII – XV wiek) oraz renesansowe iluminowane kodeksy. Po raz pierwszy zostaną pokazane obrazy, rysunki, dzieła graficzne i szkło włoskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz kolekcji kościelnych i prywatnych.

Zobacz też – Ostroga piętowa, czyli jak zmniejszyć dyskomfort i zadbać o swoje stopy

Wystawa będzie także okazją do obejrzenia zabytków z innych polskich zbiorów – z PAN Biblioteki Gdańskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Muzeów Diecezjalnych w Toruniu i Pelplinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz prestiżowych muzeów europejskich – British Museum w Londynie i z Staatliche Museen w Berlinie.

Wystawa „Włochy w Gdańsku” w Muzeum Narodowym

W projekcie wzięli udział niemal wszyscy kustosze z Oddziału Sztuki Dawnej MNG, a także konserwatorzy z pracowni konserwacji MNG oraz opiekunowie pracowni Działów Zbiorów Specjalnych PAN Biblioteki Gdańskiej – współorganizatora wystawy. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną opublikowane w katalogu wystawy, zawierającym kilkanaście esejów i setki not, podejmujących nierzadko pionierskie zagadnienia.

Zobacz też – Jaki program do gabinetu fizjoterapii wybrać?

INFORMACJE
Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział Zielona Brama;;
Ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk;
Wernisaż wystawy – 22 wrzesień 2018, godz. 18.00