Przyroda

Oliwskie ZOO

InfoGdansk
15 stycznia, 2018
Podziel się
Oliwskie ZOO - zwierzęca harmonia i współpraca
Zdjęcie: Oliwskie ZOO - zwierzęca harmonia i współpraca

Oliwska placówka zajmuje obszar 125 hektarów i jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Wyróżnia się też wybitnymi walorami krajobrazowymi, bo ogród zajmuje naturalnie ukształtowany obszar Doliny Leśnego Młyna. Do 1945 roku w tym miejscu funkcjonowało sanatorium dla osób cierpiących na dolegliwości górnych dróg oddechowych i chorych na reumatyzm.

Idea budowy ogrodu zoologicznego zrodziła się tuż po II wojnie światowej, ale nie znalazła większego poparcia wśród ówczesnych decydentów i urzędników. Oliwskie ZOO powstało dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, bo budowa znacznej części zoologicznej infrastruktury odbyła się dzięki tzw. czynom społecznym. Pierwsi lokatorzy byli przynoszeni przez mieszkańców Gdańska i okolic, przestrzeń ZOO szybko zapełniła się królikami, świnkami morskimi, lisami, bażantami i sarenkami. O bardziej egzotyczne okazy postarali się marynarze, dzięki ich zaangażowaniu w oliwskim ZOO pojawiły się m.in. małpy i węże dusiciele!

Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 1 V 1954 roku, pierwszym dyrektorem został Michał Massalski, wybitny wizjoner, bez którego zaangażowania ogród pewnie przepadłby w dziejowych trudnościach i komplikacjach. Postać dyrektora upamiętnia tablica wkomponowana w gigantyczny głaz narzutowy.

Oliwskie ZOO słynie obecnie z hodowli kondorów wielkich, tutaj również rodziły się hipopotamy nilowe, to osiągnięcia rangi światowej. Od kilkunastu lat placówka jest systematycznie unowocześniana i rozwijana, kolejno dochodziły ważne zespoły obiektów: małpiarnia, żyrafiarnia i lwiarnia – jedna z największych w Europie!

Według danych z 31 XII 2017 w ogrodzie przebywało 1 112 zwierząt reprezentujących 193 gatunki. Wśród nich prawdziwe unikaty: oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate, antylopy bongo, żyrafy Rothschilda, gepardy, szpaki balijskie, orangutany, szympansy i oczywiście lwy. To również jedyny polski ogród zoologiczny posiadający anoa.

W oliwskim ogrodzie wiele innych atrakcji, to przede wszystkim „małe ZOO” dla najmłodszych, w którym mali turyści mogą karmić i głaskać zwierzęta. Z innych atrakcji warto wymienić park linowy „Małpi Jar” i kolejkę Retro.

Na zwiedzanie oliwskiego ZOO warto przeznaczyć osobny dzień, obejście terenu wymaga czasu, a przy tak ciekawych i sympatycznych lokatorach nie warto się śpieszyć….

INFORMACJE
ZOO w Gdańsku-Oliwie
ul. Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk
www.zoo.gda.pl

Galeria Oliwskie ZOO w fotografii
InfoGdansk
InfoGdansk – portal gdański z nawiązaniami do historii i turystycznych atrakcji regionu. To przedłużenie przewodnickiej aktywności gdansktur.pl