Impreza już się odbyła

Imprezy

Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości

InfoGdansk
7 września, 2018

„Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości” to wyjątkowa impreza plenerowa dla całej rodziny. Spotkajmy się w dniach 8–9 września 2018 roku na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku. Wstęp bezpłatny!

Piknik archeologiczny przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku

Organizator wydarzenia, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, zapowiada sympatyczne spotkanie, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Szykuje się mnóstwo zabawy, ale równie istotny jest walor edukacyjny – promowanie dobrych standardów w ochronie dziedzictwa kulturowego.
O atrakcyjności „Weekendu z Archeologią” świadczy program wydarzenia – bogaty i zróżnicowany. Dzięki temu impreza stanowi ciekawą propozycję zarówno dla turystów odwiedzających Gdańsk, jak i dla mieszkańców grodu nad Motławą.

Weekend z archeologią. Zagadki przeszłości – program 

LITERATURA
W tym roku „Weekend z Archeologią” skupia się szczególnie na archeologii w świecie literackim. Odbędą się spotkania z czołowymi polskimi pisarkami. Czytelnicy będą mieli okazję zadać pytania, podyskutować i zdobyć autografy.
Na placu przy ul. Rycerskiej pojawią się:
Elżbieta Cherezińska – autorka bestsellerowych powieści historycznych inspirowanych początkami państwa polskiego,
Marta Guzowska – archeolożka i pisarka, dla której wykopaliska to drugi dom, a najlepszymi miejscami do odpoczynku są muzea (to tam zwykle powstają ostatnie rozdziały jej książek).
Spotkania literackie poprowadzi Olga Kowalska, autorka popularnego i wielokrotnie nagradzanego bloga Wielki Buk.
Ponadto w planie są dwa spotkania z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci. Pisarka opowie o tym, jak archeologiczna pasja znalazła wyraz w jej książkach, a następnie poprowadzi zajęcia warsztatowe dla najmłodszych.

SPACER Z ARCHEOLOGIEM
Jedną z głównych atrakcji będzie spacer z archeologiem, który podczas ubiegłorocznej edycji „Weekendu z Archeologią” cieszył się dużym zainteresowaniem gdańszczan i turystów. Spacer poprowadzi Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku). Tematem przechadzki połączonej z opowieścią będzie historia gdańskiego Zamczyska.

MUZYKA
Oprawę muzyczną „Weekendu z Archeologią” zapewni zespół Tryzna.
Tryznę tworzą nie tylko muzycy, ale przede wszystkim rekonstruktorzy. Badają średniowieczną ikonografię i manuskrypty w poszukiwaniu zabytków muzycznych. Odtwarzają średniowieczne instrumenty, takie jak: lira korbowa, szałamaja, harfa, mandola, bombardy, dudy. A występują oczywiście w strojach z epoki.

POSZUKIWANIE ZABYTKÓW A PRAWO
Szkody powodowane przez nielegalne poszukiwania zabytków oraz brak ochrony prawnej to zagadnienia, o których opowie Agnieszka Kowalska, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na czas „Weekendu z Archeologią” Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków utworzy specjalny punkt informacyjny na placu przy ul. Rycerskiej. Pracownicy Wydziału ds. Zabytków Archeologicznych będą udzielali informacji o miejscach chronionych prawnie w województwie pomorskim, a także wyjaśnią procedury obowiązujące podczas prac przy obiektach objętych ochrona konserwatorską.

EDUKACJA I ZAJĘCIA WARSZTATOWE
Dzięki warsztatom przygotowanym przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku uczestnicy zajęć poznają pracę archeologa od kuchni. Będzie można między innymi wykonać kopię zabytku, odtworzyć rysunki naskalne albo ułożyć ceramiczne puzzle. Specjaliści pokażą, jak przeprowadza się pomiary archeologiczne i wyjaśnią podstawy konserwacji. Oprócz tego będą zajęcia plastyczne, tworzenie diademów, ozdabianie mieczy, ucieranie ziarna, tkanie na bardku. Krótko mówiąc – nauka i zabawa w jednym. Kto ukończy zajęcia, otrzyma pamiątkowy Dyplom Młodego Archeologa. Zajęcia antropologiczne dla najmłodszych poprowadzi dr Aleksandra Pudło.
Silne wsparcie zapewnią studenci archeologii z Uniwersytetu Gdańskiego.

Zobacz też – Czym jest lokata mobilna? – Czy warto ją założyć?

Z kolei Muzeum Gdańska zaprezentuje metodę laserowego czyszczenia detali architektonicznych. Pokazowi będzie towarzyszyć wystawa planszowa o gdańskim gotyku oraz prezentacja poświęcona problematyce ochrony średniowiecznej architektury.
Paweł Szymański i Marta Florkowska z Pracowni Garncarnia poprowadzą warsztat strycharski, polegający na formowaniu cegieł w dwukomorowej ladzie.

W niedzielę na festynie pojawi się Leszek Zulewski, kowal-artysta współpracujący z Kuźnią Wodną w Oliwie, który zaprezentuje, jak wykonywano okucia budowlane w dawnym Gdańsku.

GRY I ZABAWY
Na „Weekendzie z Archeologią” zagości Faktoria Handlowa z Pruszcza Gdańskiego. Pracownicy Faktorii poprowadzą wciągające gry i zabawy.
Czym bawiły się dzieci w czasach, gdy nie było komputerów ani Internetu? Dr Jerzy Marek Łapo zaprezentuje oryginalne i zakręcone Obwoźne Muzeum Bąków. Będzie można wprawić w ruch wirujące zabawki, a przy okazji posłuchać o historii bąków na przestrzeni wieków.

WYSTAWY
Wystawę plenerową o odkryciach i badaniach archeologicznych na Pomorzu przygotuje organizator wydarzenia, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawi się z wystawą „Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego – w drodze do UNESCO”. Kompleks prahistorycznych kopalń w Krzemionkach należy do najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie.

KONKURS FOTOGRAFICZNY
Od 17 lipca do 9 września (czyli do końca „Weekendu z Archeologią”) trwa konkurs fotograficzny pod hasłem „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”. Wystarczy wyobrazić sobie, że jest się archeologiem i zrobić sobie zdjęcie na tle obiektu zabytkowego. Konkurs bez ograniczeń wiekowych! Na autorów najciekawszych fotografii czekają nagrody: atrakcyjne gry planszowe (ufundowane przez firmę Rebel), książki z autografami autorów (ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo), karnety wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Regulamin i przewodnik po konkursie znajduje się na stronie: https://bit.ly/2uFwlSa

Weekend z archeologią – informacje

Terminy wydarzenia:
sobota (8 września) – od 10:00 do 18:00,
niedziela (9 września) – od 11:00 do 17:00.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku i bądź na bieżąco!

PROGRAM

Na „Weekend z Archeologią” można przyjść spontanicznie – wiele atrakcyjnych zajęć na placu przy ul. Rycerskiej w Gdańsku będzie się odbywało o różnych porach dnia. Dzięki temu każdy, kto pojawi się na miejscu, znajdzie coś dla siebie. W programie są też wydarzenia, które zaczynają się o podanej godzinie. Na wszystkie atrakcje wstęp jest bezpłatny.

Atrakcje cykliczne
• Zajęcia warsztatowe i zabawy edukacyjne dla dzieci: „W zamku i na wojnie”, „Pracownia kopii”, „Stary młyn”, „Tajniki ceramiki”, „Teczka archeologa”, „Mali odkrywcy”, „Archeologia malowana”, „Archeologiczne skarby”, „Po nici do krajki”. Uczestnicy zajęć, którzy przejdą przez wszystkie stanowiska i zbiorą komplet odznak-naklejek, otrzymają Dyplom Młodego Archeologa.
• Dawne gry i zabawy plebejskie prowadzone przez Faktorię Handlową z Pruszcza Gdańskiego.
• Występy muzyczne, opowiadanie średniowiecznych legend i warsztaty tworzenia instrumentów prowadzone przez zespół Tryzna.
• Pokazy laserowego czyszczenia detali architektonicznych: cegły, kamienia, metalu (od godz. 12:00).
• Pokazy dawnych rzemiosł: wyrabianie cegieł i układanie gotyckiego wątku muru; a w niedzielę dodatkowo: kucie gotyckich zawiasów drzwiowych, uchwytów i gwoździ.
• Wystawy historyczne i archeologiczne.
• Okazja, żeby wziąć udział w konkursie fotograficznym „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”.

Sobota, 8 września, godz. 10:00–18:00

10:30 | „Porachujmy kości” – warsztaty antropologiczne dla dzieci. Prowadzenie: dr Aleksandra Pudło.

12:30 | Spotkanie z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci. Po spotkaniu – zajęcia plastyczno-historyczne dla dzieci. Prowadzenie zajęć: Magdalena Sprenger i Ewa Adamska-Grzymała (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku).

14:00 | Spacer z archeologiem – śladami gdańskiego Zamczyska (poza terenem placu przy ul. Rycerskiej). Prowadzenie: Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

14:00 | Obwoźne Muzeum Bąków, prezentacja dawnych zabawek i wykład dra Jerzego Marka Łapo.

16:00 | Spotkanie z Martą Guzowską, autorką archeologicznych kryminałów. Prowadzenie: Olga Kowalska (blog literacki Wielki Buk).

Niedziela, 9 września, godz. 11:00–17:00

11:00 | „Porachujmy kości” – warsztaty antropologiczne dla dzieci. Prowadzenie: dr Aleksandra Pudło.

12:30 | Spotkanie z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci. Po spotkaniu – zajęcia plastyczno-historyczne dla dzieci. Prowadzenie zajęć: Magdalena Sprenger i Ewa Adamska-Grzymała (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku).

14:00 | Wystąpienie Agnieszki Kowalskiej, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na temat nielegalnego poszukiwania zabytków oraz obowiązującego w Polsce prawa.

14:00 | Spacer z archeologiem – śladami gdańskiego Zamczyska (poza terenem placu przy ul. Rycerskiej). Prowadzenie: Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

15:00 | Spotkanie z Elżbietą Cherezińską, autorką bestsellerowych powieści historycznych. Prowadzenie: Olga Kowalska (blog literacki Wielki Buk).

Ze względu na rozmach imprezy i fakt, że wydarzenie odbywa się w plenerze, możliwe są drobne przesunięcia w programie. Organizator będzie informował na bieżąco. Część atrakcji zaplanowano na otwartym powietrzu, inne – w przestronnych namiotach.

ORGANIZATOR:
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
#EuropeForCulture

PATRON HONOROWY:
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

PARTNERZY:
Faktoria Handlowa Pruszcz Gdański
Koło Naukowe Studentów Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego
Muzeum Gdańska
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku

SPONSORZY:
Prospero
Rebel
Wydawnictwo Marginesy
Zysk i S-ka Wydawnictwo

PATRONI MEDIALNI:
Co Jest Grane 24
Radio Gdańsk
Trojmiasto.pl
TVP 3 Gdańsk