Niedaleko

Strusia Farma w Kniewie

InfoGdansk
20 grudnia, 2020
Zdjęcie: W kniewskiej farmie mieszka około 40 strusi afrykańskich.

Do Kniewa trafić nietrudno, z drogi wojewódzkiej nr 218 należy skręcić w lewo i po kilku minutach widać pierwsze nawiązania do egzotycznej przyrody.

Na terenie farmy mieszka ponad 40 afrykańskich strusi, funkcjonuje też małe ZOO z innymi sympatycznymi zwierzakami. Goście mogą po farmie spacerować indywidualnie, natomiast grupy zorganizowane chętnie korzystają z wielu wariantów ciekawie skomponowanej oferty zwiedzania.

Afrykańskie strusie w kaszubskim Kniewie

Na terenie opisywanego obiektu znajdują się rozległe wybiegi, zatem przestrzeni i ruchu afrykańskim strusiom nie brakuje. Uznaniem najmłodszych turystów cieszy się też mały zwierzyniec z królikami, lamami, emu, kucami i owcami. Do największych ulubieńców zaliczają się kangur Fredzio i konik Kacperek.

Strusie afrykańskie – ciekawostki

Strusie są największymi ptakami na świecie. Mogą dorastać do 2,7 metra wysokości i ważyć do 145 kilogramów. Ze względu na stosunkowo małe skrzydła nie potrafią latać, za to całkiem nieźle pływają.

Wbrew powszechnemu przekonaniu strusie nie chowają głowy w piasku.

Przestraszony struś może być bardzo niebezpieczny, bo jednym uderzeniem potężnych nóg potrafi nawet zabić lwa!! Pomagają w tym dwupalcowe stopy, z których każda uzbrojona jest w dziesięciocentymetrowy ostry pazur. Zazwyczaj jednak zaniepokojony struś po prostu ucieka, do tego bardzo szybko, bo z prędkością do 70 km/h.

Strusie świetnie widzą – potrafią dostrzec obiekty z odległości 5 km.

Ze względu na wspomniane umiejętności sprinterskie i wzrokowe – strusie bardzo rzadko stają się ofiarami drapieżnych zwierząt. Potrafią też ciekawie odstraszać, bo zagrożony samiec wydaje dźwięk przypominający ryk lwa.

Strusie są ptakami długowiecznymi, najstarsze osobniki dożywają wieku 75 lat.

Strusie posiadają aż trzy żołądki.

Struś jest jedynym ptakiem wyposażonym w pęcherz moczowy.

Ze względu na niewielką zawartość tłuszczu i cholesterolu strusie mięso jest uważane za jedno ze zdrowszych, charakteryzuje się też dużą zawartością białka i żelaza.

Rekordowe strusie jajo ważyło ponad 2,5 kg.

Oczy strusia są większe od jego mózgu.

Strusie skrzydła bardzo przydają się do zachowania równowagi podczas biegu.

Strusie połykają kamyki, które ułatwiają rozdrabnianie pokarmu. Dorosły ptak nosi jednorazowo nawet 1 kilogram połkniętych kamieni.

Strusie i zebry chętnie przebywają w swoim towarzystwie. Głównie ze względów bezpieczeństwa – opisywane ptaki doskonale widzą, a zebry lepiej słyszą i wyczuwają niepokojące zapachy.

 

W okresie maj-wrzesień obiekt działa w godzinach 10.00-18.00, natomiast w pozasezonowej przerwie wizytę należy poprzedzić kontaktem telefonicznym.

Zwiedzanie Strusiej Farmy w Kniewie

W ofercie zróżnicowane propozycje zwiedzania. Do spaceru pod opieką przewodnicką dodać można ognisko z pieczeniem kiełbas, przejażdżkę konną bryczką, czy też samodzielne przygotowanie wypieków dla mieszkańców tutejszego ZOO.

Strusia Farma oferuje pakiety „Strusi niezbędnik”, „Strusiopiknik”, „Ciasteczkowe szaleństwo” i wiele innych.

Uznaniem starszych turystów cieszy się restauracyjka, w której proponowane są potrawy przyrządzone ze strusiego mięsa i ogromnych jaj.

Ugotowanie strusiego jaja to nie przelewki, jedna sztuka waży przeszło półtora kilograma i jej przyrządzenie na twardo trwa około 90 minut! Możliwe też grupowe przygotowanie jajecznicy ze strusiego jaja i następnie jej wspólna degustacja.

W Strusiej Farmie działa też sklep z pamiątkami, w jego ofercie między innymi wyroby ze strusiej skóry: portfele, portmonetki, etui na długopisy i okulary, saszetki, paski i wiele innych. Szczególnie efektownie prezentują się ozdobne pióra i wydmuszki ze strusich jaj.
Asortyment opisywanej placówki został wyróżniony medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W pobliżu Kniewa znajduje się wiele innych miejsc o wielkim znaczeniu historycznym. Przede wszystkim rozległe Lasy Piaśnickie, w których od jesieni 1939 roku do wiosny roku kolejnego hitlerowscy oprawcy zgładzili polskie elity z obszaru Pomorza Gdańskiego.

Nieco dalej Krokowa z ciekawym zespołem pałacowo-parkowym, następnie Żarnowiec z poklasztornym kościołem pamiętającym XIII stulecie.

INFORMACJE
Strusia Farma w Kniewie;
Aleja Lipowa 125, 84-252 Kniewo;
strusie-kniewo.com
Galeria Strusia Farma w Kniewie - fotografie