Imprezy

Weekend Seniora z Kulturą w Muzeum Archeologicznym

InfoGdansk
26 września, 2023

Od 29 września do 1 października 2023 roku trwać będzie ogólnopolska akcja “Weekend Seniora z Kulturą”, realizowana z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z tej okazji w oddziałach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku osoby starsze będą mogły skorzystać bezpłatnie z różnych atrakcji. W ofercie jest nie tylko oprowadzanie po wystawach i wykład, ale też ognisko.

Weekend Seniora z Kulturą w Błękitnym Baranku

Spichlerz Błękitny Baranek oferuje bezpłatny wstęp dla seniorów przez cały weekend (29 września – 1 października 2023 r.).

Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem, bezpłatne i przeznaczone dla seniorów, jest zaplanowane na:

30 września (sobota) o godzinie 12:00,
1 października (niedziela) o godzinie 15:00.

Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Wykład dra Mateusza Cwalińskiego (Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego)
„Wokół dysku z Nebry: Europa w połowie 2 tysiąclecia p.n.e.”. odbędzie się 1 października (niedziela) o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

Zobacz też – Co warto wiedzieć o oknach drewnianych

Dysk z Nebry jest dziś słusznie uważany za jeden z najważniejszych zabytków epoki brązu, czyli ery w dziejach cywilizacji europejskiej przypadającej na 2 tysiąclecie p.n.e. Archeolodzy na podstawie dysku i jemu podobnych znalezisk rekonstruują kosmologię i wierzenia ludzi z tego okresu. Także region Europy Środkowej, w którym odnaleziono dysk, obfituje w liczne stanowiska archeologiczne i artefakty o kapitalnym znaczeniu dla rozwoju naszej wiedzy o tamtych czasach.

Zobacz też – Jakie są korzyści z wykorzystania toreb reklamowych w marketingu

Co jednak tak naprawdę wiemy o epoce brązu? Jak żyli wtedy ludzie? Jaka była gospodarka, struktura i ustrój polityczny ówczesnych społeczności? Co łączyło mieszkańca obszarów nadbałtyckich z mieszkańcami Alp, Kotliny Karpackiej czy Śródziemnomorza?

Weekend Seniora z Kulturą w sopockim Grodzisku

Grodzisko w Sopocie oferuje bezpłatny wstęp dla seniorów w sobotę i niedzielę (30 września – 1 października 2023 r.).

Zwiedzanie grodu przewodnikiem, bezpłatne i przeznaczone dla seniorów, odbędzie się 30 września oraz 1 października (czyli raz w sobotę i raz w niedzielę) o godzinie 12:00. Nie trzeba się zapisywać.

Zobacz też – Minimalistyczne wnętrza – od czego zacząć

Po zwiedzaniu zorganizowane zostanie ognisko dla seniorów – 30 września oraz 1 października w godzinach 13:00-15:00. Uczestnicy będą mogli poczuć się swobodnie i spędzić czas na rozmowach, pieczeniu kiełbasek, a jeśli tylko zechcą, także na wspólnym muzykowaniu.

Grodzisko zapewnia kijki do kiełbasek, jedzenie trzeba przynieść samemu.

Więcej informacji – https://archeologia.pl/aktualnosci/aktualnosci-wszystkie-muzea/weekend-seniora-z-kultura-2023/