Niedaleko

Grodzisko w Owidzu

InfoGdansk
19 lutego, 2023
Zdjęcie: Grodzisko w Owidzu działa od 2012 roku.

W Owidzu doświadczyć można fascynującej podróży w czasie i cofnąć się epokę początków państwa polskiego. Archeologiczne badania potwierdziły funkcjonowanie w okolicy sporej osady, która otoczona wodami rzeki Wierzycy zapewniała mieszkańcom bezpieczeństwo i dogodne warunki życia. W pobliżu prowadził też szlak handlowy „via mercatorum”, który łączył Pomorze z Wielkopolską i odgrywał ważną rolę w gospodarce tych regionów.

Grodzisko Owidz zaprasza

Może więc właśnie tędy zmierzał do Gdańska biskup Wojciech, który wkrótce potem poniósł męczeńską śmierć i otworzył poczet polskich świętych? Tak czy inaczej, okolica została wciągnięta w dynamikę narodzin państwa polskiego. Owidzkie grodzisko powstało prawdopodobnie z inicjatywy księcia Bolesława Chrobrego, który zakładając kolejne warowne osady wzmacniał swoje zwierzchnictwo nad pomorskimi ziemiami.

W 2012 roku Grodzisko w Owidzu odrodziło się jako nowoczesna placówka edukacyjna, w której nauka ciekawie miesza się z historią i przygodą.

Rekonstrukcja osady powstała według koncepcji biura projektowego DW Wandy Łaguny. W ramach inwestycji wzniesiono dziesięć chałup z wystawienniczymi wnętrzami, wieżę bramną oraz stołp, czyli wieżę ostatniej obrony. Całość otoczono palisadą, powstała również zagroda dla zwierząt.

W pobliżu wyrosła infrastruktura niezbędna w obsłudze współczesnego ruchu turystycznego: restauracja, sklep z pamiątkami, plac zabaw, wygodne parkingi oraz przystań kajakowa na nurcie Wierzycy.

Obiekt działa całorocznie, z różną w zależności od pory roku dostępnością turystycznych atrakcji.

Atrakcje owidzkiego grodziska

Jak potoczyły się dalsze dzieje grodu w Owidzu? Osada została prawdopodobnie zniszczona w 1090 roku z polecenia księcia Władysława Hermana, który nie był w stanie utrzymać kontroli nad Pomorzem Gdańskim i wycofując się zastosował taktykę „spalonej ziemi”. Ze względu na znakomite warunki funkcje osadnicze w tej okolicy były później kontynuowane.

Podczas potopu szwedzkiego w tym miejscu powstał warowny obóz wojsk króla Gustawa Karola, stąd lokalna nazwa „Szwedzka Górka”.

Zobacz też – Mieszkanie dla singielek i singli

Edukacyjna placówka obejmuje mniejszą przestrzeń od historycznego grodu, ale i tak atrakcji w tym miejscu nie brakuje. Warto na przykład odwiedzić Muzeum Mitologii Słowiańskiej, to jedyna taka placówka na obszarze Europy! Sporą popularnością cieszy się tor łuczniczy, przy grodzisku działa również Karczma Słowiańska „Na Podgrodziu”, ponadto camping i kameralny obiekt hotelowy.

Oferta jest więc adresowana do turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. grupy firmowe też znajdą dla siebie coś ciekawego. W kompleksie działa sala konferencyjna, a formułę biznesowych spotkań można na przykład poszerzyć ciekawą oprawą o historycznym charakterze.

Imprezy w Owidzu

Dzięki budowie amfiteatru z krytą sceną w Owidzu odbywają się ciekawe imprezy o regionalnej i historycznej tematyce. Warto wspomnieć o Dziecięcym Oblężeniu Grodu, Wiankach na Grodzisku, Festiwalu Piw Rzemieślniczych i imprezie o szczególnym znaczeniu – Festiwalu Mitologii Słowiańskiej, która odbywa się pod koniec sierpnia.

Na Pomorzu działają też inne placówki o zbliżonym charakterze. Warto odwiedzić Grodzisko w Sopocie, które jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Ciekawym obiektem jest również położona w pobliżu Pucka Osada Słowiańska w Sławutowie.

INFORMACJE
Grodzisko w Owidzu;
ul. Rycerska 1, 83-211 Owidz;
Tel. 519 849 145;
http://owidz.pl/
Galeria Grodzisko w Owidzu - fotografie