Niedaleko

Bunkry Blüchera w Ustce

InfoGdansk
17 grudnia, 2021
Zdjęcie: Bunkry Blüchera w Ustce.

Położone przy zachodnim brzegu Słupi bunkry stanowią jedną z najważniejszych usteckich atrakcji historycznych i turystycznych. Przez wiele lat fortyfikacje częściowo skrywały piaski nadmorskich wydm, ale za sprawą Marcina i Joanny Barnowskich zapomniane obiekty zyskały nowe życie – od 2012 roku w tym miejscu funkcjonuje Park Historii i Rozrywki „Twierdza Ustka – Bunkry Blüchera”.

Bateria zaporowa „Blücher” w Stolpmünde

Wspomniany kompleks forteczny powstał w latach 1937-1938 jako przeciwlotnicza bateria zaporowa, podobne baterie zostały też wybudowane w Rügenwaldemünde (Darłówko) i Kolberg (Kołobrzeg).

Patronem usteckiej baterii artyleryjskiej został Gebhard Leberecht von Blücher, który swego czasu cierpiał na nietypowe zaburzenia psychiczne, ale ostatecznie przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych pogromców Napoleona i jego niezwyciężonych do czasu korpusów. Wspomniany feldmarszałek przez wiele lat dowodził też 5 Pomorskim Regimentem Huzarów stacjonującym w pobliskim Słupsku.

Zobacz też: Rejsy turystyczne w Ustce

Na odkrytych stanowiskach ustawiono cztery armaty kal. 105 mm t. SK C/32. Trzy stanowiska zestawiono w jednej linii, za środkowym powstał schron dowodzenia z dalmierzem o czterometrowej bazie i osadzonym w kopule. Za prawym stanowiskiem ustawiono czwarte działo, połączone podziemnym korytarzem z bunkrem dowodzenia.

W skład baterii wchodziły też obiekty położone nieco dalej: schron maszynowni, budynek transformatora oraz schron amunicyjny.

Ustecka bateria zabezpieczała pobliski poligon lotniczy oraz bazę niemieckiej Kriegsmarine.

Docelowo miała też bronić rozbudowanej bazy wojennej, jednak ambitnie nakreślonych planów nie zrealizowano, jedyną pamiątką po tych inwestycyjnych zamierzeniach jest fragment tak zwanego trzeciego molo.

Wspomniany wyżej poligon działał na terenie wydmowym koło Orzechowa Morskiego, gdzie technikę punktowych nalotów ćwiczyły między innymi bombowce Ju-87 Stuka. Treningowe bombowisko powstało też na szeroko rozlanych wodach pobliskiego jeziora Łebsko.

Po wybuchu II wojny światowej bateria została rozformowana, a jej armatami prawdopodobnie zasilono umocnienia Wału Atlantyckiego. Podobnie też wykorzystano potężne działa helskiej baterii „Schleswig-Holstein”.

W marcu 1945 roku teren baterii zajęły wojska sowieckie, następnie rozgrabiony kompleks objęło Wojsko Polskie. Sensownego wykorzystania doczekał się tylko bunkier amunicyjny, natomiast reszta stanowisk powoli przegrywała z naporem wydmowej przyrody.

Zobacz też: Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”

W 1963 roku zapomniana bateria artyleryjska posłużyła jako sceneria filmu „Yokmok” z doborową obsadą – Emilem Karewiczem, Beatą Tyszkiewicz, Barbarą Brylską, Stanisławem Mikulskim i Leonem Niemczykiem.

Park Historii i Rozrywki „Twierdza Ustka – Bunkry Blüchera”

Wspomniana placówka funkcjonuje na obszarze 1,5 hektara i obejmuje część plenerową oraz ciekawe wystawy multimedialne w bunkrach uratowanych przed zapomnieniem.

W przeszło dwudziestu pomieszczeniach (pow. blisko 300 m²) zobaczyć można unikatowe wyposażenie z lat 30-tych oraz czasów II wojny światowej.

Autentyczne wnętrza z realistycznie ubranymi manekinami opowiadają o życiu codziennym tutejszych żołnierzy oraz wielu wątkach II wojny światowej: ataku na niepodległe państwo polskie, wojnie minowej, kryptologicznych zmaganiach czy też wojennym maskowaniu.

Jedna z wystaw porusza tragedię „Wilhelma Gustloffa” – statku zatłoczonego niemieckimi uciekinierami, który 30 stycznia 1945 został zatopiony na wysokości Ustki. W tragedii życie straciło około 8 tys. osób, zatonięcie tej jednostki uznawane jest za największą morską katastrofę w historii. Dzwon wydobyty z wraku „Wilhelma Gustloffa” zobaczyć można w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jedna z wystaw opowiada też o losach kmdr. Franciszka Dąbrowskiego – bohatera obrony Westerplatte, a po wojnie pierwszego komendanta garnizonu w Ustce.

Z prezentowanych wątków płynie przekaz dotyczący bezsensu i okrucieństwa wojny oraz niecelowości ponoszonych w związku z takimi konfliktami wysiłków i wydatków.

Na terenie Bunkrów Blüchera działają też: kiermasz militarny, tor łuczniczy, strzelnica sportowa Air Soft Gun oraz ciekawie rozbudowane zaplecze gastronomiczne.

W ofercie placówki również zajęcia adresowane do grup zorganizowanych: nauka strzelania z łuku, poszukiwanie skarbów, survival, tor komandosa, zajęcia strzeleckie i wiele innych.

W sezonie letnim w przestrzeni Bunkrów Blüchera odbywają się zloty z udziałem wytrawnych rekonstruktorów historycznych.

INFORMACJE
Park Historii i Rozrywki „Twierdza Ustka – Bunkry Blüchera”;
ul. Bohaterów Westerplatte 40, 76-270 Ustka;
tel. 698 669 446;
bunkryustka.pl
Galeria Bunkry Blüchera w Ustce - fotografie