Rozmaitości

Co warto wiedzieć o oknach drewnianych

InfoGdansk
8 października, 2023

Przy wyposażaniu nowego domu lub mieszkania często pojawia się kwestia wyboru rodzaju okien. Takie pytania dotyczą też prac remontowych. Jakie więc okna wybrać? Drewniane, czy może lepiej wykonane z PCV?

Możliwości nie brakuje, w tym artykule przedstawimy informacje związane z tym wyposażeniowym tematem. .

Zalety okien drewnianych

Przez długi czas okna drewniane nie zachwycały mieszkańców i innych użytkowników. Produkowane z litego drewna szybko ulegały wypaczeniom i odkształceniom, a łuszcząca się po krótkim użytkowaniu farba odbierała im walory estetyczne.
Technologia produkcji okien drewnianych jednak bardzo się zmieniła, dlatego obecnie tego rodzaju stolarka nie ustępuje popularnością produktom okiennym wykonanym z PCV.

Jakimi zaletami charakteryzują się okna drewniane?

Osoby bardziej wyczulone na kwestie estetyki podkreślają ich naturalną strukturę, elegancki i ponadczasowy wygląd, zatem odporny na zmieniające się mody i upodobania.

Okna drewniane wykazują się znakomitymi parametrami izolacyjności termicznej i akustycznej. Niski współczynnik przenikalności ciepła oznacza istotną energooszczędność, której efekty zwiększyć można przez zastosowanie dodatkowych rozwiązań – na przykład ciepłych ramek dystansowych lub wykorzystanie gazu szlachetnego w międzyszybowych przestrzeniach.

Drewniana stolarka okienna charakteryzuje się też wyższym wskaźnikiem naturalnej infiltracji, w lokalach z tego rodzaju oknami występuje znacznie lepsza i zbliżona do naturalnej cyrkulacja powietrza.

Do tego dochodzi stabilność i trwałość. Profile drewniane są sztywne i wytrzymałe, odpowiednio wykonane, zamontowane i konserwowane mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat!
W porównaniu z oknami PCV łatwiej o naprawę okien wykonanych z zastosowaniem ram drewnianych, bo możliwości usunięcia brudu, zarysowań i innych uszkodzeń są znacznie szersze.

Tam gdzie są zalety, pojawiają się również ograniczenia. Okna drewniane wymagają starannych i systematycznych zabiegów konserwacyjnych, a ich cena jest znacząco wyższa od okien wykonanych w technologii PCV.

Kupno okien drewnianych – co warto wiedzieć?

Okna tego rodzaju powstają z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. Do najpopularniejszych zalicza się drewno świerkowe i sosnowe. Za najbardziej wytrzymały materiał z drzew iglastych uznawane jest drewno modrzewiowe, okna wykonane z tego materiału są jednak znacząco droższe. Podobnie jak okna z drewna dębowego. Od dłuższego czasu na popularności zyskuje materiał okienny z drewna meranti, który pozyskiwany jest z Indonezji, Malezji lub Filipin i swoją strukturą przypomina drewno mahoniowe.

Każdy rodzaj materiału wykazuje własne indywidulane charakterystyki, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem decyzji zakupu.

Przed zakupem należy upatrzone okna dokładnie obejrzeć. Drobne różnice w ubarwieniu czy wzorze usłojenia nie powinny być powodem do niepokoju, ale sęki i sinizny to wady niedopuszczalne. Po oględzinach ramy należy dokładnie obejrzeć okienne szyby, bo późniejsza reklamacja zarysowań jest bardzo trudna.

Transport zakupionych okien wymaga zabezpieczonej pozycji pionowej, a montaż zaangażowania fachowej ekipy.

Na rynku działa wielu producentów i dostawców tego rodzaju stolarki okiennej, jednym z nich jest firma Debesto (link), która wspiera swoim doświadczeniem firmy budowlane, deweloperskie oraz klientów indywidualnych

Ile kosztują okna drewniane?

W porównaniu do stolarki okiennej PCV – okna drewniane są znacząco droższe. Rekompensatę za wyższy koszt stanowią lepsze parametry, znakomita trwałość i estetyka, zatem kryterium cenowe nie powinno w całości przesądzać o decyzji zakupu.

Ceny okien drewnianych zależą od wymiarów, zastosowanych wykończeń i materiałów. Zazwyczaj producenci i dystrybutorzy oferują ściśle zdefiniowane klasy okien, o konkretnych parametrach i wymiarach.

W trakcie zakupu okien drewnianych warto oczywiście skonsultować się z fachowym sprzedawcą, który pomoże dopasować model do potrzeb, oczekiwań i związanych z lokalem uwarunkowań.