Rozmaitości

Czym się kierować, wybierając sportową bieliznę termoaktywną?

InfoGdansk
8 maja, 2024

Bielizna termoaktywna potęguje pocenie się. Jest przydatna wyłącznie zimą. Ogranicza ruchy i odbiera przyjemność ze sportu. Może być pominięta, jeśli tylko wybierzemy odpowiednią odzież wierzchnią. Drapie i powoduje reakcje alergiczne. Jest brzydka i obciachowa. Stanowi oznakę słabości. Ile z tych mitów słyszałeś? A w ile z nich uwierzyłeś? W rzeczywistości żadne z powyższych zdań nie jest prawdziwe. Tzw. pierwsza warstwa przydaje się w różnych okresach roku, a jeżeli wybierzemy odpowiedni model, to jest wygodna i neutralna dla ciała. Sprawdź, jakimi kryteriami kierować się, dokonując wyboru odzieży termicznej.

Bielizna termoaktywna a termiczna – rozróżnienie

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, czego potrzebujesz. Choć pojęcia „termiczny” i „termoaktywny” są stosowane wymiennie, to w rzeczywistości oznaczają coś innego. Bielizna termiczna ma za zadanie przede wszystkim nas dogrzewać. Tym samym nie nadaje się raczej do intensywnego wysiłku (chyba że jest naprawdę bardzo zimno, a my jesteśmy wyjątkowymi zmarzluchami). Odzież termiczna sprawdza się świetnie podczas zimowych spacerów czy podczas długiego, ale raczej statycznego przebywania na zewnątrz w niskich temperaturach.

Bielizna termoaktywna ma za zadanie odprowadzać na zewnątrz wilgoć – czyli pot, jaki powstaje na skutek wzmożonego ruchu. Jej zastosowanie warto więc rozważyć, gdy trenujemy outdoorowo zimą, wybierając dyscypliny wymagające intensywnego wysiłku.

Pierwsza warstwa zimą i latem – kiedy warto ją zakładać?

Po bieliznę termiczną lub termoaktywną odruchowo sięgamy zimą. Jeśli tylko nie pomylimy modeli i nie założymy mocno docieplających ubrań do biegania, to na takiej praktyce możemy tylko skorzystać. Organizm będzie właściwie zabezpieczony przed wyziębieniem, a jednocześnie przed skutkami nadmiernego pocenia się.

Co ważne, pierwsza warstwa przydaje się nie tylko zimą. Możemy ją zakładać zawsze wtedy, gdy uznamy, że temperatura otoczenia powoduje u nas dyskomfort. Bielizna termoaktywna sprawdzi się świetnie podczas biegania wiosennym, deszczowym porankiem. Bielizna termiczna może być stosowana nawet w środku lata – np. kiedy planujemy biwak pod gwiazdami – temperatura w nocy mocno spada, a podczas snu wychładzamy się znacznie szybciej.

Na attiq.net znajdziesz wysokiej jakości ubrania z kategorii pierwszej warstwy, które pomogą Ci utrzymać odpowiednią temperaturę w dowolnych warunkach.

Bielizna termoaktywna dla kobiet i mężczyzn – czy czymś się różni?

Podobnie jak klasyczna bielizna zakładana na co dzień, także bielizna termoaktywna dla kobiet i dla mężczyzn mocno się od siebie różni. Przyczyna wynika z odmiennej budowy anatomicznej, właściwej dla każdej z płci. Jest to istotne, ponieważ pierwsza warstwa dobrze przylega do ciała – jeśli będzie miejscami zbyt ciasna, a gdzie indziej – za luźna, to nie tylko nie spełni swojej roli, ale może wręcz utrudniać ruchy czy powodować otarcia i inne urazy.

Na https://attiq.net/18-pierwsza-warstwa znajdziesz ofertę bielizny termoaktywnej dla mężczyzn, wykonanej z włókien wełny merino (cechujących się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi i skutecznie odprowadzających wilgoć na zewnątrz), z dodatkiem jonów srebra, zapewniających ubraniom długotrwałą świeżość (wystarczy je prać kilka razy w sezonie nawet przy codziennym użytkowaniu!).

Wybór odzieży termicznej krok po kroku

Jeśli wiesz już, w jakim celu będziesz używać odzież pierwszej warstwy (uprawianie sportu w mroźne dni albo przetrwanie chłodu w trakcie ograniczonej aktywności na zewnątrz), czas przejść do podjęcia decyzji o zakupie konkretnego zestawu. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na materiał, z jakiego bielizna jest wykonana. Wybieraj surowce jednocześnie ciepłe i oddychające. Spośród tkanin naturalnych najlepsza jest wełna merino, spośród włókien syntetycznych – lekki poliester z dodatkiem elastanu.

Starannie przemyśl rozmiar odzieży pierwszej warstwy. Nie może ona być ani zbyt ciasna (wówczas będzie powodować nadmierny ucisk i ból, a nawet obrzęki limfatyczne), ani zbyt luźna (nie spełni wtedy swojej roli, a ponadto może się podwijać i przekładać na dyskomfort aktywności fizycznej). Na attiq.net/53-pierwsza-warstwa znajdziesz damską odzież termoaktywną w całej podstawowej gamie rozmiarów – aby każda kobieta mogła cieszyć się outdoorową zimową aktywnością.

Na wybór bielizny może wpływać również uprawiana dyscyplina – na nartach najważniejsze jest efektywne odprowadzania potu, na rowerze czy podczas biegu liczy się wygoda, a do jeżdżenia zimą na motocyklu – przede wszystkim bardzo ciepła.