Imprezy

Piknik Nauki Fahrenheita

InfoGdansk
24 maja, 2022
Zdjęcie: Piknik Nauki Fahrenheita. Źródło: Hevelianum.

Postać Daniela Gabriela Fahrenheita jest kojarzona przez turystów z całego świata, większość z nich z wielkim zaskoczeniem komentuje związki tego wybitnego uczonego z nadmotławskim miastem. A przecież tutaj wszystko się zaczęło…

Daniel Fahrenheit urodził się w Gdańsku w dniu 24 maja 1686 roku. Jego najważniejszy dorobek naukowy powstał w Niderlandach, uczony o gdańskim pochodzeniu przeszedł do historii jako wynalazca termometru rtęciowego, twórca skali termometrycznej i badacz zjawisk termodynamicznych.

Jego postać zainspirowała trzech gdańskich rektorów do powołania Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Uczelnie Fahrenheita wraz z Hevelianum po raz pierwszy zorganizują w mieście Piknik Nauki Fahrenheita, który odbędzie się 29 maja 2022 roku na otwartych terenach Hevelianum w Gdańsku przy ul. Gradowej 6. Wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp na nie jest bezpłatny. Wyjątek stanowią stałe wystawy w pomieszczeniach Hevelianum. Ich zwiedzanie będzie płatne, zgodnie z cennikiem Hevelianum.

Piknik Nauki Fahrenheita – impreza Hevelianum i trzech uczelni gdańskich

Podczas Pikniku społeczność akademicka trzech uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Hevelianum i Partnerami zaprosi uczestników do wspólnego odkrywania nauki poprzez zabawę. Nie zabraknie pokazów naukowych przygotowanych przez pracowników naukowych, studentów i doktorantów trzech uczelni.

W koszyku piknikowych atrakcji w Hevelianum znajdą się m.in. widowiskowe pokazy fizyczne, wykłady popularnonaukowe, gry sportowe, występy muzyczne. Wspólnie spędzony dzień zakończy wyjątkowy spektakl teatralny inspirowany Danielem Fahrenheitem. Zapraszamy do Hevelianum!

Piknik Nauki Fahrenheita – program imprezy

Poniżej przedstawiamy program naukowo-rekreacyjnej imprezy:

Strefa zabawy

Na najmłodszych uczestników naukowego pikniku będą czekały dmuchane tory przeszkód i plac zabaw. Po wysiłku fizycznym będzie można odpocząć w plażowych koszach.

SYMULACJA WYPADKU Z UDZIAŁEM SŁUŻB

Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym po wybuchu gazu w budynku. Kto koordynuje akcję. Czy świadkowie zdarzenia odgrywają rolę? Tego dowiesz się podczas symulacji wypadku, którą przeprowadzą lekarz, ratownicy i strażacy.

IMPLOZJA BECZKI

Widowiskowy pokaz miażdżącej siły ciśnienia atmosferycznego, któremu nie oprze się nawet duża metalowa beczka.

PRZEPALANIE DRZWI AUTA TERMITEM

Wysoka temperatura spalania termitu spowoduje ekspresowe przepalenie drzwi samochodowych oraz podniesie temperaturę naukowych wrażeń.

STREFA GASTRO

Po zaspokojeniu głodu naukowych atrakcji będzie można skorzystać z bogatej oferty strefy gastronomicznej. Wyjątkowe produkty będzie można odkryć w ofercie kuchni regionalnej. Restauracja Wozownia przygotuje w tym dniu specjalne menu, a obok niej stanie zrekonstruowana kuchnia polowa z darmową grochówką. Na zmianę smaku, coś dla amatorów słodkości – wata cukrowa.

Strefa sportu

W tej części najlepiej odnajdą się osoby lubiące aktywny wypoczynek, sport oraz gry plenerowe.

Bubble football – to zmagania w specjalnych sferycznych kulach. Odebranie piłki przeciwnikowi i poruszanie się po boisku jest nieco przez bubble ball utrudnione, ale w tym tkwi właśnie największa frajda w tej grze.

Bulle – gra polegająca na rzucaniu metalowymi kulami do celu, czyli małej kulki.

Zumba – taniec zainspirowany połączeniem elementów latynoamerykańskich z elementami fitness.

Trening interwałowy – seria ćwiczeń o dużej intensywności, na poziomie 90% maksymalnego tętna, przeplatanych przerwami, podczas których tętno spada do 50-60%.

Strzelanie z łuków – poczuj się jak Robin Hood i sprawdź swoje umiejętności w łucznictwie.

Ringo – gra sportowa polegająca na rzucaniu gumowym kółkiem, tak aby upadło na boisku drużyny przeciwnej.

Strefa show

Na scenie zlokalizowanej na głównym placu Hevelianum odbędą się spektakularne pokazy naukowe. Edukatorzy Hevelianum zaprezentują najbardziej widowiskowe i zapierające dech w piersiach eksperymenty. Dla ciekawych świata odbędą się wykłady o tematyce kosmicznej, fizyka piłki nożnej oraz poszukiwanie agentów Secret Science Agency.

Kim był Fahrenheit? – dialog aktorów Teatru Miniatura – Andrzej Żak i Piotr Kłudka z przedstawienia Fahrenheit na podstawie książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” Anny Czerwińskiej-Rydel

Fizyka piłki nożnej – wykład popularnonaukowy
Ten, kto kiedykolwiek grał w piłkę nożną, wie, że wbrew pozorom nie jest to łatwe. Jak strzelić, tak aby „podkręcić” piłkę”? Jaką prędkość jej nadać, aby nie przeleciała nad poprzeczką? Jak skutecznie odbić piłkę „główką”? Dlaczego tak trudno prowadzi się piłkę na mokrej murawie? Nasuwa się mnóstwo pytań…
Czy da się ruch piłki przewidzieć, zaplanować? Jak to robią inni? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy podczas wykładu, rozkładając na „części pierwsze” naszych piłkarskich idoli, a przy okazji wspólnie z Wami grając w piłkę. Załóżcie wygodnie buty, będzie się działo!

Arktyka i Antarktyka – lodowy świat na dwóch biegunach – wykład popularnonaukowy
Rejony polarne Arktykę i Antarktykę, wyobrażamy sobie przede wszystkim jako lodowe krainy leżące na krańcach Ziemi. Ich niedostępność od wieków budziła ciekawość badaczy i podróżników. Obecnie wiemy, że to obszary szczególnie ważne dla naszego klimatu. W ich niezwykle wrażliwych ekosystemach można stosunkowo szybko zauważyć wszystkie zmiany otaczającego nas świata. Jednym z przykładów może być obecnie obserwowany wzrost średnich temperatur powietrza, który w Arktyce jest co najmniej dwukrotnie wyższy niż średnia globalna. Dlatego obszary te są często określane jako specyficzny laboratoria badawcze. W swojej opowieści przeniesiemy Państwa do tych niezwykłych światów. Opowiemy o pracy naukowców, ale nie zabraknie też spotkań ze zwierzętami oraz historii o śniegu i lodzie.

Kosmiczne eksperymenty – wykład popularnonaukowy
Jak trzęsie się jeż w drodze do gwiazd oraz o rakiecie bez rakiety, czyli kosmiczne eksperymenty studentów PG z European Space Agency.

Występ zawodniczek Sekcji Aerobiku Sportowego GUMed

Akademickie Centrum Kultury „Alternator” – Studio Wokalne UG – występ wokalny

Zobacz też – Wycena przedsiębiorstwa – na czym polega i na co trzeba zwrócić uwagę?

The best of Hevelianum – pokaz naukowy
Zimno, gorąco, wystrzałowo, czyli najlepsze eksperymenty Hevelianum! Podczas pokazu poskromimy płomienie i ekstremalne zimno. Przeprowadzimy też wystrzałowe reakcje chemiczne.

Secret Science Agency – pokaz naukowy
Agenci Secret Science Agency są na tajnej misji zwerbowania nowych popularyzatorów nauki. Eksperymentując wspólnie z widownia, odkrywają tajniki swojej pracy. Testują spostrzegawczość, podzielność uwagi, koncentrację, odporność na stres, poczucie równowagi oraz wiele innych cech dobrego agenta. Wydaje Ci się, że to łatwa i przyjemna praca, ale czy sprostasz wszystkim wyzwaniom? Czy nadajesz się by zasilić szeregi SSA? Zobacz nasz pokaz i przekonaj się!

Fahrenheit – widowisko muzyczno-teatralne inspirowane postacią Daniela Fahrenheita.

Strefa doświadczanie

Zapraszamy do miasteczka namiotowego, gdzie będzie można doświadczyć nauki z bliska. W ponad 40 namiotach zaprezentowana zostanie wiedza z zakresu medycyny, nauk ścisłych oraz ekologii. Tej niepowtarzalnej okazji do spotkań z ekspertami nie można przegapić.
W niebieskim namiocie Fahrenheita przekonacie się m.in. czy za pomocą banana da się wbić gwoździa i czy nadmuchany duży balon zmieści się do małej szklanki. Nie zabraknie też mierzenia temperatury ciekłego azotu, zamrażania kwiatków i obserwacji lewitujących pastylek.

Pracownicy naukowi i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przygotowali pokazy, w których będzie można zobaczyć jak wyizolować DNA, zastanowić się nad biochemicznymi zagadkami oraz dowiedzieć się ile bakterii znajduje się na naszym smartfonie. Będziecie mogli sprawdzić swoje serce za pomocą echo serca, wykonać badanie USG płuc oraz sprawdzić swój wiek metaboliczny. Najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli wcielić się w rolę lekarzy w Szpitalu Pluszowego Misia.

Do EKOSTREFY zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym, jak dbać o dobro naszej Planety produkując własne środki piorące czy torby wielorazowego użytku. Razem ze studentami kół naukowych Politechniki Gdańskiej będzie można pogłówkować nad zagadnieniami z dziedziny fizyki, mikrobiologii czy inżynierii materiałowej.

INFORMACJE
Piknik Nauki Fahrenheita;
Hevelianum – Góra Gradowa;
ul. Gradowa 6, 80-802 Gdańsk
Data – 29 maja 2022 r., godz. 11.00-18.00.