Imprezy

57. Międzynarodowy Festiwal Organowy we Fromborku

InfoGdansk
4 maja, 2024
Zdjęcie: 57. Międzynarodowy Festiwal Organowy we Fromborku.

Już pod koniec czerwca miłośnicy muzyki organowej z pewnością zainteresują się Fromborkiem – niewielkim miasteczkiem malowniczo rozłożonym nad południowym brzegiem Zalewu Wiślanego.

W dniu 29 czerwca w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja odbędzie się koncert inaugurujący 57 edycję Międzynarodowego Festiwalu Organowego we Fromborku.

57. Międzynarodowy Festiwal Organowy we Fromborku

Początek koncertu o godz. 19.30. wstęp bezpłatny, warto jednak wcześniej pobrać bezpłatną wejściówkę – https://bilety.muzeumfrombork.pl/

Uczestnicy z wejściówkami będą wpuszczani do wnętrza kościoła w pierwszej kolejności.
W inauguracyjnym koncercie wystąpi prof. Roman Perucki.

Poniżej plan koncertów 57. Międzynarodowego Festiwalu Organowego we Fromborku:

29.06.2024, godz. 19:30
Roman Perucki i Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

13.07.2024, godz. 19:30
David Swinson (Anglia)

27.07.2024, godz. 19:30
Marek Stefański
Milena Sołtys-Walosik

10.08.2024, godz. 19:30
Filip Presseisen

 

Warto się wybrać, muzyka organowa w dostojnych wnętrzach fromborskiej katedry brzmi naprawdę wspaniale. Wrażenie potęguje nietypowe usytuowanie organowego manuału – w dolnej części kościoła, w otoczeniu innych artystów-muzyków i oczywiście setek słuchaczy.

57. Międzynarodowy Festiwal Organowy we Fromborku – występ prof. Romana Peruckiego

W tym roku odbędzie się 57 edycja festiwalu, w inauguracyjnym koncercie wystąpi prof. Roman Perucki, który od kilkudziesięciu lat uznawany jest za jednego z najwybitniejszych muzyków organowych w Europie.
W dorobku tego artysty ponad 2000 recitali organowych w najsłynniejszych kościołach i salach koncertowych świata, między innymi w paryskiej katedrze Notre Dame.

Prof. Roman Perucki uczy w gdańskiej Akademii Muzycznej, a od ponad 30 lat kieruje działaniem Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego z siedzibą w zabytkowej Elektrociepłowni na wyspie Ołowianka.
Doświadczenie i opinie prof. Peruckiego odgrywają ważną rolę przy renowacji czy rekonstrukcji cennych instrumentów organowych, z konsultacji gdańskiego artysty korzystano na przykład podczas rekonstrukcji barokowych organów w bazylice katedralnej w Pelplinie.

Prof. Roman Perucki kieruje też Pomorskim Stowarzyszeniem „Musica Sacra”, które organizuje między innymi najstarszy na świecie Międzynarodowy Festiwal Organowy, prestiżowa impreza odbywa się corocznie w Katedrze Oliwskiej.

I na koniec kilka słów o fromborskim festiwalu. Impreza organizowana jest o 1967 roku i odbywa się w dostojnym wnętrzu bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła.

Muzycy prezentują swój kunszt z użyciem unikatowego instrumentu organowego zbudowanego w latach 1683-1684 przez mistrza Daniela Nitrowskiego z Gdańska. Formułę koncertów organowych poszerzają występy solistów, chórów oraz instrumentalistów.

INFORMACJE
57. Międzynarodowy Festiwal Organowy we Fromborku;
ul. Katedralna 8, 14-530 Frombork;
29 czerwca 2024 r., godz. 19.30