Pomniki

Pomnik Millenijny

InfoGdansk
9 marca, 2016
Zdjęcie: Pomnik Millenijny na Górze Gradowej

Poprawna nazwa tego monumentu brzmi: „Pomnik 2000-lecia Chrześcijaństwa i 1000-lecia Gdańska”, określenie dość długie i przez to upraszczane i zniekształcane. Używa się nazw: „Krzyż Millenium”, „Pomnik Tysiąclecia”, „Pomnik Millenijny” itd. Wielki krzyż został ustawiony w najwyższym punkcie Bastionu Jerozolimskiego, dlatego jest widoczny z dużych odległości i mimo nowoczesnych kształtów dobrze wkomponował się w przestrzeń nadmotławskiego miasta.

Zobacz też – Usługi szklarskie – co warto wiedzieć?

Pomnik (wys. 16,5 m) został zaprojektowany przez rzeźbiarza Jacka Łuczaka i odsłonięty w 2000 roku. Początkowo planowano wykonanie i montaż wyższego krzyża, o nieco innym kształcie.
Przed krzyżem tablica z nazwami sponsorów przedsięwzięcia, wymienione firmy kilkanaście lat temu decydowały o gospodarczym obliczu Pomorza.

Przy pomniku punkt widokowy, podziwiając kapitalną panoramę Gdańska można łatwo zrozumieć strategiczne znaczenie ufortyfikowanej okolicy.

Zobacz też – Wały napędowe – czym są oraz jak wygląda ich naprawa? 

W pobliżu charakterystycznego krzyża obiekty gdańskiego Hewelianum, a w nich między innymi ciekawa wystawa interaktywna Wehikuł Czasu.