Niedaleko

Kładka obrotowa w Ustce

InfoGdansk
17 grudnia, 2021
Zdjęcie: Kładka obrotowa w Ustce.

Ustecka kładka łączy dwa brzegi rzeki Słupi i znacząco ułatwia turystyczną komunikację między obszarami popularnego kurortu nadmorskiego.
Mostowa przeprawa ożywiła mniej uczęszczaną zachodnią część Ustki, w której jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych jest „Park Historii i Rozrywki „Twierdza Ustka – Bunkry Blüchera”.

Awaria kładki obrotowej w Ustce

Przy budowie opisywanej przeprawy mostowej wykorzystano między innymi dotację z unijnego Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013, którego zasadniczym celem był rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich.

Powstał obiekt mostowy o długości prawie 60 metrów i nowatorskim rozwiązaniu technicznym – to prawdopodobnie jedyny w Europie most otwierany za pomocą mechanizmu obrotowego zainstalowanego w pylonie.

Obrotowa kładka szybko wpisała się w panoramę portu usteckiego.

Uroczyste otwarcie kładki odbyło się 15 grudnia 20213 roku, ale niespełna dwa lata później (sierpień 2015 r.) zauważono niepokojące drgania towarzyszące otwieraniu mostu i ze względów bezpieczeństwa kładka została wyłączona z eksploatacji.

Wykonawcą mostowej inwestycji była firma Hydro Naval ze Słupska, zdaniem której przyczyną długotrwałej awarii było naruszenie gruntu pod fundamentem pylonowego odciągu, wspomniane wypłukanie miało powstać podczas realizacji pobliskiej inwestycji portowej. Natomiast zdaniem usteckiego Urzędu Miasta awaria nastąpiła wskutek nieprawidłowej konstrukcji i konserwacji górnego łożyska w pylonie.

Ostatecznie ustecka kładka została na koszt miasta naprawiona a wykonawca otrzymał pozew sądowy z wezwaniem kwoty 1,2 mln zł zadośćuczynienia do zapłaty.

Od końca kwietnia 2017 roku kładka ponownie służy pieszym, w sezonie turystycznym z tej przeprawy korzysta nawet kilkanaście tysięcy osób dziennie!

Kładka obrotowa w Ustce – harmonogram otwierania

Otwarcie kładki jest ciekawą atrakcją, której w sezonie przygląda się sporo turystów zgromadzonych na obu brzegach Słupi. Otwarcie przeprawy trwa około 5 minut. Nie zawsze jednak ustecka kładka może się obracać. Przy sile wiatru większej niż 10 m/s obiekt nie funkcjonuje.

Z kładki korzystać mogą wyłącznie piesi oraz pojazdy uprzywilejowane.

Kładka nad kanałem portowym w Ustce czynna jest cały rok.

W terminie od 16 czerwca do 31 sierpnia kładka dla ruchu pieszego otwierana jest o każdej pełnej godzinie od godziny 07:00 do 24:00 na 20 minut.

W terminie od 1 września do 15 czerwca kładka dla ruchu pieszego otwierana jest o każdej pełnej godzinie od godziny 07:00 do 19:00 na 20 minut.

 

W pobliżu kładki na zachodnim brzegu Słupi znajduje się wspomniany „Park Historii i Rozrywki „Twierdza Ustka – Bunkry Blüchera” – warto miejsce odwiedzić, w przestrzeni tej przedwojennej baterii artyleryjskiej poznać można ciekawe, ważne i emocjonalnie przedstawione lokalne wątki związane z przebiegiem II wojny światowej.

Nieco dalej z piasków usteckiej plaży wystaje krótki fragment betonowego molo – to pozostałość po pomyślanej z rozmachem i niedokończonej inwestycji z czasów III Rzeszy.

Po bardziej uczęszczanej stronie wschodniej atrakcji też nie brakuje – jedną z najciekawszych są rejsy wycieczkowe stylizowanym galeonami po rozkołysanych wodach Bałtyku.

Galeria Kładka obrotowa w Ustce - fotografie