Rozmaitości

Wały napędowe – czym są oraz jak wygląda ich naprawa? 

InfoGdansk
31 stycznia, 2023

Wał napędowy jest nieodłączną częścią każdego układu napędowego w samochodzie. Nie da się ukryć, że występuje on zarówno w samochodach osobowych, dostawczych, jak i nawet w pojazdach budowlanych czy ciągnikach siodłowych. Sama konstrukcja wału nie jest skomplikowana, a swoim kształtem dość mocno przypomina walec. Ma on za zadanie tylko lub aż obracać się względem własnej osi. Takie działanie pozwala przenieść moment obrotowy generowany z silnika na mechanizm różnicowy, a w dalszej kolejności na most napędowy osi. Co warto wiedzieć o wale napędowym w kontekście jego działania i naprawy? O tym poniżej.

Czy wał napędowy występuje w każdym pojeździe?

Na to pytanie można odpowiedzieć zarówno przecząco, jak i twierdząco. Istnieje pewność, że wał napędowy zostanie zlokalizowany w każdym samochodzie z napędem na tylną oś bądź na cztery koła. Jest on wtedy umieszczony w podwoziu, pomiędzy skrzynią biegów, a mostem napędowym. Nieco inaczej sprawa ma się w kontekście samochodów napędzanych na przednią oś. Są to dość popularne rozwiązania, stosowane w większości poruszających się po drogach aut o mniejszym segmencie. Wtedy wał nie występuje w swojej klasycznej formie, a jest zastąpiony tzw. półosiami napędowymi. Niemniej jednak, nawet w przypadku napędu na przód, znacznie popularniejszym nazewnictwem jest właśnie wał napędowy.

Naprawa i regeneracja wału napędowego – na czym polega?

Pierwszym krokiem wykonywanym w ramach naprawy wału jest zdemontowanie go i rozebranie niemalże na części pierwsze. Mowa tu chociażby o odkręceniu złączy kołnierzowych, korpusu, przegubu czy też połączeń przesuwnych. Nie da się naprawić usterki bez jej zlokalizowania. Z tego względu musi nastąpić dokładna weryfikacja problemu, by móc podejść do konkretnych działań. Zazwyczaj problem leży w którymś z wcześniej wymienionych elementów bądź jest dostrzegany na podporach czy uszczelkach. Takie elementy są po prostu wymieniane, co w konsekwencji prowadzi do konieczności wyważenia.

Znajdując się w rejonie Pomorza, istnieją firmy oferujące wyważanie wałów napędowych w Gdańsku. Nie da się ukryć, że czynność ta jest niezwykle istotna, a to przez wzgląd na późniejszą poprawność pracy samego elementu. Dobre wyważanie wałów napędowych prowadzi do zachowania pełnej harmonii pracy i generowania dokładnych obrotów względem własnej osi. Nawet minimalnie źle wyważony wał napędowy może odbiegać charakterystyką pracy od normy i tworzyć niepotrzebne ruchy, które w niedługim czasie z pewnością przełożyłyby się na kolejną usterkę. Po tym wszystkim, pozostaje już jedynie złożenie i ponowny montaż wału w pojeździe.

Dlaczego warto regenerować wał napędowy?

Za regenerację wałów napędowych najlepiej nie zabierać się samemu. Tylko wyspecjalizowane w tym warsztaty posiadają zaawansowane maszyny pozwalające na diagnostykę wału i dokładne jego wyważenie. O ile nie pojawiają się żadne problemy, regularne wykonywanie regeneracji nie jest konieczne. Kiedy jednak zaczniemy nasłuchiwać z tamtejszych okolic stukanie, wibrowanie czy nawet drganie, najważniejszą czynnością będzie jak najszybsze wybranie się do takiego warsztatu.</pMateriał zewnętrzny.