Muzea

Ostatnie zanurzenie. Kuratorskie oprowadzanie po wystawie polskich pojazdów podwodnych ze zbiorów NMM w Gdańsku

InfoGdansk
19 lutego, 2024

Dobiega końca wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowanych w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Po raz ostatni, w towarzystwie kuratora, obiekty mające istotny wpływ na rozwój polskiej myśli technicznej w drugiej połowie XX w., będzie można podziwiać w najbliższą sobotę, 24 lutego. Początek oprowadzania o godz. 11.00.

Wystawa „W toni…” w Narodowym Muzeum Morskim

Prezentowana od blisko roku w Spichlerzach na Ołowiance wystawa „W toni…”, cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Uwagę zwiedzających przykuwają: statek głębinowy Grześ, akwaplan Manta 2, pojazd głębinowy Koral AT oraz dwa holonury, czyli ciągniki dla płetwonurków. Perełką kolekcji jest Delfin II – pojazd podwodny skonstruowany w 1973 roku przez Antoniego Dębskiego, polskiego nurka i mechanika okrętowego. Wystawę wzbogacają prezentacje 3D wszystkich eksponowanych pojazdów oraz fragmenty filmu „Tajemnica U-Boota”, o udziale Delfina II w poszukiwaniach niemieckiego okrętu podwodnego.

– Podczas  oprowadzania będziemy wspólnie eksplorować fascynujące fakty związane z rozwojem polskiej technologii podwodnej, odkrywać tajemnice konstrukcji i działania tych unikatowych jednostek, oraz zgłębiać ich rolę w badaniach morskich głębin i rozwoju technik połowowych. Sporo będzie również o wyzwaniach, jakie czyhały na ich konstruktorów – zapowiada Wojciech Joński, kurator wystawy.

 

Wystawa „W toni…” – ostatnie oprowadzanie kuratorskie

Wystawa „W toni…” jest nie tylko doskonałą okazją do obejrzenia unikalnych eksponatów, ale także umożliwia zrozumienie kontekstu historycznego i technologicznego, który towarzyszył pionierom budującym polskie pojazdy podwodne.

Zobacz też – Zarządzanie najmem w Gdańsku: Kompleksowy przewodnik po kluczowych strategiach i wyzwaniach

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie już 24.02 o godz. 11:00. Obowiązują bilety wstępu do Spichlerzy na Ołowiance. Osoby uczestniczące w wydarzeniu będą miały szansę otrzymania katalogów wystawy. Bilety na oprowadzanie będą do nabycia w kasie Spichlerzy na Ołowiance bezpośrednio przed wydarzeniem.

Szczegóły na nmm.pl.