Niedaleko

Jezioro Godziszewskie

InfoGdansk
18 lipca, 2021
Zdjęcie: Jezioro Godziszewskie na Pojezierzu Starogardzkim.

Powierzchnia tego kociewskiego i urokliwego jeziora wynosi prawie 170 hektarów. Pięciokilometrowa długość z przeciętnie pięciusetmetrową szerokością wyraźnie wskazują na kształt rynnowy i polodowcowe pochodzenie tego akwenu.

Nazwa zbiornika nawiązuje do pobliskiej i interesującej miejscowości Godziszewo. Nad opisywanym jeziorem funkcjonuje kilka kąpielisk, które w okresie letnim cieszą się sporym zainteresowaniem lokalnych mieszkańców i przyjezdnych gości. O Jeziorze Godziszewskim ciepło wypowiadali się wędkarze, którzy z sukcesami łowili w nim leszcze, liny oraz płocie.

Wyprawa dookoła Jeziora Godziszewskiego

Obejście Jeziora Godziszewskiego jest możliwe, ale ze względu na gęsto porośnięte i niedostępne brzegi należy dołożyć kilka kilometrów i zatoczyć nieco dłuższą pętlę. Warto podjąć trud takiej wyprawy, bo na trasie ciekawych i urokliwych miejsc rzeczywiście nie brakuje.

Wędrówkę rozpocząć można przy parkingu w Siwiałce zlokalizowanym przy ulicy Leśnej i wtedy należy maszerować w kierunku północnym.

Przejście od kąpieliska w Siwiałce do plaży Czapla Góra nie jest trudne, bo wzdłuż brzegu prowadzi dobrze wydeptana i widoczna ścieżka leśna. Po drodze zobaczyć można wyraźnie zarysowane pozostałości grodziska z okresu wczesnego średniowiecza. Do dzisiaj zachowały się wysokie na 8 metrów nasypy wałów, lokalizacja na otoczonym z trzech stron wodą półwyspie bez wątpienia zapewniała dobre możliwości obrony.

Na terenie Pomorza Gdańskiego takich reliktów wczesnego średniowiecza można zobaczyć znacznie więcej, na przykład nad położonym bliżej Gdańska Jeziorem Otomińskim oraz na półwyspie wcinającym się w Jezioro Przywidzkie Wielkie.

Grodzisko przy Jeziorze Godziszewskim jest też określane jako Szwedzka Czubatka, według legendy w tym miejscu w styczniu 1657 roku rozegrała się bitwa, w której chorągwie Stefana Czarnieckiego zadały wielką klęskę oddziałom szwedzkim. Wnikliwe badania historyczne i archeologiczne nie potwierdziły prawdziwości tego ludowego przekazu.

Kąpielisko Czapla Góra leży na terenie Godziszewa i w okresie letnim cieszy się wielkim zainteresowaniem lokalnych mieszkańców.

Nazwa Godziszewo została po raz pierwszy odnotowana w 1583 roku. Wcześniej pojawiały się nieco inne określenia tej miejscowości – między innymi „Gotsowie”, „Godeschowie” i „Godzessewo”.

Opisywana miejscowość uchodzi za jedną z najstarszych na terenie Pomorza Gdańskiego, rycerska wieś została w 1258 roku przekazana cystersom z Pogódek, którzy wkrótce potem przenieśli klasztor do doskonale kojarzonego Pelplina.

Przez pewien czas Godziszewo stanowiło własność biskupów włocławskich, a od 1328 roku należało do cystersów z wielkopolskiego Lądu. Taki stan utrzymał się aż do I rozbioru Rzeczypospolitej. Najcenniejszym zabytkiem na terenie opisywanej miejscowości jest kościół św. Jana Nepomucena z 1748 roku.

Przez Godziszewo płynie rzeczka Styna, która jako odnoga Wierzycy jest prawostronnym dopływem Kłodawy.

Wędrując dookoła jeziora należy w Godziszewie skręcić w drogę wojewódzką nr 234 i przez nieco ponad 2 kilometry cierpliwie wędrować wzdłuż tej ruchliwej trasy. Zejście w lewo na wysokości miejscowości Demlin, następnie spokojniejszą i otoczoną malowniczymi polami drogą dojdzie się do południowego krańca Jeziora Godziszewskiego. Po drodze zobaczyć też można znacznie mniejsze Jezioro Mały Mergiel.

Zatem trasa prowadzi przez tereny Kociewia, które jako osobny region etnograficzny jest identyfikowane od początku XIX wieku i faktycznie znacząco różni się od regionu kaszubskiego.

Przy trasie miejscowość Obozin z niewielkim kościółkiem pod wezwaniem św. Michała Archanioła, dzieje tej świątyni sięgają czasów średniowiecza, gdy w okolicy udzielali się rycerze zakonu joannitów. Chwilę później należy skręcić w lewo na północ i następnie maszerować wzdłuż wskazań Kociewskiego Szlaku Jeziornego. Trasa doprowadzi do drogi wojewódzkiej nr 222, przy której zobaczyć można nietypowy pomnik poświęcony budowniczym drogi oraz osobom korzystającym z tej trasy.

Trasa prowadzi w stronę Siwiałki i tam następuje zamknięcie pętli długiej na ok. 12 kilometrów.

INFORMACJE
Jezioro Godziszewskie;
Powierzchnia – 169 hektarów;
Przez jezioro przepływa rzeka Styna;
Miejscowości nad Jeziorem Godziszewskim: Godziszewo, Demlin, Obozin, Siwiałka;
Kąpieliska: Siwiałka, Czapla Góra w Godziszewie, Demlin.
Galeria Jezioro Godziszewskie - fotografie