Kultura

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

InfoGdansk
19 listopada, 2018
Wejście do Biblioteki Głównej przy Targu Rakowym.
Zdjęcie: Wejście do Biblioteki Głównej przy Targu Rakowym.

W ramach tej instytucji działa 27 placówek bibliotecznych w Gdańsku oraz czytelnie i pracownie specjalistyczne: Biblioteczny Ośrodek Informacji, Pracownia Regionalna, Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych oraz American Corner.

W ostatnich latach biblioteki zostały objęte falą modernizacyjnych zmian: uruchomiono sprawny katalog on-line, system internetowej rezerwacji czy też zintegrowaną z innymi obszarami Metropolitalną Kartę do Kultury. Zmiany bardzo potrzebne, problemy czytelnictwa wydumane nie są, działając w branży turystycznej obserwujemy narastające trudności ze zrozumiałym czytaniem prostych ofert i informacji.

Najciekawsze placówki biblioteczne

Kilka placówek zasługuje na szczególne wyróżnienie. Filia nr 001 znana jako Biblioteka Manhattan działa w centrum handlowym i jest każdego dnia odwiedzana przez tysiące czytelników. Plany jej otwarcia były podawane w wątpliwość, ale okazały się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Filia nr 65 mieści się przy ul. Mariackiej, jej działalność dotyczy szeroko pojmowanej tematyki regionu pomorskiego. Biblioteka pod Żółwiem nieprzypadkowo nawiązuje do intelektualnej spuścizny Artura Schopenhauera, a placówka “Kot i Mysz” z ul. Lelewela przypomina o twórczości Güntera Grassa – urodzonego w Gdańsku laureata Literackiej Nagrody Nobla.

W ramach opisywanej instytucji organizowane są też ważne i ciekawe projekty czytelnicze. W dwudziestu filiach działają Dyskusyjne Kluby Książki, w których przy elastycznej formule rozmawia się o literaturze i jej znaczeniu, odbywają się też spotkania z autorami.

Projekt “Bibliocamp” jest ciekawym obserwatorium zmian zachodzących w komunikacji i sposobach wyszukiwania informacji. W trakcie warsztatów prezentowane są nowe technologie w bibliotekarstwie i czytelnictwie z dogłębnym omówieniem ich zalet i ograniczeń. Z myślą o najmłodszych czytelnikach prowadzony jest Wielki Maraton Czytelniczy, w którym szkoły współpracują z biblioteką publiczną, a wyznaczeni koordynatorzy zajmują się młodymi czytelnikami w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Rola bibliotek w ostatnich latach znacząco się zmieniła, to nie tylko przysypane kurzem wypożyczalnie książek, ale także małe centra działalności kulturalnej i społecznej aktywizacji.

Na uwagę zasługuje też działalność Pracowni Regionalnej, w której zbiory dotyczące Gdańska i regionu pomorskiego są digitalizowane i z użyciem specjalnych platform udostępniane on-line.

Patronem gdańskiej placówki jest Joseph Conrad-Korzeniowski – wybitny pisarz marynistyczny polskiego pochodzenia.

INFORMACJE
Biblioteka Główna – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Targ Rakowy 5/6, 80-806 Gdańsk
http://www.wbpg.org.pl/