Przyroda

Park Akademicki

InfoGdansk
13 stycznia, 2022
Zdjęcie: Park Akademicki w Gdańsku.

Powierzchnia tego parku wynosi 9 hektarów, rekreacyjna przestrzeń powstała w latach 1970-1972 w miejscu kilku zlikwidowanych nekropolii gdańskich.

Na tym obszarze do połowy lat 60-tych ubiegłego stulecia znajdowały się następujące cmentarze: św. Mikołaja i Kaplicy Królewskiej, św. Katarzyny, Najświętszej Marii Panny, św. Brygidy oraz św. Józefa. Ich nazwy wskazywały na przynależność do gdańskich kościołów parafialnych.

Lapidarium Gdańskie w Parku Akademickim

Wspomniane cmentarze działały jeszcze przez krótki czas po zakończeniu II wojny światowej, potem były stopniowo zamykane i następnie likwidowane. Zazwyczaj w pośpiechu, bez inwentaryzacji i szacunku dla minionych pokoleń miasta Gdańska.

W opisywanym Parku Akademickim znajduje się symboliczne upamiętnienie tych cmentarzy i dawnych mieszkańców. Mowa o Lapidarium Gdańskim, które powstało w latach 2006-2007. W jego kręgach ustawiono stare nagrobki z dawnych miejskich cmentarzy oraz trzy granitowe tablice poświęcone tym zapomnianym nekropoliom. Natomiast inskrypcja „Gyddanyzc” przypomina o początkach pisanej historii miasta Gdańska.

Ten ciekawy monument jest więc koncepcyjnie nieco podobny do pomnikowego Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy przy gdańskim kościele Bożego Ciała.

Na terenie opisywanego parku znajduje się też obelisk „W hołdzie najmłodszym żołnierzom” który upamiętnia najmłodszych żołnierzy walczących o wolność na frontach II wojny światowej.

Park Akademicki w pobliżu uczelni gdańskich

Nazwa opisywanego parku nawiązuje do położonych w pobliżu szkół wyższych, park przylega do wielkiego kompleksu Politechniki Gdańskiej, nieco dalej znajduje się uczelniany zespół Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Teren opisywanego parku przecinają malowniczo poprowadzone alejki spacerowe, sporo też typowo parkowej architektury – ławek, kamiennych ogrodzeń i ozdobnych murków. Uwagę do niedawna przyciągały tak zwane trejaże, ale po kilkudziesięciu latach zniknęły z tej ciekawej przestrzeni parkowej.

Zobacz teżOd złotniczych arcydzieł do sklepów jubilerskich online

Po drugiej stronie Alei Zwycięstwa rozciąga się Park Steffensów, który został założony pod koniec XIX wieku i pod względem przyrodniczym jest jednym z najciekawszych gdańskich obszarów parkowych.

Galeria Park Akademicki w Gdańsku - fotografie