Niedaleko

Muzeum Rybołówstwa w Helu

InfoGdansk
18 listopada, 2017
Muzeum działa w dawnym gotyckim kościele św. Piotra i Pawła
Zdjęcie: Muzeum działa w dawnym gotyckim kościele św. Piotra i Pawła

Do tego muzeum trafić wyjątkowo łatwo, placówka działa w charakterystycznym budynku dawnego kościoła. Pierwsza wzmianka o helskiej świątyni pochodzi z początku XV wieku, przez kolejne stulecia kościół funkcjonował pod patronatem świętych Piotra i Pawła. Od XVI wieku świątynia należała do ludności wyznania luterańskiego.

Muzeum Rybołówstwa działa w dawnym kościele ewangelickim

W 1861 roku podczas sztormu osunęła się podmyta skarpa i część sakralnej budowli runęła do morza. Zabezpieczony, wyremontowany i znacznie mniejszy kościół nadal pełnił funkcje sakralne. Podczas wrześniowej obrony wybrzeża przepadła wieża, przez kilkanaście powojennych lat w gotyckim budynku funkcjonował magazyn.

Od 1972 roku w dawnej helskiej świątyni działa Muzeum Rybołówstwa – oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Wystawy w Muzeum Rybołówstwa

W muzeum wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”, która ciekawie przedstawia historię okolicy, pracę i życie codzienne rybaków oraz przyrodnicze walory Morza Bałtyckiego. Po ostatnim remoncie w zabytkowym wnętrzu pojawiła się szklana empora – ciekawe ożywienie muzealnej kompozycji.

Na wystawie również nowoczesne stanowiska multimedialne, na jednym z nich symulacja przechyłów kutra rybackiego. Na piętrze wystawa obrazów o morskiej tematyce. Warto wejść na szczyt wieży, z góry podziwiać można fantastyczną kompozycję miasta i portu na tle Zatoki Puckiej.

Przy muzeum skansen łodzi rybackich, ciekawym eksponatem jest łódź motorowa „Dziuna” zbudowana dla Polskiej Akademii Nauk.

INFORMACJE
Muzeum Rybołówstwa w Helu
Bulwar Nadmorski 2, 84-150 Hel
hel@nmm.pl
www.nmm.pl/muzeum-rybolowstwa
Galeria Muzeum Rybołówstwa w Helu - fotografie