Imprezy

Noc Nietoperzy w Gdańsku

InfoGdansk
4 sierpnia, 2022
Zdjęcie: Noc Nietoperzy w Gdańsku.

Pod koniec sierpnia w wielu krajach odbywa się Międzynarodowa Noc Nietoperzy, impreza popularyzuje wiedzę na temat tych latających ssaków.

Nietoperze występują na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem surowej Antarktydy) i odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów.

Noc Nietoperzy – koniec sezonu w Zbiorniku Wody Stara Orunia

Zbiornik powstał w drugiej połowie XIX wieku jako kluczowy węzeł nowoczesnej miejskiej sieci wodociągowej. W tej funkcji obiekt eksploatowany był aż do 1978 roku, potem jego przestronnym i cichym wnętrzem zawładnęły nietoperze, które znalazły w zbiorniku warunki dogodne do zimowej hibernacji.

W oruńskim zbiorniku zimuje kilkaset nietoperzy, co czyni z zabytkowego wnętrza jedno z największych siedlisk latających ssaków w Polsce Północnej. Wewnątrz hibernują nocki rude, nocki Nattera, nocki duże, zaobserwowano również unikatowego nocka łydkowłosego.

Hibernującym nietoperzom potrzebna jest cisza i spokój, gdańska odsłona Międzynarodowej Nocy Nietoperzy nieprzypadkowo wyznacza więc zakończenie sezonu turystycznego w oruńskim zbiorniku wody. Z końcem sierpnia ruch turystyczny ustaje, zwiedzający wrócą dopiero po wiosennym przebudzeniu latających ssaków.

Gdańska Noc Nietoperzy odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia 2022 roku.

Na zwiedzających czeka sporo dodatkowych atrakcji. Wystawa plenerowa ciekawie opowie o występujących w zbiorniku nietoperzach. Dla najmłodszych dzieci przewidziano gry i zabawy plenerowe, a chiropterolodzy dzielić się będą wiedzą dotyczącą latających ssaków. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami.

Atrakcje na zewnątrz zbiornika będą ogólnodostępne, natomiast zwiedzanie obiektu jest biletowane i wymaga wcześniejszej rezerwacji, link poniżej:
https://szlak.gda.pl/zbiornik-wody-stara-orunia/

Organizatorem imprezy jest spółka komunalna GIWK – Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Znaczenie nietoperzy w przyrodzie

Niewielkie latające ssaki odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi lokalnych ekosystemów. Jeden owadożerny nietoperz zjada w ciągu nocy kilka tysięcy insektów. Natomiast nietoperze owocożerne przyczyniają się do zapylania i rozsiewania wielu gatunków roślin. Zatem nietoperzom zawdzięczamy kakao, banany, mango i wiele innych cenionych owoców.

Nietoperze posiadają zmysł echolokacji, z użyciem którego doskonale polują i świetnie orientują się nawet w usianej przeszkodami przestrzeni.

Szczególnie intensywne żerowanie przypada na końcówkę lata, następnie nietoperze wyszukują bezpieczne kryjówki, w których zapadają w wielomiesięczny sen zimowy. Temperatura ich ciała jest wtedy wyższa zaledwie 1-2ºC od temperatury otoczenia.

Podczas zimy nietoperze budzą się w naturalny sposób nawet kilkanaście razy, po czym kontynuują sen zimowy. Takie krótkie przerwy nie stanowią problemu, natomiast celowe czy przypadkowe wybudzenie przez czynniki zewnętrzne (np. światło) zmniejsza szanse przeżycia niemal do zera.

Dlatego przez większą cześć roku Zbiornik Stara Orunia stanowi wyłączną enklawę tych ciekawych stworzeń.

Gdański Szlak Wodociągowy

Wspomniana trasa łączy obiekty o szczególnym znaczeniu w powstaniu i rozwoju gdańskiej sieci kanalizacyjno-wodociągowej.

Warto przypomnieć – miasto było wcześniej pozbawione dostępu do dobrej jakości wody pitnej, stąd kiepskie warunki sanitarne oraz powtarzające się epidemie chorób zakaźnych.
Dzięki niestrudzonym i nowatorskim staraniom nadburmistrza Leopolda Wintera w latach 1869-1871 wreszcie powstała nowoczesna gdańska sieć kanalizacyjna i wodociągowa.

Zbiornik Stara Orunia stanowił rezerwuar wody dostarczanej z ujęcia w Pręgowie, stąd woda spływała wodociągami do położonych niżej dzielnic Gdańska.

Zobacz też – Prace malarskie, czyli na czym polega praca malarza?

Podobną rolę pełnił wybudowany kilkadziesiąt lat później Zbiornik Wody Stary Sobieski zlokalizowany w pobliżu Królewskiej Doliny. Najmłodszym obiektem Gdańskiego Szlaku Wodociągowego jest Zbiornik Wody Kazimierz, nowoczesny obiekt znacząco poprawił zaopatrzenie w wodę na obszarze Wyspy Sobieszewskiej.
Szlak pełni ważną rolę edukacyjną, prezentowane w obiektach wystawy podkreślają znaczenie wody i konieczność ochrony jej zasobów.

INFORMACJE
Noc Nietoperzy 2022 w Gdańsku;
Zbiornik Wody Stara Orunia;
ul. Kampinoska 61, 80-180 Gdańsk
27-28 sierpnia 2022 r.