Imprezy

Operacja D-Day na Półwyspie Helskim

InfoGdansk
22 lipca, 2022
Zdjęcie: Operacja D-Day na Półwyspie Helskim. Źródło: www.d-dayhel.pl

Pod koniec sierpnia tego roku w Helu ponownie zawitają rekonstruktorzy i pasjonaci historii z całego kraju, a ten niezwykły zlot odbędzie się w związku z inscenizacją „D-Day Hel” – nawiązaniem do otwarcia „drugiego frontu” przez wojska alianckie w czerwcu 1944 roku.

Na helskich ulicach przedstawiane będą historyczne inscenizacje, batalistyczne pokazy oraz efektowne dioramy. W imprezie udział weźmie kilkuset rekonstruktorów wspieranych przez kilkadziesiąt pojazdów, w tym szczególnie ważny amerykański czołg „Sherman”.

„Overlord” – największa operacja desantowa w historii

D-Day… Pod tym krótkim hasłem kryje się początek operacji „Overlord”, czyli zakrojonego na wielką skalę desantu wojsk alianckich na plaże francuskiej Normandii.

Operacja rozpoczęła się rankiem 6 czerwca 1944 roku i zaskoczyła dowództwo niemieckie, które między innymi pod wpływem Adolfa Hitlera oczekiwało desantu w najbardziej oczywistej lokalizacji w rejonie Calais. Życzeniowe myślenie zawiodło i tym razem, do czego w niemałym stopniu przyczyniła się zakrojona na niebywałą skalę aliancka kampania dezinformacyjna, dzięki której skutecznie ukryto prawdziwy cel wojsk desantowych.

W początkowym rzucie operacji „Overlord” udział wzięły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. Siły desantowe wysadzone na plażach „Utah” i „Sword” nie napotkały poważniejszego oporu, wyjątkowo ciężkiej i krwawej przeprawy doświadczyli natomiast żołnierze amerykańscy desantujący się na plaży „Omaha”. Z silną obroną musieli się zmierzyć brytyjscy żołnierze na plaży „Gold” i kanadyjscy na piaskach odcinka „Juno”.

Po stronie niemieckiej zwlekano z energicznym wprowadzeniem odwodów pancernych i na koniec pamiętnego dnia sukces skomplikowanej operacji desantowej stał się faktem.

Spore rozczarowanie przyniosły kolejne tygodnie, bo przez przeszło miesiąc wojska alianckie nie potrafiły przełamać dobrze zorganizowanej obrony niemieckiej i na dobre utknęły wśród normandzkich pól i żywopłotów. Dopiero operacja „Cobra” z końca lipca 1944 roku przyniosła przełamanie frontu i wyjście na tyły wojsk niemieckich, rozegrana dwa tygodnie później bitwa pod Falaise oznaczała definitywną porażkę sił hitlerowskich we Francji. O tych między innymi wydarzeniach ciekawie opowiadała wystawa „Pancerne skrzydła” prezentowana w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.

Operacja „Overlord” na trwałe wpisała się w historię II wojny światowej, otwarcie drugiego frontu bez wątpienia przyśpieszyło upadek hitlerowskich Niemiec, może też ocaliło kilka krajów przed wkroczeniem Armii Czerwonej i związanym z takim rozwojem wydarzeń podporządkowaniem sowieckiej ideologii.

Ten ważny wątek wojennej historii mistrzowskim piórem opisał korespondent wojenny Cornelius Ryan (książka „Najdłuższy dzień”), a w filmie Stevena Spielberga „Szeregowiec Ryan” powstała chyba najbardziej sugestywna wizualizacja amerykańskiego ataku na umocnienia plaży „Omaha”.

Zatem D-Day niezmiennie trwa w historycznej pamięci i już kilkanaście razy był tematem wielkich rekonstrukcji historycznych organizowanych na helskich plażach i ulicach. Lokalizacja militarnego widowiska jest chyba najlepszą z możliwych, bo w helskiej przestrzeni krzyżuje się wiele wątków związanych z przebiegiem II wojny światowej, tutaj też powstała niemiecka bateria artyleryjska „Schleswig-Holstein”, określana niekiedy jako „helskie działa Navarony”.

W 2022 roku „D-Day Hel” odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia. Na początku sierpnia będzie znany szczegółowy program tej imprezy i oczywiście zostanie opublikowany również na naszej stronie.

Organizatorami „D-Day Hel” są: Fundacja Zabytków Techniki Militarnej, Gmina Hel oraz współpracujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski

Operacja D-Day na helskich plażach

Jedyne takie wydarzenie w Polsce. Przenieś się w czasie i zobacz jak wyglądał słynny dzień D. Setki rekonstruktorów, dziesiątki zabytkowych pojazdów wojskowych. Inscenizacje historyczne niczym hollywoodzkie produkcje filmowe.

D-Day Hel 2022 zbliża się wielkimi krokami! Do rozpoczęcia żywej lekcji historii zostało zaledwie kilka tygodni. Sztab organizacyjny stara się, aby kolejna edycja D-Day Hel odbyła się i przebiegała na najwyższym poziomie.

Więcej informacji wkrótce!
Do zobaczenia w Helu 24 sierpnia!

D-Day Hel 2022 – program imprezy

ŚRODA 24.08.2022
12:00 – Strefa żywej historii D-Day Hel [ul. Kuracyjna]
16:00 – Ceremonia podniesienia flag państw aliantów zachodnich – oficjalne rozpoczęcie XVI edycji D-Day Hel [plaża na cyplu helskim]
18:00 – Parada D-Day Hel 2022 [ul.Wiejska]
20:30 – Kino D-Day Hel „Najdłuższy dzień” [scena przy Bulwarze Nadmorskim]

CZWARTEK 25.08.2022
12:00 – Strefa żywej historii D-Day Hel [ul. Kuracyjna]
16:00 – Prelekcja „Historia żołnierzy polskich pod dowództwem Generała Maczka, Generała Andersa i Generała Sosabowskiego w okresie II wojny światowej” [scena przy Bulwarze Nadmorskim]
18:00 – Warsztaty taneczne lat 40. – Jive [scena przy Bulwarze Nadmorskim] 20:00 – Koncert muzyki lat 40. [scena przy Bulwarze Nadmorskim]

PIĄTEK 26.08.2022
12:00 – Strefa żywej historii D-Day Hel [ul. Kuracyjna]
14:30 – Prezentacja pojazdów historycznych [Port morski Hel] 17:00 – Parada D-Day Hel 2022 [ul.Wiejska]
18:30 – Pokaz mody lat 40. [scena przy Bulwarze Nadmorskim] 20:00 – Koncert muzyki lat 40. [scena przy Bulwarze Nadmorskim]

SOBOTA 27.08.2022
12:00 – Strefa żywej historii D-Day Hel [ul. Kuracyjna]
13:30 – Prezentacja pojazdów historycznych [Port morski Hel]
16:30 – Ceremonia opuszczenia flag państw aliantów zachodnich – oficjalne zakończenie XVI edycji D-Day Hel [plaża na cyplu helskim]
18:00 – Parada D-Day Hel 2022 [ul.Wiejska]

NIEDZIELA 28.08.2022
14:00 – Msza Święta polowa [ul. Kuracyjna]

Organizator D-Day Hel 2022 zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie.

INFORMACJE
Impreza historyczna „D-Day Hel”;
Lokalizacja: miasto Hel;
24-27 sierpnia 2022 r.
www.d-dayhel.pl