Impreza już się odbyła

Imprezy

Operacja D-Day na Półwyspie Helskim

InfoGdansk
6 lipca, 2021
Zdjęcie: Operacja D-Day na Półwyspie Helskim. Źródło: www.d-dayhel.pl

Pod koniec sierpnia tego roku w Helu ponownie zawitają rekonstruktorzy i pasjonaci historii z całego kraju, a ten niezwykły zlot odbędzie się w związku z inscenizacją „D-Day Hel” – nawiązaniem do otwarcia „drugiego frontu” przez wojska alianckie w czerwcu 1944 roku.

Na helskich ulicach przedstawiane będą historyczne inscenizacje, batalistyczne pokazy oraz efektowne dioramy. W imprezie udział weźmie kilkuset rekonstruktorów wspieranych przez kilkadziesiąt pojazdów, w tym szczególnie ważny amerykański czołg „Sherman”.

„Overlord” – największa operacja desantowa w historii

D-Day… Pod tym krótkim hasłem kryje się początek operacji „Overlord”, czyli zakrojonego na wielką skalę desantu wojsk alianckich na plaże francuskiej Normandii.

Operacja rozpoczęła się rankiem 6 czerwca 1944 roku i zaskoczyła dowództwo niemieckie, które między innymi pod wpływem Adolfa Hitlera oczekiwało desantu w najbardziej oczywistej lokalizacji w rejonie Calais. Życzeniowe myślenie zawiodło i tym razem, do czego w niemałym stopniu przyczyniła się zakrojona na niebywałą skalę aliancka kampania dezinformacyjna, dzięki której skutecznie ukryto prawdziwy cel wojsk desantowych.

W początkowym rzucie operacji „Overlord” udział wzięły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. Siły desantowe wysadzone na plażach „Utah” i „Sword” nie napotkały poważniejszego oporu, wyjątkowo ciężkiej i krwawej przeprawy doświadczyli natomiast żołnierze amerykańscy desantujący się na plaży „Omaha”. Z silną obroną musieli się zmierzyć brytyjscy żołnierze na plaży „Gold” i kanadyjscy na piaskach odcinka „Juno”.

Po stronie niemieckiej zwlekano z energicznym wprowadzeniem odwodów pancernych i na koniec pamiętnego dnia sukces skomplikowanej operacji desantowej stał się faktem.

Spore rozczarowanie przyniosły kolejne tygodnie, bo przez przeszło miesiąc wojska alianckie nie potrafiły przełamać dobrze zorganizowanej obrony niemieckiej i na dobre utknęły wśród normandzkich pól i żywopłotów. Dopiero operacja „Cobra” z końca lipca 1944 roku przyniosła przełamanie frontu i wyjście na tyły wojsk niemieckich, rozegrana dwa tygodnie później bitwa pod Falaise oznaczała definitywną porażkę sił hitlerowskich we Francji. O tych między innymi wydarzeniach ciekawie opowiadała wystawa „Pancerne skrzydła” prezentowana w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.

Operacja „Overlord” na trwałe wpisała się w historię II wojny światowej, otwarcie drugiego frontu bez wątpienia przyśpieszyło upadek hitlerowskich Niemiec, może też ocaliło kilka krajów przed wkroczeniem Armii Czerwonej i związanym z takim rozwojem wydarzeń podporządkowaniem sowieckiej ideologii.

Ten ważny wątek wojennej historii mistrzowskim piórem opisał korespondent wojenny Cornelius Ryan (książka „Najdłuższy dzień”), a w filmie Stevena Spielberga „Szeregowiec Ryan” powstała chyba najbardziej sugestywna wizualizacja amerykańskiego ataku na umocnienia plaży „Omaha”.

Zatem D-Day niezmiennie trwa w historycznej pamięci i już kilkanaście razy był tematem wielkich rekonstrukcji historycznych organizowanych na helskich plażach i ulicach. Lokalizacja militarnego widowiska jest chyba najlepszą z możliwych, bo w helskiej przestrzeni krzyżuje się wiele wątków związanych z przebiegiem II wojny światowej, tutaj też powstała niemiecka bateria artyleryjska „Schleswig-Holstein”, określana niekiedy jako „helskie działa Navarony”.

W 2021 roku „D-Day Hel” odbędzie się w dniach 25-28 sierpnia 2021 roku. Na początku sierpnia będzie znany szczegółowy program tej imprezy i oczywiście zostanie opublikowany również na naszej stronie.

Organizatorami „D-Day Hel” są: Fundacja Zabytków Techniki Militarnej, Gmina Hel oraz współpracujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski

Operacja D-Day na helskich plażach

Jedyne takie wydarzenie w Polsce. Przenieś się w czasie i zobacz jak wyglądał słynny dzień D. Setki rekonstruktorów, dziesiątki zabytkowych pojazdów wojskowych. Inscenizacje historyczne niczym hollywoodzkie produkcje filmowe.

D-Day Hel 2021 zbliża się wielkimi krokami! Do rozpoczęcia żywej lekcji historii zostało zaledwie kilka tygodni. Sztab organizacyjny stara się, aby XV edycja D-Day Hel odbyła się i przebiegała na najwyższym poziomie.

D-DAY HEL 2021. 25 – 28 sierpnia 2021 r. PROGRAM IMPREZY

Środa, 25.08.2021

18:00 Ceremonia podniesienia flag państw aliantów zachodnich – oficjalne rozpoczęcie D-Day Hel [plaża na cyplu]

21:00 Projekcja filmu „D-Day” [scena przy Bulwarze Nadmorskim]

Czwartek, 26.08.2021

16:00 Prezentacja pojazdów historycznych [Port Morski Hel]

18:30 Parada D-Day Hel [ul. Wiejska]

Piątek, 27.08.2021

17:00 Prezentacja pojazdów historycznych [Port Morski Hel]

20:00 Pokaz mody lat 40-tych [scena przy Bulwarze Nadmorskim]

Sobota, 28.08.2021

15:00 Inscenizacja główna „Lądowanie na plaży” [plaża na cyplu]

16:30 Ceremonia opuszczenia flag – oficjalne zakończenie D-Day Hel [plaża na cyplu]

19:00 Parada D-Day Hel [ul. Wiejska]

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w planie wydarzenia.

Więcej informacji wkrótce!
Do zobaczenia w Helu 25 sierpnia!

INFORMACJE
Impreza historyczna „D-Day Hel”;
Lokalizacja: miasto Hel;
25-28 sierpnia 2021 r.
www.d-dayhel.pl