Przyroda

Jezioro Wysockie

InfoGdansk
23 października, 2019
Jezioro Wysockie leży na zachodnich kresach miasta Gdańska.
Zdjęcie: Jezioro Wysockie leży na zachodnich kresach miasta Gdańska.

Ten ciekawy i mało znany akwen położony jest na zachodnich kresach obszaru Gdańska, przez środek jeziora przebiega też granica między miastem i gminą Żukowo. Granica nawiązuje do dawnego podziału, bo połowa zbiornika należała kiedyś do opatów oliwskich, a część po stronie chwaszczyńskiej była własnością biskupów włocławskich.

Wittstocker See – dawna nazwa Jeziora Wysockiego

Nieco dalej znajduje się Jezioro Osowskie, dlatego nazwy tych naturalnych zbiorników są notorycznie ze sobą mylone.

Przez wiele stuleci opisywane jezioro określano jako Wittstocker See – od osady Wittstock, czyli współczesnej Wysokiej.

W czasach zaborów ustała działalność oliwskiego klasztoru, wtedy dzierżawę jeziora objął pruski oficer Boelcke.

Pochodzenie jeziora polodowcowe, na co wskazuje rynnowy kształt i wysoko zarysowane brzegi. Południowy brzeg Jeziora Wysockiego przecina rów odprowadzający nadmiar wód w stronę Barniewic i potem do rzeczki Strzelenki. Brzegi jeziora porastają gęste szuwary z m.in. manną wodną, pałką szerokolistną, wąkrotą zwyczajną czy szalejem jadowitym. Wywar z tej ostatniej wymienionej rośliny nazywany jest cykutą, z jej smakiem zapoznał się między innymi starożytny Sokrates.

W Jeziorze Wysockim występują leszcze, liny i płocie, rzadziej krąpie, szczupaki i okonie. Zdarzały się też połowy węgorza. Ryb nie brakuje, dlatego nad jeziorem działa Stanica Polskiego Związku Wędkarskiego.

Olimpijczycy i mistrzowie sportu nad Jeziorem Wysockim

Jezioro można obejść, warto się skusić na taką niedługą wyprawę, walorów widokowych nie zabraknie. Po stronie zachodniej prowadzi wąska, ale dobrze widoczna ścieżka. Wzdłuż przeciwległego brzegu szlak znacznie szerszy, ale trzeba nieco obejść obszar wspomnianej stanicy wędkarskiej.

Przy południowym brzegu, już na obszarze Chwaszczyna kawałek trawiastej plaży, w letnie i upalne dni chętnie odwiedzanej przez mieszkańców okolicy.

Zobacz też – Żwirownia i Transport Kruszywa – Logmar – Gdańsk i okolice

Przy zachodnim brzegu działa szkółka żeglarska i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Edukacyjna inicjatywa to zasługa nietuzinkowych postaci:
Przemysława Miarczyńskiego (m.in. brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 w windsurfingu), Moniki Bronickiej (dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w żeglarstwie) oraz Jarosława Miarczyńskiego – wieloletniego trenera kadry narodowej Norwegii w windsurfingu.

W pobliżu jeziora prowadzi trasa pieszego Szlaku Źródła Marii, łączącego Gdynię Wielki Kack z gdańską Osową.

INFORMACJE
Jezioro Wysockie
Głębokość maksymalna – 5,9 m;
Powierzchnia 32-37 ha;
Położenie: miasto Gdańsk, Gmina Żukowo
Galeria Jezioro Wysockie - fotografie