Kultura

Biblioteka Manhattan

InfoGdansk
Maj 2, 2017
Podziel się
Zdjęcie: Biblioteka Manhattan - najnowocześniejsza placówka biblioteczna w Gdańsku

Placówka została otwarta w 2012 roku w przestrzeni gdańskiego centrum handlowego. Lokalizacyjna koncepcja była pewnego rodzaju eksperymentem, wszak wprowadzanie kultury w epicentrum komercji nie zdarza się zbyt często. I mimo pewnych obiekcji i powątpiewań projekt kapitalnie wypalił – biblioteka pęka w szwach, zyskał senny wcześniej obiekt handlowy, potwierdziła się też potrzeba społecznego kontaktu z przestrzenią kultury.

Do sukcesu przyczyniło się doskonałe położenie i szeroka formuła funkcjonowania. Biblioteka Manhattan działa na powierzchni ponad 800 , w jej przestrzeni nie tylko regały z książkami, również bogate zbiory filmów dvd, audiobooków czy płyt z muzyczną klasyką.

Filia tętni kulturą, to również miejsce spotkań popularyzujących wiedzę i literaturę.

Biblioteka Manhattan czynnie uczestniczy w organizacji „Bałtyckiego Festiwalu Komiksu” oraz „Festiwalu Sztuki Czytania”, zatem imprez o sporej randze i szerokim zasięgu oddziaływania.

Ten kulturalny eksperyment wybitnie udany, według podobnej formuły powstała Stacja Kultura w Rumi, uznawana na jedną najciekawszych placówek bibliotecznych w Polsce.

 

INFORMACJE

Biblioteka Manhattan

Al. Grunwaldzka 82, 80-001 Gdańsk

Tel. 58 500 00 80

Email: magdalena_kruszynska@wbpg.org.pl

www.wbpg.org.pl/biblioteka_manhattan

InfoGdansk
InfoGdansk – portal gdański z nawiązaniami do historii i turystycznych atrakcji regionu. To przedłużenie przewodnickiej aktywności gdansktur.pl