Kultura

Biblioteka Manhattan

InfoGdansk
2 maja, 2017
Zdjęcie: Biblioteka Manhattan - najnowocześniejsza placówka biblioteczna w Gdańsku

Placówka została otwarta w 2012 roku w przestrzeni gdańskiego centrum handlowego. Lokalizacyjna koncepcja była pewnego rodzaju eksperymentem, wszak wprowadzanie kultury w epicentrum komercji nie zdarza się zbyt często. I mimo pewnych obiekcji i powątpiewań projekt kapitalnie wypalił – biblioteka pęka w szwach, zyskał senny wcześniej obiekt handlowy, potwierdziła się też potrzeba społecznego kontaktu z przestrzenią kultury.

Biblioteka Manhattan – kulturalny sukces w galerii handlowej

Do sukcesu przyczyniło się doskonałe położenie i szeroka formuła funkcjonowania. Biblioteka Manhattan działa na powierzchni ponad 800 m², w jej przestrzeni nie tylko regały z książkami, również bogate zbiory filmów dvd, audiobooków czy płyt z muzyczną klasyką.

Filia tętni kulturą, to również miejsce spotkań popularyzujących wiedzę i literaturę.

Biblioteka Manhattan czynnie uczestniczy w organizacji „Bałtyckiego Festiwalu Komiksu” oraz „Festiwalu Sztuki Czytania”, zatem imprez o sporej randze i szerokim zasięgu oddziaływania.

Zobacz też – Usuwanie szkód po pożarze. Jak skutecznie wyczyścić ściany po pożarze?

Ten kulturalny eksperyment wybitnie udany, według podobnej formuły powstała Stacja Kultura w Rumi, uznawana na jedną najciekawszych placówek bibliotecznych w Polsce.

INFORMACJE
Biblioteka Manhattan;
Al. Grunwaldzka 82, 80-001 Gdańsk;
www.wbpg.org.pl/biblioteka_manhattan