Rozmaitości

Stylizacja samochodu foliami, czyli wygląd i ochrona w jednym

InfoGdansk
20 lipca, 2022

Coraz więcej klientów decyduje się skorzystać z oklejenia swojego samochodu cienką warstwą folii. Te usługi świadczy obecnie wiele warsztatów samochodowych. Jest to świetny sposób na to, aby ochronić oryginalny lakier przed działaniem szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Niezależnie od tego, czy samochody są nowe, czy używane, można okleić je folią i diametralnie odmienić ich dotychczasowy wygląd.

Charakterystyka folii PPF

PPF to skrót od Paint Protection Film (z angielskiego: folia do ochrony lakieru). Folia PPF to najczęściej poliuretanowa folia bezbarwna o właściwościach samoregeneracji. Po zaaplikowaniu stanowi niemal niewidoczną powłokę o bardzo dużej odporności na ścieranie, uderzenia kamieni oraz działanie substancji chemicznych. Element zabezpieczony folią PPF jest odizolowany od działania jakichkolwiek negatywnych warunków zewnętrznych. Folie PPF wyposażone są w wysokiej jakości klej akrylowy, który nie reaguje z lakierem i tak jak folia jest całkowicie przezroczysty.

Źródło: https://promomoto.pl/ochrona-lakieru/

Fachowa usługa

Choć na pierwszy rzut oka naklejenie folii na auto nie wydaje się skomplikowane, tak naprawdę jest to bardzo delikatny proces wymagający dużej wiedzy i znajomości systemów montażowych różnych elementów auta. Łatwo zatem o niedociągnięcia i drobne pomyłki, które sprawią, że folia, zamiast zdobić, oszpeci auto. Dlatego też decydując się na ten zabieg, należy wybierać jedynie doświadczone firmy, które specjalizują się w świadczeniu tego typu usług i wykorzystują dobrej jakości folie samochodowe.

Cena aplikacji folii PPF

Ceny oklejenia auta foliami są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników: jakości i rodzaju folii, wielkości powierzchni do oklejenia, poziomu skomplikowania. Nawet lokalizacja ma znaczenia i wpływa na cenę, podobnie jak renoma zakładu. Do zmiany koloru samych zderzaków, czy elementów wewnątrz samochodu, nie zużywa się wiele materiału. Z kolei oklejenie całego auta folią wiąże się już z wysokimi kosztami. Ceny najtańszych oklein matowych rozpoczynają się od 20 zł za 1 m2, ale za lepszej jakości produkt trzeba zapłacić już 90 zł za 1 m2. Profesjonalne oklejanie samochodów folią ochronną to koszt rzędu 1500-5000 złotych.

Funkcje folii ochronnej

Oklejanie samochodów folią wzięło się od zabezpieczenia poszczególnych elementów karoserii przed uszkodzeniami mechanicznymi. Obecnie aplikowane folie mają spełnić szereg innych funkcji, w tym:

  • kompleksowa i niedroga zmiana koloru pojazdu, z możliwością szybkiego przywrócenia go do stanu oryginalnego,
  • ukrycie wad lakieru,
  • niedrogi nośnik reklamowy,
  • umożliwienie zabezpieczenia lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czynników atmosferycznych, głównie w pojazdach klasy premium.