Rozmaitości

Gdańsk: czy kasa fiskalna do gastronomii czymś się różni?

InfoGdansk
10 lipca, 2022

Prowadzenie punktu gastronomicznego jest bardzo wymagające. Jednym z obowiązków nakładanych na przedsiębiorców jest dobór odpowiedniej kasy fiskalnej. Bez względu na to, czy firma działa w Gdańsku, czy w dowolnym innym mieście w kraju. O czym trzeba pamiętać przed zakupem?

Kasy fiskalne dla gastronomii – czy trzeba je posiadać?

Art. 111 Ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wskazuje, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Podstawowy z nich dotyczy wysokości obrotu z tego tytułu: zasadniczo z kas fiskalnych nie muszą korzystać przedsiębiorcy, których przychód z tego segmentu sprzedaży nie przekracza rocznie kwoty 20 000 złotych. Zwolnienie to nie obejmuje gastronomii, w tym również świadczenia usług cateringowych.

Od kiedy kasa fiskalna online?

Kolejnym prawnym zobowiązaniem nałożonym na przedsiębiorców jest przejście na kasy fiskalne online. Te urządzenia, w przeciwieństwie do starszych, wciąż wykorzystywanych w wielu miejscach modeli, dzięki modułowi WiFi lub karcie sim automatycznie łączą się z Centralnym Repozytorium Kas. Znacząco ułatwia to więc jego obsługę. Z drugiej strony gwarantuje także zdecydowanie lepszą kontrolę samym organom podatkowym. Zasadniczo wszyscy przedsiębiorcy będą musieli przejść na kasy online od 1 stycznia 2023 roku. Proces jednak został rozłożony na etapy.

Jako pierwsi – już 1 stycznia 2020 roku – obowiązkiem zostali objęci mechanicy samochodowi i sprzedawcy paliw samochodowych. Rok później, a więc w styczniu 2021 roku, dołączyły do nich natomiast podmioty świadczące stale lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem w postaci stacjonarnych placówek gastronomicznych oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. W lipcu grupa ta została z kolei rozbudowana m.in. o budowlańców i zakłady fryzjerskie.

Jakie kasy fiskalne w Gdańsku i Trójmieście wybrać?

Prawo jednoznacznie wskazuje, że kupując – przykładowo – kasy fiskalne dla firm budowlanych lub gastronomii, już teraz należy sięgać po kasy online. TO jednak niejedyne kryterium. W przypadku punktów gastronomicznych dużo lepiej sprawdzą się małe kasy fiskalne umożliwiające synchronizację z wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie systemami, np. rozwiązaniami CRM.

Bez problemu uda się również dostać urządzenie, które będzie zintegrowane z terminalami płatniczymi. Wybierając kasy fiskalne w Gdańsku, warto zwrócić się do przedstawicieli Kotrak: https://sklep.kotrak.com/kontakt-gdansk,31.

Co zmienił Polski Ład?

Nowości dla przedsiębiorców wprowadził również Polski Ład. Innowacje nie ograniczają się jednak wyłącznie do kwestii podatkowych. Jednym z nowych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców od 1 stycznia 2022 roku jest konieczność udostępniania konsumentom płatności za pośrednictwem środka płatniczego.

W praktyce w wielu przypadkach wiąże się to z koniecznością nabycia terminala płatniczego. W związku z tym kluczowe może być skorzystanie z urządzenia łączącego w sobie kasę, drukarkę fiskalną oraz terminal płatniczy. Warto wiedzieć, że również polskie kasy fiskalne posiadają takie funkcje, gwarantując przy tym wysoką jakość i łatwy dostęp do profesjonalnej obsługi posprzedażowej oraz serwisu.

Materiał zewnętrzny.