Niedaleko

Wydma Lubiatowska

InfoGdansk
26 kwietnia, 2023
Zdjęcie: Wydma Lubiatowska.

Większość turystów doskonale kojarzy wydmy Słowińskiego Parku Narodowego z wysoko wypiętrzoną Wydmą Łącką. Nic dziwnego – wspomniany obszar co roku przyciąga turystów ze wszystkich zakątków Polski, a nawet całego świata.

Zdecydowanie mniej znanym obszarem jest Wydma Czołpińska, położona w zachodniej części wspomnianego parku narodowego. Natomiast opisywana w tym miejscu Wydma Lubiatowska pozostaje poza głównym nurtem turystyki. Może i lepiej, bo stanowi przestrzeń o wyjątkowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych., zatem nie jest aż tak narażona na zagrożenia związane z nadmiarową eksploatacją turystyczną.

Walory przyrodnicze Wydmy Lubiatowskiej

Wydma Lubiatowska obejmuje obszar około 300 hektarów i znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Białogórą a Lubiatowem. Wschodnia część opisywanej wydmy nadal podlega przekształceniom i w zależności od siły i natężenia wiatru przesuwa się w tempie od 2 do 4 metrów rocznie.

U podnóża wydmy płynie rzeczka Bezimienna; przesuwająca się wydma blokowała jej bieg, w rezultacie powstawały jeziorka podtapiające pobliską osadę. Stąd decyzja o przeniesieniu domostw i przemieszczeniu Lubiatowa w bardziej dogodne miejsce.

Najwyższa partia Wydmy Lubiatowskiej sięga poziomu 35 m n.p.pm, z tej wysokości doskonale widać morze, położone dalej wydmowe obszary oraz malowniczo usytuowaną wieżę dostrzegalni przeciwpożarowej.

Na opisywanym obszarze znajdują się dwie platformy widokowe, ciekawa ścieżka przyrodnicza i malownicze rozlewiska wspomnianej rzeczki Bezimienna.

Zobacz też – Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę jazdy w Gdańsku?

Wspomniana ścieżka prowadzi przez najbardziej urokliwe zakątki tego fragmentu bałtyckiego wybrzeża, pięknych i malowniczych scenerii faktycznie nie brakuje. Do tego cisza i taki indywidualny kontakt z przyrodą, bo ze względu na trudniejszy dojazd Wydma Lubiatowska jest wolna od turystycznego natłoku i hałasu.

Jak dojechać do Wydmy Lubiatowskiej

Możliwości nie brakuje, aczkolwiek opcja bezpośredniego dojazdu samochodem nie jest dostępna. Może i lepiej, bo w lawinowym tempie przybywa turystów, dla których przejście kilkuset metrów stanowi wyczerpujący wysiłek. Nieco dłuższy spacer dobrze wpłynie na zdrowie. Od strony plaży w Białogórze należy maszerować w kierunku zachodnim, następnie zejściem nr 36 można przedostać się do wschodniej części ścieżki przyrodniczej.

Natomiast od strony Lubiatowa należy iść plażą w kierunku wschodnim, po przejściu około 5 kilometrów wyłoni się zejście nr 36A prowadzące do punktu 13 ścieżki „Wydma Lubiatowska”.

Inną możliwością jest dojazd do Lubiatowa, skąd pieszo można przejść ulicą Spacerową w kierunku lasu. Naprawdę warto, Wydma Lubiatowska stanowi bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczych odcinków polskiego Wybrzeża. Wspomniana ścieżka przyrodnicza umożliwia zatoczenie pętli o długości około 4 kilometrów. Na trasie rzeczka, mostki, plaża i dwie świetnie usytuowane platformy widokowe.

W pobliżu Wydmy Lubiatowskiej znajdują się też inne ciekawe obszary przyrodnicze. W rezerwacie przyrody „Białogóra” chronione są wydmy i równie ciekawe przestrzenie międzywydmowe z cennymi gatunkami roślin naczyniowych.
Natomiast o bogactwie rezerwatu „Babnica” decyduje występowanie kilkudziesięciu gatunków porostów, z czego aż połowa objęta jest gatunkową ochroną.

Galeria Wydma Lubiatowska - fotografie