Impreza już się odbyła

Imprezy

Rodzinny 12 listopada w Narodowym Muzeum Morskim

InfoGdansk
10 listopada, 2022
Zdjęcie: Rodzinny 12 listopada w Narodowym Muzeum Morskim.

Koszulki z własnoręcznie namalowanym orłem, quiz wiedzy o morskiej historii Polski, odkrywanie osiągnięć polskich naukowców i fotograficzna ławeczka retro – szereg atrakcji czeka na gości, którzy odwiedzą główny oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w sobotę 12 listopada. W ten sposób muzeum zaprasza do wspólnego świętowania przypadającej dzień wcześniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rodzinne świętowanie niepodległości w Spichlerzach na Ołowiance

Głównym punktem programu będzie wspólne malowanie białego orła z czasów II Rzeczpospolitej na specjalnie przygotowanych koszulkach. Dzieci biorące udział w warsztatach będą mogły nie tylko ubrać własnoręcznie ozdobione koszulki, ale również zabrać je na pamiątkę do domu.

Dla miłośników historii przygotowaliśmy specjalny quiz z nagrodami, w którym kluczem do zwycięstwa będzie znajomość dziejów Polski w początkach XX w.; choć pytania będą związane przede wszystkim z historią morską, uczestnicy mogą spodziewać się również innych zagadnień. Quiz został przygotowany tak, aby nikt nie opuścił nas z pustymi rękamimówi Magda Jędrzejewska z Działu Edukacji NMM.

Stałym elementem wystawy w Spichlerzach jest potężne koło ratunkowe ze słynnego polskiego transatlantyka MS „Batory”, którym w dwudziestoleciu międzywojennym podróżowała śmietanka towarzyska II Rzeczypospolitej.

Pamiątkowe zdjęcie na tle koła z „Batorego” było wówczas obowiązkowym punktem rejsu i tę tradycję chcemy wskrzesić. Gorąco zachęcamy naszych zwiedzających do przyjścia w strojach retro, nawiązujących do mody międzywojennej i sfotografowania się na specjalnej fotoławeczce. Do dyspozycji gości będą stylowe akcesoria, przy pomocy których uzupełnią swoje stylizacje przed zapozowaniem do zdjęciadodaje Magda Jędrzejewska.

Spichlerze na Ołowiance – główny oddział Narodowego Muzeum Morskiego

Przez cały czas trwania imprezy w muzeum będą odtwarzane filmy retro z cyklu „Milka i Marynia” zrealizowane przez Dział Edukacji NMM. Udział w wydarzeniu odbędzie się w ramach biletu wstępu do Spichlerzy na Ołowiance: bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. 12 listopada w Spichlerzach na Ołowiance, w godzinach 11:00 – 14:00.

Natomiast w holu Spichlerzy na Ołowiance zobaczyć można wystawę pamiątek związanych z samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wybitna żeglarka dokonała tego wyczynu na pokładzie jachtu Mazurek, skonstruowanego przez jej męża, Wacława Liskiewicza.

Zobacz więcej – Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami „Mazurka”

Warto też przejść się przez pokłady i ładownie muzealnego ’Sołdka” – pierwszego pełnomorskiego statku zbudowanego w Polsce po II wojnie światowej. Jednostka powstała w Stoczni Gdańskiej i została nazwana imieniem Stanisława Sołdka, którego uznano wtedy za przodownika pracy. Wystawa „Sołdek i jego czasy” bardzo ciekawie opowiada o narodzinach, rozkwicie i trudnościach polskiego przemysłu okrętowego.

Zobacz też – Ekologiczne torby na zakupy z nadrukiem – zamów je dla swojej firmy!

Listopadowy weekend wcale nie musi być senny i nudny, atrakcji i ciekawych możliwości w nadmotławskim mieście nie brakuje.