Niedaleko

Akwarium w Gdyni

InfoGdansk
16 grudnia, 2020
Zdjęcie: Budynek Akwarium w Gdyni. Po stronie lewej pomnik pisarza Josepha Conrada-Korzeniowskiego.

Placówka od półwiecza działa w najpopularniejszej turystycznie części Gdyni, w pobliżu innych atrakcji z muzealnymi ORP „Błyskawica” i „Darem Pomorza” na czele.

Odwiedzających zachęcają też malownicze trasy spacerowe, z których szczególną popularnością cieszy się Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego z szerokim zejściem na miejską plażę.

Opisywana placówka jest ogrodem zoologicznym działającym w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego i zajmuje się popularyzacją wiedzy o faunie i florze związanej ze środowiskiem wodnym i wodno-lądowym.

Kilkadziesiąt lat historii Akwarium w Gdyni

Edukacyjny obiekt funkcjonuje w obecnej lokalizacji od 1971 roku, ale tradycje wystawienniczej i dydaktycznej działalności sięgają okresu międzywojennego i początków odbudowy polskiej państwowości.

Eksponaty były zbierane w ramach Morskiego Laboratorium Rybackiego i następnie prezentowane na cieszących się sporym zainteresowaniem wystawach. W tych naukowo-dydaktycznych działaniach wybitnie zasłużył się Kazimierz Demel (1889-1978) – kierownik wspomnianego Morskiego Laboratorium Rybackiego, działającego od 1932 roku jako Stacja Morska.

W 1938 roku dobiegła końca budowa nowoczesnej siedziby w obecnej gdyńskiej lokalizacji, ale plany otwarcia placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia przekreślił wybuch II wojny światowej.

Po wojnie formuła działania była bardzo skromna, w budynku funkcjonowały trzy niewielkie sale muzealne i jedno pomieszczenie z akwariami. Rozszerzenie działalności nastąpiło dopiero w 1971 roku w związku z obchodami 50-lecia Morskiego Instytutu Rybackiego.

Przez kolejne lata placówka funkcjonowała pod stanowczo przydługą i niewygodną nazwą Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego Morskiego Instytutu Rybackiego, a od 2003 roku wodne muzeum posługuje się znacznie wygodniejszym określeniem Akwarium Gdyńskie, pozostającym w użyciu do chwili obecnej.

Od kilkudziesięciu lat miejsce cieszy się wielką popularnością, w 2016 roku w gdyńskim Akwarium odnotowano rekordową frekwencję 504 tys. zwiedzających.

Wystawy w Akwarium w Gdyni

W budynku znajduje się siedem tematycznie urządzonych sal wystawowych. W 68 akwariach mieszka 1500 żywych organizmów reprezentujących ok. 250 gatunków.

Od 2005 roku Akwarium działa w formule ogrodu zoologicznego i jest jedną z największych polskich placówek zajmujących się tematyką wodnej części biosfery.

Sala Zostera

Nazwa nawiązuje do trawy morskiej występującej w wewnętrznej części Zatoki Puckiej, objętej ochroną jako Obszar Natura 2000.

W tej sali pięć zbiorników z bezkręgowcami oraz rybami z rodzin ciernikowatych, babkowatych, igliczniokształtnych i płastug. Ciekawe też ryby słodkowodne, które ze względu na niskie zasolenie całkiem przyzwoicie radzą sobie w tej morskiej zatoce.

Sala Dydaktyczna

W tej najstarszej ekspozycji gdyńskiego Akwarium eksponaty z bogatych i gromadzonych przez wiele lat zbiorów Morskiego Instytutu Rybackiego.

Warto zwrócić uwagę na spreparowane okazy żółwia caretty i wielkiego jesiotra, wyłowionego przy ujściu Wisły na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Bałtyckie jesiotry mierzyły do 4 metrów długości i 300 kg wagi, ale większość trafiła w rybackie sieci i ich populacja zanikła.

Sala Bałtycka

W tej części wielka plastyczna mapa Morza Bałtyckiego z przedstawieniem wysp, najważniejszych bałtyckich miast, płycizn i zaskakujących głębin.

Z przeszklonej rotundy podziwiać można panoramę Zatoki Puckiej podkreślonej kreską Półwyspu Helskiego, z drugiej strony doskonale widać groźnie nastroszoną kulminację Kępy Redłowskiej z malowniczym Klifem Orłowskim.

Wodne Zwierzęta Świata

W tej sali prawdziwe królestwo żywych organizmów z głębszych partii Atlantyku, północnego Pacyfiku i Indopacyfiku. Ze względu na wymagania prezentowanych gatunków w tej wielkiej sali panuje specyficzny półmrok i miejsce jest niekiedy nazywane Salą Ciemną.

W aż 19 akwariach między innymi rekiny marmurkowe, groźne mureny i intrygująco połyskujące seleny.

Rafa Koralowa

W tym miejscu największa prezentacja żywej rafy koralowej w Polsce. W 14 zbiornikach podziwiać można koralowce twarde i miękkie, bezkręgowce (m.in. strzykwy), rozgwiazdy i przede wszystkim bajecznie ubarwione ryby. Wśród nich uwagę najmłodszych przyciągają sympatyczne błazenki, kojarzone z nadal pamiętaną bajką „Gdzie jest Nemo?”.

Amazonia

W tej części przedstawienie przyrody wilgotnego lasu równikowego – gatunkowo najbogatszego obszaru na naszej planecie. W Sali Amazońskiej cztery wielkie zbiorniki-paludaria z ciekawie ubarwionymi płaszczkami i leniwymi (tylko z pozoru) arowanami. Turyści wiele uwagi poświęcają też anakondom zielonym – jednym z największych węży na świecie. W tej sali również krwiożercze piranie – chyba najbardziej wyrazisty symbol amazońskiej przyrody.

Na Styku Wody i Lądu

W tej sali 9 akwariów z rybami, płazami i gadami w większym lub mniejszym stopniu związanymi z wodno-lądowym pograniczem. Zobaczyć zatem można krokodyla krótkopyskiego, dwuśrodowiskowe poskoczki mułowe, czy też stosujące ciekawe techniki polowania strzelczyki indyjskie. Pozornie ospały żółw jaszczurowaty może zaskoczyć agresją i drapieżnością, na szczęście jest od zwiedzających oddzielony grubą szybą…

Działalność edukacyjna Akwarium w Gdyni

W funkcjonowaniu opisywanej placówki wielką rolę odgrywa też działalność edukacyjna adresowana przede wszystkim do grup szkolnych. Jej celem jest promocja wiedzy i świadomości ekologicznej. Każdego roku z tej oferty korzysta ok. 40 tys. osób, zatem zasięg oddziaływania jest godny uwagi.

Akwarium w Gdyni dysponuje dobrze wyposażonym zapleczem dydaktycznym – między innymi salą kinową oraz laboratoriami z mikroskopami. W edukacyjnej ofercie kilkadziesiąt zróżnicowanych tematycznie propozycji, adresowanych do różnych grup wiekowych.

Przykładowe zajęcia edukacyjne w Akwarium w Gdyni:

„Groźne zwierzęta morskie”;
„Tajemnice Amazonii”;
„Arktyka i Antarktyka”;
„Odpady – czy pozostaną po nas tylko śmieci?”;
„Bałtyk – śmietnik Europy”;
„Wyprawa na dno oceanu”;
„ABC bałtyckiego ekologa”;
i wiele innych.

 

Formułę działania poszerza zaangażowanie placówki w aktywności społeczne, przy gdyńskim Akwarium działa na przykład Klub Młodego Odkrywcy Mórz oraz Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego.

INFORMACJE
Akwarium w Gdyni;
al. Jana Pawła II 1, 81-345 Gdynia;
akwarium.gdynia.pl
Galeria Akwarium w Gdyni - fotografie