Rozrywka

Rejsy Żeglugi Gdańskiej

InfoGdansk
23 sierpnia, 2018
Katamaran "Onyx" wraca z portu helskiego.
Zdjęcie: Katamaran "Onyx" wraca z portu helskiego.

Od połowy XIX stulecia w gdańskich okolicach wyrastały kolejne letniska i kurorty. Przybywało zainteresowania aktywnymi formami wypoczynku, morskimi kąpielami czy choćby plażowaniem w bezpośrednim kontakcie z naturą. Na gdańskich akwenach pojawiły się też pierwsze stateczki pasażerskie, obsługujące letników na trasie do Nowego Portu.

Z biegiem dekad oferta rejsów turystycznych była coraz szersza i ciekawsza, statki pracowicie kursowały w stronę Sopotu, Stogów czy Sobieszewa. Po II wojnie światowej obsługa tras została upaństwowiona, w kolejnych latach struktury i nazwy były wielokrotnie zmieniane, niemniej oferta przewozów pasażerskich cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem.

W 1996 roku nastąpiła prywatyzacja państwowego podmiotu, jednak Żegluga Gdańska nie potrafiła skutecznie wykorzystać potencjału turystycznych rejsów. Dopiero od niedawna jednostki tego armatora ponownie przecinają akwen Zatoki Gdańskiej, rejsy z Gdańska do Sopotu czy Helu cieszą się sporym zainteresowaniem i taką też frekwencją. Żegluga Gdańska eksploatuje jednostki nie pierwszej młodości, z drugiej strony te płaskodenne stateczki mogą realizować rejsy nawet podczas najtrudniejszych manewrów portowych, gdy ze względu na pracę holowników dostępność akwenów jest mocno ograniczona.

Poniżej krótkie opisy obsługiwanych tras, podane czasy trwania dotyczą rejsu w jedną stronę. Sugerujemy weryfikację rozkładów na stronie internetowej armatora lub bezpośredni kontakt w punktach sprzedaży biletów.

Rejs Gdańsk – Westerplatte
Najbardziej popularna trasa w ofercie Żeglugi Gdańskiej. Statki (zazwyczaj “Małgorzata” i “Danuta”) płyną przez obszary portowo-stoczniowe. Z pokładu zobaczyć można tereny Stoczni Gdańskiej  i Gdańskiej Stoczni Remontowej. Przy nabrzeżach cumują jednostki przeróżnych typów i gabarytów: statki rybackie, tankowce, czy samochodowce. Statki Żeglugi Gdańskiej cumują przy przystani Westerplatte, z pokładu można zejść i udać się na zwiedzanie tego ważnego skrawka gdańskiej przestrzeni.
Czas trwania – 40 minut.

Rejs Gdańsk – Hel
Statki płyną przez obszary gdańskiego portu wewnętrznego, następnie katamarany pracowicie prują wody Zatoki Gdańskiej. Na trasie Stocznia Gdańska, Gdańska Stocznia Remontowa, Twierdza Wisłoujście i półwysep Westerplatte – symbol wybuchu II wojny światowej. Po wyjściu na zatokę fantastyczna panorama trójmiejskiej aglomeracji. W Helu i okolicy niezwykły splot wątków przyrodniczych i historycznych. Warto odwiedzić Fokarium, Muzeum Obrony Wybrzeża czy też przespacerować się na kraniec półwyspu.
Czas trwania – ok. 2 godzin.

Rejs Gdańsk-Sopot
W tej propozycji wyprawa morska do Sopotu, co ciekawe czas jej trwania porównywalny do przejazdu samochodem. Sopocki kurort uznawany jest za letnią stolicę Polski. Trasa, podobnie jak w rejsach opisanych powyżej, wiedzie przez obszary portowo-stoczniowe: przy Twierdzy Wisłoujście i Westerplatte. Następnie jednostka wypływa z akwenu portu wewnętrznego i płynie wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej. Koniec rejsu przy najdłuższym drewnanym molo w Europie! W pobliżu sporo ciekawych miejsc i atrakcji – Plac Kuracyjny, deptak “Monciak” z Krzywym Domkiem, czy też Państwowa Galeria Sztuki.
Czas trwania – 1 godzina.

Rejs Gdynia-Hel
Statki wypływają z gdyńskiego Basenu Prezydenta. Z pokładu podziwiać można panoramę tego miasta, uznawanego za jedno z najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej. Ciekawie rysują się też urwiste brzegi z Klifem Orłowskim i Oksywskim. W Helu mnóstwo możliwości aktywnego wykorzystania czasu: wizyty w muzeach i Fokarium, spacer w stronę helskiego cypla czy też ciekawie zaaranżowany Park Wydmowy.
Czas trwania – 1 godzina.

Rejs Sopot-Hel
Statki wypływają z przystani przy sopockim molo, do biletów należy dokupić wejściówkę za 50% nominalnej ceny. Z pokładu statku podziwiać można panoramę sopockiego kurortu z wieżami Zakładu Balneologicznego, świątyni Zbawiciela czy też kościoła św. Jerzego. Widok fantastycznie podkreśla zielone tło Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Helskie atrakcje zostały już wymienione w powyższych opisach, ale warto raz jeszcze podkreślić – w tej miejscowości historia w niezwykły sposób przeplata się z tematyką bałtyckiej przyrody.
Czas trwania – 1 godz. i 30 minut.

Rejs Gdynia-Jastarnia
Rejs przez wody Zatoki Puckiej, której płytki i ciepły akwen jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych. Jastarnia to druga co do wielkości miejscowość Mierzei Helskiej. Ciekawych miejsc i atrakcji nie brakuje, warto między innymi zobaczyć port rybacki, Muzeum pod Strzechą, skansen polskich fortyfikacji z 1939 roku czy też modernistyczną zabudowę.
Czas trwania – 1 godz. i 30 minut.

Zwiedzanie portu gdyńskiego
Po I wojnie światowej Polska odzyskała niepodległość, ale bez dostępu do pełnomorskiego portu z prawdziwego zdarzenia. Stąd odważna decyzja o realizacji portowej inwestycji w Gdyni, następnie wytrwała budowa kolejnych basenów i nabrzeży z nowoczesnym wyposażeniem. Na trasie rejsu m.in. Stocznia Marynarki Wojennej, Bałtycki Terminal Kontenerowy, w sezonie letnim przy odrobinie szczęścia zobaczyć można ogromne wycieczkowce cumujące przy Nabrzeżu Francuskim.
Czas trwania – 1 godzina.

Rejs Krynica Morska-Frombork
Wyprawa przez Zalew Wiślany, którego tylko mniejsza część leży w obszarze Rzeczypospolitej. Nad brzegiem zalewu w trakcie kolejnych stuleci wyrosły ciekawe osady i miejscowości: Tolkmicko, Kadyny i Frombork. W tym ostatnim Wzgórze Katedralne – perła gotyckiej architektury i przestrzeń, w której Mikołaj Kopernik zaproponował rewolucyjne spojrzenie na prawidła rządzące światem!
Czas trwania – 1 godz. i 30 minut.

Rejs Gdynia-Bałtyjsk
Najbardziej egzotyczny rejs w ofercie Żeglugi Gdańskiej. Statki płyną z Gdyni do Bałtyjska – niegdyś ogromnej bazy radzieckiej Floty Bałtyckiej. Na pokładzie możliwość bezcłowych zakupów. W Bałtyjsku sporą atrakcją krótka wycieczka autokarowa przez rosyjskie tereny. Niezbędnym dokumentem paszport, wiza nie jest potrzebna.
Czas trwania – 5 godzin.

Tramwaje wodne
Jednostki Żeglugi Gdańskiej obsługują też trasy tzw. tramwajów wodnych z przystankami zlokalizowanymi wzdłuż Motławy i Martwej Wisły. Połączenie F5 na trasie do Brzeźna, natomiast F6 do Sobieszewa. Bilety niedrogie, a możliwość zwiedzania miasta z poziomu wody bardzo ciekawa. Częstotliwość kursów jednak niewielka, ponadto zamknięto niektóre przystanki, potencjał tego projektu nie jest dobrze wykorzystywany.
Czas trwania – trasa F5 – 1 godzina i 40 minut, trasa F6 – 1 godzina i 20 minut.

INFORMACJE
Żegluga Gdańska
ul. Pończoszników 2, 80-830 Gdańsk
tel. (+48) 58 301 74 26, (+48) 58 301 69 11
www.zegluga.pl