Przyroda

Park Wydmowy w Helu

InfoGdansk
15 lipca, 2017
Pomosty Parku Wydmowego
Zdjęcie: Pomosty Parku Wydmowego

Jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia plaża w okolicy helskiego portu wojennego była obszarem o cennych walorach przyrodniczych. Pas wydm porastały rzadkie i ciekawe gatunki roślinności piaskolubnej.

Potem nastąpiła ekologiczna katastrofa, rozległa przestrzeń była przez mieszkańców i przyjezdnych traktowana jako darmowe i wygodne wysypisko śmieci. Skutki opłakane, w sercu miejscowości o turystycznych ambicjach i aspiracjach wyrósł obszar skrajnie zaniedbany i zdegradowany. To również przykre ostrzeżenie przed zbyt swobodnym i bezrefleksyjnym traktowaniem tematyki rozwoju miast i turystyki. Po wielu dyskusjach podjęto odważną decyzję o odtworzeniu przyrodniczych walorów tego helskiego zakątka.

Od wysypiska śmieci do ciekawego parku

Temat wymagał podjęcia szeroko zakrojonych i wielowątkowych działań. Najpierw do akcji wkroczyli botanicy, w trakcie roślinnej inwentaryzacji naliczyli ponad 180 gatunków roślin naczyniowych, w tym 12 chronionych i aż 89 obcych – niewłaściwych dla tego miejsca i środowiska. Dalsze prace prowadzono w połowie 2007 roku, z rekultywowanego obszaru wywieziono aż 600 ton śmieci i odpadów, butelki i puszki zajęły przestrzeń czterech ciężarówek! Usunięto też obcą gatunkowo roślinność, a zanieczyszczoną glebę zastąpiono nawiezionym piachem morskim.

Zobacz też – Wały napędowe – czym są oraz jak wygląda ich naprawa? 

Po odgrodzeniu terenu nasadzono roślinność wydmową, która w latach kolejnych była starannie i fachowo pielęgnowana. W 2010 roku zaprojektowano ciąg pomostów spacerowych, w roku kolejnym ich budowa dobiegła końca.

Udostępnienie Parku Wydmowego

Podczas obchodów Święta Helu (29 czerwiec 2011) pomosty Parku Wydmowego udostępniono mieszkańcom i turystom. I tak po kilkuletnich staraniach powstała kolejna helska atrakcja o przyrodniczo-turystycznym charakterze.

Przy pomostach ciekawe tablice edukacyjne, o wielkiej atrakcyjności trasy decydują też walory widokowe z panoramą Zatoki Puckiej i widocznym (przy dobrych warunkach pogodowych) ciągiem trójmiejskiej aglomeracji.

Zobacz też – Usuwanie szkód po pożarze. Jak skutecznie wyczyścić ściany po pożarze?

Park Wydmowy wraz z pobliskim Fokarium i Domem Morświna tworzy unikatowy szlak edukacyjny. Projekt zrealizowano dzięki wykorzystaniu środków unijnych oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.