Rozrywka

Tramwaj wodny F5 Gdańsk – Brzeźno

InfoGdansk
7 sierpnia, 2017
Tramwaj wodny F5 przy Rybackim Pobrzeżu
Zdjęcie: Tramwaj wodny F5 przy Rybackim Pobrzeżu

Trasa tramwaju wodnego F5 rozpoczyna się przy przystani Żabi Kruk i faktycznie tam najlepiej wsiąść na pokład tej niewielkiej jednostki. Statek zabiera tylko 40 pasażerów, na kolejnych przystankach niemiłą niespodzianką może okazać się brak wolnych miejsc…

Uwaga!! Decyzja w sprawie finansowania przez Urząd Miasta w Gdańsku – w sezonie 2021 tramwaje wodne nie kursują!

Tramwaj płynie nurtem Motławy i potem przez obszary portowo-stoczniowe. Ostatni przystanek przy falochronie zachodnim w pobliżu nadmorskiej dzielnicy Brzeźno. Poniżej lista przystanków i krótki opis trasy.

Lista przystanków tramwaju wodnego F5

Żabi Kruk
Zielony Most
Targ Rybny
Wiosny Ludów
Nabrzeże Zbożowe
Twierdza Wisłoujście
Westerplatte
Latarnia Morska
Brzeźno

Tramwaj wodny F5. Opis trasy

Początek rejsu przy przystani Żabi Kruk, jednostka płynie wodami Motławy przez obszar historycznego portu gdańskiego. Tutaj niegdyś obsługiwano 80% eksportu Rzeczypospolitej, a miasto bogaciło się na tej handlowej wymianie, zabezpieczonej zazdrośnie strzeżonymi przywilejami.

Na tym odcinku niezwykłe zagęszczenie cennych zabytków: kolejne bramy wodne ze słynnym Żurawiem, statek „Sołdek”, stary spichlerz królewski czy też elektrownia z końca XIX stulecia.

Tramwaj wodny następnie przecina nurt Martwej Wisły i wpływa w akwen Kanału Kaszubskiego. Z lewej strony Stocznia Gdańska, w latach 60-tych XX wieku piąta co do wielkości stocznia świata, a potem kluczowa przestrzeń antytotalitarnego sprzeciwu. Nieco dalej Gdańska Stocznia Remontowa, to zakład o uznanej renomie i wypełnionym portfelu zamówień. Przy zacumowanych potężnych statkach tramwaj wodny wydaje się być malutką i wyjątkowo kruchą łupinką…

Stateczek wypływa z Kanału Kaszubskiego i na dobre wkracza w nurt Martwej Wisły, po stronie lewej wielkie doki pływające, doskonale też widoczny Stadion Energa Gdańsk. Zbudowany z myślą o Euro 2012 uznawany jest za jeden z najładniejszych takich obiektów w Europie. Warto też przypomnieć – strona lewa czy prawa w stosunku do kierunku rejsu, wielu turystów nie radzi sobie z tak podstawowym tematem…

Na dalszej trasie Nabrzeże Zbożowe z zabytkowymi spichlerzami z początku XX wieku . Nieco dalej po prawej stronie unikatowa Twierdza Wisłoujście. Forteca przez wiele stuleci broniła dostępu do gdańskiego portu, z tego miejsca 28 listopada 1627 roku do boju ze szwedzką eskadrą ruszyły okręty Arenda Dickmanna.

Bardzo ważnym przystankiem Westerplatte uznawane za symbol wybuchu II wojny światowej. Tramwaj F5 płynie następnie do ciekawej latarni morskiej z końca XIX stulecia i potem do wspomnianego na wstępie falochronu zachodniego.

Wyprawa ciekawa i bogata w historyczne odniesienia o światowym znaczeniu, to również okazja weryfikacji co niektórych przekonań i poglądów, bo wbrew potocznie powtarzanym opiniom gdańskie porty i stocznie nie zamieniły się w bezludne pustynie….

INFORMACJE
Tramwaj wodny F5
Trasa: Żabi Kruk– Brzeźno
Czas trwania rejsu: 1 godz. 38 min.
Tramwaje pływają codziennie w miesiącach wakacyjnych
Szczegóły: www.ztm.gda.pl