Niedaleko

Krzywy Domek w Sopocie

InfoGdansk
28 lutego, 2018
Krzywy Domek w Sopocie
Zdjęcie: Krzywy Domek w Sopocie

Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków sopockich powstał w latach 2003-2004 w ciągu zabudowy ul. Bohaterów Monte Cassino. Popularny Monciak to miejsce szczególne, zatem budowę obiektu poprzedziła społeczna dyskusja, w której sopocianie wyrazili zgodę na powstanie tej nietypowej budowli.

Krzywy Domek w Sopocie – miejsce wyjęte z bajki…

Budynek wzniesiono według projektu pracowni Szczepana Szotyńskiego i Leszka Zaleskiego, fantazyjna forma stanowi nawiązanie do twórczości Antonio Gaudiego oraz dorobku lokalnie działających artystów: grafika Marcina Szancera i rysownika Pera Dahlberga. Powstał niezwykły budynek z falującymi gzymsami i bajkowo zakrzywionymi oknami.

W rankingu portalu Village of Joy Krzywy Domek został uznany za najważniejszy na liście najdziwniejszych budynków świata i to przed takimi obiektami jak Torre Galatea Figures w Hiszpanii czy biblioteką publiczną w Kansas City w Stanach Zjednoczonych. Wspomniany portal do medialnych gigantów oczywiście nie należy, niemniej sopocka architektura została zauważona i znacząco wykroczyła poza ramy lokalnego oddziaływania. O budynku mówiono też w programie CNN, pisano w indyjskim wydaniu gazety „The Times”, a portal BBC umieścił obiekt na liście „miejsc wyjętych z bajki”…

W budynku działają knajpki i kafejki, ponadto sklepy i nowocześnie wyposażone biura. Na „Ścianie Sławy” podpisy znanych osób uczestniczących w sopockich wydarzeniach kulturalnych, zatem Krzywy Domek na dobre zagościł w lokalnej przestrzeni i jest najchętniej fotografowanym sopockim budynkiem.

INFORMACJE
Krzywy Domek w Sopocie
ul. Bohaterów Monte Cassino 53/Haffnera 6
Budowa w latach 2003-2004
Inwestor: Rezydent SA
Projektant: pracownia Szczepana Szotyńskiego i Leszka Zaleskiego.
Komentarze
  • Miejsce, które każdy powinien zobaczyć będąc w Sopocie! Jeśli chodzi o inne ciekawe atrakcje w Sopocie to polecam zajrzeć na ta stronę https://esopot.pl/pl/ Sa wszystkie ciekawe miejsca wymienione, aktualne informacje o tym co się dzieje w mieście. Przydatne dla turystów :)
    13 czerwca, 2019