Niedaleko

Fokarium w Helu

InfoGdansk
12 maja, 2017
Zdjęcie: W helskim Fokarium

Placówka działa w ramach Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i jest naukową wizytówką Helu o międzynarodowym zasięgu oddziaływania.

W obiekcie trzy baseny hodowlane, kilka basenów-separatek dla fok młodych i chorych oraz budynek dydaktyczno-laboratoryjny z salą seminaryjną i badawczym zapleczem.

Helskie fokarium przyczyniło się do uratowania bałtyckiej populacji fok szarych

Helskie Fokarium jest chętnie odwiedzane przez turystów, szczególnym zainteresowaniem cieszą się treningi medyczne połączone z karmieniem tych sympatycznych ssaków.  Zasadniczym celem działania placówki jest odtworzenie populacji foki szarej w wodach południowego Bałtyku, ponadto popularyzacja wiedzy o bałtyckich ssakach i budowa szacunku do przyrody i jej ograniczonych zasobów. Zatem to nie atrakcja turystyczna, a bardziej naukowa inicjatywa o szerokim zakresie proekologicznej działalności. Warto poczynić takie zastrzeżenia, bo turyści często niesłusznie oczekują cyrkowej formuły oraz foczych sztuczek i akrobacji…

Fokarium w Helu działa od 1999 roku, już wcześniej podejmowano działania na rzecz ochrony bałtyckich fok. Sympatyczne ssaki łatwego życia w Bałtyku nie miały, przed wojną traktowane jak szkodniki i systematycznie tępione, potem ciężko doświadczone przez zanieczyszczenia ich naturalnego środowiska.

W helskiej placówce mieszka sześć fok: Bubas, Fok, Unda Marina, Ania, Ewa i Agata. Młode foki są uczone samodzielności i następnie wypuszczane na wolność. Dzięki współpracy placówek szwedzkich, fińskich czy estońskich populacja fok szarych systematycznie się zwiększa i w tej chwili liczy około 30 tys. osobników. W naszym morzu występuje również ok. 10 tys. fok obrączkowanych i tylko 850 pospolitych – wyzwań związanych z ochroną tych ssaków brakować z pewnością nie będzie.

Foki prowadzą wodno-lądowy tryb życia, na brzegu raczej bezradne i niezdarne, w wodzie radzą sobie lepiej niż doskonale. Śpią na lądzie, na powierzchni wody, a nawet pod jej powierzchnią, wtedy bez przerywania snu wynurzają się dla zaczerpnięcia oddechu! Pod wodą mogą przebywać do 10 minut. Młode foki żywią się matczynym mlekiem o wysokiej zawartości tłuszczu, dziennie przybierają nawet po 2 kilogramy masy ciała. Coś za coś… w trakcie trzytygodniowego karmienia matkom ubywa 25% wagi…

Ssaki ciekawe i ważne w utrzymaniu równowagi bałtyckiego ekosystemu, stąd też wielkie  znaczenie działania helskiego Fokarium.

INFORMACJE
Fokarium w Helu
Adres: ul. Morska 2, 84-150 Hel
tel: 58 675 08 36
email: hel@ug.edu.pl
www.fokarium.com
Galeria Fokarium w Helu - fotografie